Mercedes, Ocak ayında Detroit'te gerçekleştirilen "Motor Show" fuarında üç yeni elektrikli otomobil konseptini tanıttı.
Dünya prömiyeri Ocak ayında Detroit Fuarı'nda yapılan olan BlueZero konsepti tamamen elektrikle çalışıyor. 2010'da yollara çıkması beklenen gelecek nesil B sınıfı hakkında ipuçları veren bu konsept tasarımı ve kullandığı elektrik motorlu sistemle dikkat çekiyor. Lüks beş kapılı modeller içinde en fazla beklenen otomobil olan gelecek nesil B sınıfından önce bu konsept son derece etkileyici bir örnek olacak.


Elektrikle çalışan 2010 Mercedes B, yeni nesil elektrik motoruyla rakiplerinden çok daha kompakt ve aynı zamanda daha iyi performans sunan bir otomobil olacak. Bir başka ifadeyle bu otomobili günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceksiniz.

2010 Mercedes B'de kullanılan elektrik motoru maksimum 136 HP güç ve 320 Nm tork üretecek. Mercedes mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre elektrikli motor 2.0 lt benzinli motorla donatılmış B sınıfından çok daha verimli olacak ve hızlanma değerleri de çok daha iyi olacak.


581 - Mercedes’ten Elektrikli Otomobil


Blue-Zero E-Cell adı verilen giriş modeli, tamamen elektrikli olacak ve lityum-iyon pil kullanacak.

E-Cell modelinin varyasyonu Blue-Zero E-Cell Plus ise Chevrolet Volt gibi elektrik-benzin melezi bir motora sahip olacak. Blue-Zero E-Cell Plus'ta bulunan motor, Smart ForTwo'da bulunan üç silindirli turboya da sahip olacak.
İkinci konsept model Blue-Zero F-Cell ise hidrojen yakıt hücresine (Fuel Cell) sahip olacak.

E-Cell modeli tek elektrik şarjı ile 200 kilometre yol yapabilirken, F-Cell modeli 90kW'lık yakıt pili sayesinde 400 kilometrelik menzile sahip olacak.

E-Cell Plus modeli maksimum 603 kilometrelik menzili, benzinsiz olarak sadece pil gücü kullanıldığında 95 km'ye düşüyor.
Üç modelin de 0-100 kilometre hızlanması 11 saniye olacak.


582 - Mercedes’ten Elektrikli Otomobil