Uzay Turizmi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uzay turizmi, turistlerin para ödeyerek katıldıkları, kişisel tatmin ve eğlence merkezli oluşumdur.
2008 yılı itibariyle, olanaklar kısıtlı ve pahalıdır. Şu an sadece Rus Uzay Ajansı bu servisi sağlamaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu'na uçuşun bedeli 30 milyon dolardır. 2009 yılına kadar tüm biletler satılmış durumdadır.
Son yıllarda bir çok yatırımcı, devlet tekelindeki bu hizmeti sağlamaya çalışmaktadırlar.

Özel Uzay Turizmi Sektörü
Uzaya bilet satmaya çalışan şirket MirCorp olmuştur. İlk müşterileri olan Dennis Tito, ödeyeceği parayla Mir'in bakım giderlerini karşılayacaktı. Fakat Mir planının durdurulması üzerine Tito kendisine başka birşirket aradı. Bir Amerikan Şirketi olan Space Adventures, Tito'yu Uluslararası Uzay İstasyonu'na ***ürmek üzere anlaştı. Bu olay sonrasında hala uzaya tek bilet kesen şirket olma özelliğini korumaktadır. İlerleyen yıllarda şirket 4 kişiyi daha uzaya göndermiştir. İlk üç ziyaretçi biletleri karşılığında 20 milyon dolar ödemişlerdir.

Columbia mekiğinin kaza yapmasından sonra, turizm duraklamıştır. Çünkü sadece Rus Soyuz roketleri Uluslararası Uzay İstasyonuna varabilecek durumda kalmıştır. 2003 yılında Rus Uzay Ajansı ve NASA, uzay turistlerine 'Uçuş katılımcısı' ismini uygun görmüştür; bu sayede katılımcılar astronatlardan ayrılmış olacaktır. Christa McAuliffe, ücret ödemediğine rağmen katılımcı olarak kabul edilmiştir, çünkü astronotların aksine teknik olmayan deneyler yapmıştır.


X Prize

clear - Uzay Turizmi
SpaceShipOne

X Prize'ın değeri 10 milyon dolardır, ve atmosferdeki 62 mili geçebilen ilk takıma verilecektir. Bu ödül Scaled Composites takımına, 4 Ekim 2004 yılında verilmiştir. Ödülü alan tasarım, SpaceShipOne olmuştur. Tasarımcısı Burt Rutan olan uzay gemisi, Virgin Galactic tarafından desteklenmiştir. İlk uçuşu Michael Melvill 21 Haziran 2004'te yapmış, ve bu uçuşu yapan bağımsız astronot olmuştur. Ödülü kazandıran uçuş ise Brian Binnie tarafından yapılmış, ve Binnie 69.2 mile kadar yükselmiştir.

Uzay Turistlerinin Listesi
Tüm turistler, Uluslararası Uzay İstasyonu'na, Rus Soyuz uzay aracıyla yerleşmişlerdir.


1410 - Uzay Turizmi
Mark Shuttleworth uzay istasyonunda
  • Dennis Tito (Amerikalı): Nisan 28 - Mayıs 6, 2001
  • Mark Shuttleworth (Güney Afrikalı / İngiliz): Nisan 25 - MaAyıs 5, 2002
  • Gregory Olsen (Amerikalı): Ekim 1 - Ekim 11, 2005
  • Anuşe Ansari (İranlı / Amerikalı): September 18 - September 29, 2006
  • Charles Simonyi (Macar / Amerikalı): Nisan 7 - Nisan 21, 2007
Planlanan Yolculuklar

  • Richard Garriott (ABD): Soyuz TMA-13 ile Ekim 2008 yılında uçuşu planlanmıştır. Kendisi emekli bir astronotun oğlu ve oyun tasarımcısıdır.
  • Vladimir Gruzdev (Russia): 2009 yılında uçması beklenmektedir. Gruzdev eski bir politikacıdır. Masrafları partisi tarafından karşılanacaktır.