İslamda Oruç İbadeti ve Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İslamda Oruç İbadeti ve Önemi

 1. İslami bir terim olarak oruç; tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar geçen süre içinde yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

  Oruç tutan kişi, oruçlu olduğu süre içerisinde günah ve kötülüklerden uzak durmaya çalışır. Kişinin kendisini oruç yasaklarına karşı tutmasına imsak, vakit gelince orucu açmaya iftar denir. Bu yasaklar mazeretsiz olarak yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktır. Yasakları ihlal etmek ise cezayı gerektirir.

  İslamda Oruç İbadeti ve Önemi


  İslam'ın beş temel esasından biri olan ramazan orucunu tutmak, akıllı ve ergenlik çağına gelmiş herkese farzdır. Oruç bir irade terbiyesidir. İnsanları kötülüklerden korur.

  Onların merhamet duygularını geliştirir ve sağlıklarını korur. Oruç, nimetlerin kıymetini bilmeyi ve sabırlı olmayı öğretir. Farz, vacip ve nafile olarak üç grup olan orucu; hasta, yaşlı ve yolcu başka zamana erteleyebilirler. Oruç tutamayan yaşlılar ve iyileşmeleri mümkün olmayan hastalar her gün için bir fidye verirler.

  Oruç Çeşitleri

  1- FARZ ORUÇ


  Ramazan orucunun edası ve kazası farzdır. Keffaret oruçlarının tutulması da farzdır.

  2. VACİP ORUÇ

  Adak oruçları ile bozulan nafile orucun kaza edilmesi vaciptir.

  3. SÜNNET ORUÇ

  Kameri aylardan Muharrem ayının 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutmak sünnettir.

  4. MÜSTEHAP ORUÇ

  Kameri ayların 13. 14. 15. günleri ile her haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri, Şevval ayında 6 gün oruç tutmak müstehaptır.

  5. MEKRUH ORUÇ

  İki türlü mekruh oruç vardır;

  a) Muharrem ayının sadece 10. günü, yalnız Cuma veya Cumartesi günleri oruç tutmak, iki orucu iftar etmeksizin birbirine eklemek veya senenin tamamını oruçlu geçirmek HELALE YAKIN MEKRUH'TUR.

  b) Ramazan bayramının birinci günü ile Kurban Bayramının 4 günü oruç tutmak HARAMA YAKIN MEKRUH' TUR.

  Güncelleme : 2017-11-27
Bölüm: İslam

Konu Etiketleri

oruç ibadeti hakkında bilgiler, oruç ibadeti islamda neyi ifade eder, oruç tutmanın önemi kısaca, orucun islamdaki yeri ve önemi, orucun önemi maddeler halinde

  Okunma: 2061 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -