Tarkan (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

Sezgin Burak, tarafından 21 Temmuz 1967'de, daha önceki çizgi romanlardan gerek anlatım gerekse çizgi açısından çok farklı olarak tasarlanmış olan çizgi roman. Hürriyet gazetesinde günlük bantlar halinde yayımlanmaya başlamıştır.


758 - Tarkan (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)


Tarkan, diğer çizgi romanlar gibi seri üretilmedi, geniş aralıklarla çiziliyordu. Bu yüzden üstünde uğraşılarak, titiz bir şekilde hazırlanıyordu. Avrupa tarzı çizgi romanlar gibi, neredeyse yılda bir öykü çıkıyordu. En beğenilen serüvenleri, ailesini katleden Alan Beyi Kostok'tan intikam mücadelesinin anlatıldığıGümüş Eyer ve "Altın Madalyon" oldu. Tarkan'ın asıl karakterini bu serüvenler anlatır. Gülmez yüzü, hedefinden saşmayan ve vazgeçmeyen kişiliği bu öykülerde öne çıkar.


Tarkan, 1970'ten başlayarak dergi olarak yayınlanmaya başladı. İlk sayısı Günaydın gazetesi ile birlikte bedava verilmiştir. 1969 yılında ilk Tarkan filmi Mars'ın Kılıcı macerasının senaryosu ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Daha sonra Gümüş Eyer, Viking Kanı, Altın Madalyon ve Güçlü Kahraman maceraları filme aktarılmıştır. Bu filmler eski teknolojik imkanlarla çevrilmiş olmasına rağmen halen özel kanalların peşinde koştuğu izleyicilerini ekrana bağlayan filmler olarak televizyonda sık sık gösterilmektedir.

21 Temmuz 1967'de Mars'ın Kılıcı ile başlayan Tarkan'ın, 1978'de Sezgin Burak'ın ani vefatı nedeniyle yarım kalan Milano'ya Giden Yol adlı serüveni de dahil olmak üzere 21 bölümden oluşan on dört serüveni vardır. Tarkan "Atıl Kurt!" sözüyle bilinir.

Tarkan Serüvenleri


 1. Margus Kalesi
 2. Honorya'nın Yüzüğü
 3. Korkunç Takip
 4. Mario'nun Kuşları
 5. Altın Madalyon
 6. Gümüş Eyer
 7. Kuzey Canavarları
 8. Bayraktaki Canavar
 9. Kurt Kanı
 10. Viking Kanı
 11. Mars'ın Kılıcı
 12. Güçlü Kahraman
 13. Dehşet Kulesi
 14. Milano'ya Giden Yol