Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

 1. Digimon ve Digimon Karakterleri
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Digimon'un logosu
  1143 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

  Digimon'un açılımı Digital Monsters'tir. Digimon anime, manga, oyuncaklar, video oyunları, oyun kartları ve diğer medya unsurlarından oluşan popüler bir Japon medya ve ticari ürünler serisidir. Digimonlar, Dünya'nın çeşitli telekomünikasyon ağlarından meydana gelmiş paralel bir evren olan "Dijital Dünya"'da yaşamaktadırlar.
  Digimon, Türkiye'de animesinin yayına girmesinden çok daha önce 1997 yılında Bandai firmasının çıkardığı oyuncakla tanındı. Digimon, oyuncaklarının başarısından sonra manga olarak 1997 ve 1998 yıllarında piyasaya sürüldü. 1999 yılında ilk PlayStation oyunu olan Digimon World 'ün çıkmasıyla Türkiye Digimon'u tanımış oldu.


  Bir Digimon: Gatomon
  1144 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)
  Bir Digimon Yetiştiricisi: Tai
  1145 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)

  Japonya'da 1999 yılında ilk Digimon filminin yapılmasından sonra ilk Digimon serisi olan Digimon Adventure yayınlanmaya başlandı. Sonra sırayla devam niteliğindeki Adventure 02, Tamers, Frontier ve Savers yayınlandı. Türkiye'de ise ilk iki sezonun tamamı ve üçüncü sezonun bir kısmı yayınlandı.

  TV Serisi


  Digimon Macerası (1. Sezon)
  Taichi, Sora, Yamato, Mimi, Koushiro, Joe ve Takeru yaz kampında güzel günler geçirirken gökyüzünden yedi garip cisim düşer. Bu cisimleri ellerine aldıklarında esrarengiz bir şekilde dijital bir dünyaya geçerler. Orada onları küçük digimonlar karşılar. Hepsine bir digimon düşer. Çocuklar ve digimonlar adadaki diğer insanları aramaya karar verdiklerinde aniden bir Kuwagamon'un saldırısına uğrarlar. Küçük digimonlar onu yenmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptılarsa da güçleri yetmez. Bu yüzden gökyüzünden düşen parçaların gücünü kullanarak gelişir ve daha güçlü hale gelirler.

  • Koromon ~ Agumon' a,
  • Yokomon ~ Piyomon' a,
  • Tsunamon ~ Gabumon'a,
  • Tanemon ~ Palmon'a,
  • Bukamon ~ Gomamon'a,
  • Tokomon ~ Patamon'a
  • Motimon ~ Tentomon' a
  dönüşür.
  Yeni digimon Rookie, Kuwagamon'u yenecek güçtedir. Fakat önce çocukları ve digimonlarını göndermesi gerekmektedir. Çocuklar ve digimonlarının yaşamboyu sürecek macerası başlamıştır.

  Digimon Macerası 02 (2. Sezon)
  İlk sezonun devamı niteliğindedir. Üç yıl sonra, seçilmiş çocukların çoğu 14 yaşında ve lisededir. Dijital Dünya'nın güvende ve huzurlu olduğu düşünülür. Fakat Digimon İmparatoru adında yeni bir düşman ortaya çıkmıştır. Bu düşmanın öncekilere göre farkı seçilmiş çocuklar gibi bir insan olmasıdır. Digimon İmparatoru siyah halkalar ve kontrol kuleleriyle digimonları köle haline getirir ve bir yolla digimonların normal yolla gelişimini engeller. Bununla birlikte üç yeni seçilmiş çocuğa ve eski seçilmişlerden olan Takeru ve Hikari'ye üstünde çeşitli amblemler bulunan beş digi yumurta atanmıştır. Zırhlı gelişim denen,bu yeni evrimsel oluşum çocukların kötülüğü yok etmesine yardımcı olur. Sonunda çocuklar Digimon İmparatorunu, onun digimonu Wormmon'un fedakarlığıyla yenmeyi başarır. Herşeyin düzene girdiği düşünülürken, aktif kontrol kulelerinden yeni düşman digimonlar ortaya çıkar ve Digimon dünyasında tehlikeye neden olurlar. Geçmişteki yanlışlarını bağışlamaları için Ken çocukların grubuna katılır. Ken ile birlikte çocukların sayısı 6'ya çıkmış olur. Kara kulelerden yüz tanesinin bir araya gelmesiyle oluşan 'kara wargreymon' dijital dünyanın kutsal taşlarını yok etmeye başlar. Çocuklar bunu engelleyebilmek için DNA gelişimini keşfederler ve 2 digimonun bir araya gelmesiyle ortaya daha güçlü bir dijimon açığa çıkar (örneğin Silphymon). Kara Wargreymon 1 tanesi hariç tüm kutsal taşları yok etmeyi başarır. Son kutsal taşı yokedemeden çocuklar Azulongmon'u (Kyoto ejderhası) çağırmayı başarırlar ve Kara Wargreymon durdurulur. Azulongmon yok edilen kutsal taşların yerine yıldız tohumları eker ve dijital dünya normale döner. Daha sonra Dijital Dünya'ya açılan bir sürü kapı gerçek Dünya'da belirir. Kontrol kuleleri de gerçek Dünya'ya taşınır. Dijimonlar bir kez daha gerçek Dünya'yı istila etmeye başlarlar. Bu istilayı durdurabilmeleri için Azulongmon Ken ve Davis'e çok büyük bir güç verir. Aynı zamanda eski seçilmiş dijimonlarada bir kez daha üstün formlarına gelişme hakkı tanır. Tüm bu güçlerle eski ve yeni seçilmiş çocuklar tüm Dünya'yı dolaşırlar ve heryerdeki dijimonları Dijital Dünya'ya geri yollarlar. Her şey bitmiş gibi gözükürken eski bir düşman olan Myotismon kara çiçekler sayesinde tekrar dirilir ve daha güçlü bir form olan Malo Myotismon'a dönüşür. Seçilmiş çocuklar Dijital Dünya'da olmadıkları için dijimonlar her gelişmiş hallerini aynı anda kullanabilirler ve bu sayede Malo Myotismon yok edilir. Sezonun sonunda tüm çocukların gelecekte hangi meslekte olacakları ve ne iş yapacakları bilgisi verilerek digimonun 2. sezonu sona erer.

  Digimon Tamers (3. Sezon)
  Takato bir digimon fanatiğidir ve arkadaşlarıyla Digimon Kart oyunu oynamaya bayılır. Takato ve iki arkadaşı gizli bir yerde buluşur burada kart oyunu oynar ve kartları burda saklarlar. Bu yer ise parktaki oyuncaklardan birinde olan gizli bölmedir. Bir gün takato okula gitmeden önce bu gizli yerde arkadaşıyla kart oyunu oynarken okula geç kalırlar ve arkadaşı önden gider. Takato ise acele bi şekilde kartları toplarken kartlar etrafa saçılır ve bir mavi kart gözüne çarpar. Bu kartı digimon kart oyununda puanları hesaplamak için kullanılan bir aletten geçirdiğinde alet yanar.
  Okula gittiğinde ise çok geç kalmıştır. Cebinden kalem kâğıt çıkarır ve bir digimon çizer ve okul çıkışı parktaki gizli yere gittiklerinde kartlarını koyduğu kutunun parladığını görür, arkadaşları da oradadır. Kutuyu açtığında ise digi-vice'ı görür, akşam eve gider ve digimon çizdiği not defterini digi-vice dan geçirmeye çalışır ve geçiremez. Takato'nun annesinin yemeğe çağırması üzerine Takato digi-vice'ı ve not defterini bir kenara bırakır. Odadan dışarı çıkacakken digi-vice not defterinin sayfalarını tek tek çeker ve bilgileri okur. Bunu gören Takato digi-vice'ı alır ve Guilmon'la tanışır. Guilmon onun digi partneridir. İleriki bölümlerde Takato, Henry ve Rika'yla görünür. Henry'nin digi partneri terriermon, Rika'nın ise Renamon'dur.


 2. 2009-06-06 #2
  Digimon Adventure Karakterleri

  Taichi Kamiya
  11 yaşındadır ve seçilmiş çocukların lideridir. Grup içinde kararları vermeyi tercih eder. Tılsımı cesarettir. Digimonu ise Agomon'dur. Sürekli yanında dürbün taşır. Başındaki gözlükleri de çıkartmaz.

  Matt (Yamato) Ishida
  11 yaşındadır. Gruptaki en sessiz kişidir. Konuşmamayı sevmemekten ziyade Taichi ile sürekli kavga eder ve onun dediklerini dinlememeyi tercih eder. Taichi'den nefret etmesinin başka sebebi ise kardeşinin kendisi yerine Taichi ile ilgilenmesidir.
  Tılsımı dostluktur ve digimon'u Gabumon'dur.

  Sora Takenouichi
  Mimi kadar olmasa da çok duygusaldır. Annesi ile sorunları vardır, Biyomon ise bu sorunları çözmesi için Sora'ya yardım etmek istemektedir. Futbol oynamaya bayılır, Taichi ile futbol oynamaktadır. Hatta kız futbol takımında yer almaktadır.
  Tılsımı Sevgidir ve digimonu Biyomon'dur.

  Izzy (Kushiro) Izumi
  Gruptaki en zeki çocuktur. Boyu kısadır ama 2. sezonda birden uzayacaktır. Sürekli bilgisayarıyla dolaşır ve annesi ve babasına çok düşkündür.
  Tılsımı Akıldır ve digimonu Tentamondur.

  Joe Kido
  Grubun yaşça en büyük üyesidir. Büyük olmanın sorumluluğu binmiş olmalı ki sürekli çocuklara dikkat etmeye çalışır. Yanında sürekli ilkyardım çantası taşır. Babası onun tıp fakültesine gitmesini istediği için ileride çok büyük bir doktor olmayı istemiştir.
  Tılsımı Güvendir ve digimonu Gomamon'dur.
  1140 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)
  Mimi Tachikawa
  Gruptaki en duygusal kızdır. Savaşmaktan nefret eder bu yüzden biraz çekimser kalmayı tercih eder. Kovboy tipi şapka takmasının sebebi ailesinin Amerika ile ilgili bağlantısı olmasındandır.
  Tılsımı Saflıktır ve digimonu Palmon'dur.
  1141 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)
  Takeru Takashi
  Yamato'nun kardeşidir ama anneleri ve babaları boşandığı için soyadları değişiktir. Taichi'ye daha yakın davranır. Yamato abisi olsa bile Taichi'yi daha çok seviyor (gibi görünüyor).
  Tılsımı Umuttur ve digimonu Patamondur.
  1142 - Digimon (Ünlü Çizgi Film Kahramanları)
  Kari Kamiya
  Taichi'nin kardeşidir. Kampa katılması gerekiyordu fakat yaz tatili başında her ne hikmetse grip olmuştur ve ailesi bu yüzden onu kampa göndermez. E doğal olarak digital dünyanın geçidi ona karşı açılmaz. Digimonu da onu digital dünyada beklerken kötü safa geçer.
  Tılsımı ışıktır ve digimonu Gatamondur.
 3. 2009-06-07 #3
  tşk güzellll

  Okunma: 5596 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -