Fotoğraf Makinaları Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Fotoğraf Makinaları Hakkında Bilgi

 1. Fotoğraf makinası, en basit şekliyle, bir ucunda objektif ve diğer ucunda ise bir kayıt ortamı olan kutudur.

  SLR Nedir?

  Zaman içerisinde, bir çok farklı tip fotoğraf makinası üretildi. Gene de, usta fotoğrafçılar arasında en çok tercih edilen single-lens-reflex (SLR) (tek objektifli refleks) fotoğraf makinasıdır.

  Tek objektifli', aynı objektifin hem vizör görüntüsü hem de film görüntüsü oluşturmak için kullanıldığını anlamına gelir. Bunu bir 'refleks' ayna yoluyla yapar. Görüntüye odaklanırken, ayna netleme ekranına ışığı yansıtır. Fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığınızda, ışığın fotoğraf makinasının arka kısmına iletilmesi için ayna kenara çekilir.

  Fotoğraf makinasının 'tek objektifli' olması sadece tek bir objektifle çekim yapılacağı anlamına gelmez. Size farklı fotoğraf seçenekleri vermek üzere çok çeşitli değiştirilebilir objektifler mevcuttur. Refleks tasarımı, objektif sayesinde netleme ekranında oluşturulan görüntünün fotoğraf makinasının kaydedeceği görüntüyle aynı olması anlamına gelir.

  Işıkla resim
  İngilizce 'photography' (fotoğrafçılık) sözcüğü Yunanca kökenlidir; 'photo' ışık ve 'graphos' resim anlamındadır. 'Photography' kelimesinin tam tercümesi 'ışıkla resim'dir.

  Güneşli bir günde, karartılmış bir odanın panjurundaki küçük bir deliğin, karşıdaki duvara dışarısının bulanık bir görüntüsünü yansıttığı keşfedildi. Bu görüntüleri oluşturmak için kullanılan odaya 'camera obscura' (karanlık oda) adı verildi.

  Daha parlak bir görüntü elde etmek için küçük deliğin yerine bir objektif kullanıldı ve karanlık odayı taşınabilir kılmak için odanın yerine bir kutu kullanıldı. Görüntü bir yarısaydam ekranda oluşturularak, kutunun dışında da görülebilmesi sağlandı. Eksik olan tek şey, görüntünün kaydedilebilmesiydi.

  19. yüzyılda bir çok işlemler ortaya çıkarıldı, ancak en başarılı kabul edilen ışığa maruz kaldığında rengi koyulaşan gümüş tuzu emülsiyonu idi. Bu emülsiyonun çok daha gelişmiş hali bugün hala kullanılıyor.

  SLR fotoğraf makinasının çalışması:
  SLR fotoğraf makinanızın objektifinin arkasında, 45° açıyla yerleştirilmiş bir ayna vardır. Bu ayna ışığı objektiften netleme ekranına yansıtarak bir görüntü oluşturur.

  Deklanşöre bastığınızda, ayna yukarı kalkarak, ışığı objektiften kameranın arkasına geçirir. Ayna yukarı kalkmış konumdayken, netleme ekranını kaplar ve vizör görüntüsünü karartır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  SLR Özellikleri Nedir?

  SLR makinaları zaman içerisinde çok geliştirilmişti. Mekanik sistemler yerini elektronik kontrollere bıraktı. Manuel kontroller otomatik hale geldi. Karmaşık fotoğraf teknikleri artık bir düğmeye basılarak yapılabiliyor.

  Dahili flaş Bir çok EOS modelinde dahili patlamalı flaş vardır ve fotoğraf makinası pozlama sistemiyle tam olarak entegredir.

  LCD paneliSıvı kristal ekran (LCD) fotoğraf makinasının ayarları gösterir.

  Elektronik giriş kadranı Çok amaçlı bir yuvarlak düğme farklı fotoğraf makinası fonksiyonlarını hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanmasını sağlar.

  Deklanşör düğmesi Yarım basılınca fotoğraf makinası sistemlerini değiştirir ve tam basıldığında deklanşörü çalıştırır.

  Pil yuvası Pil bütün elektronik sistemlere otomatik netleme, pozlama ölçümü, deklanşörün çalışması ve dahili flaş - güç sağlar.

  Film ilerletme motorları Film elektrik motorları yardımıyla ileri ve geri sarılır.

  Refleks ayna Işık objektiften refleks ayna yoluyla netleme ekranına yansır. Deklanşör çalışmadan hemen önce, ayna kalkar ve ışık filme ulaşır.

  Vizör pentaprizması Cam bir pentaprizma, görüntüyü netleme ekranından alarak 90° döndürür ve böylece fotoğraf makinasının arkasından görebilirsiniz.

  Lens yatağı Objektifin arka tarafında ve fotoğraf makinasının önünde bulunan altın kaplı kontaklar elektronik verileri transfer eder. Fotoğraf makinası objektifteki netleme ve diyafram motorlarına güç verir ve kontrol eder.

  Netleme ekranı Vizörde yoluyla gördüğünüz görüntü yatay netleme ekranı üzerinde oluşur.

  Alt ayna Refleks aynanın orta kısmı yarı gümüş kaplamadır. Işığın bir kısmının ikinci bir aynaya ulaşmasını sağlar. Burada, ışık fotoğraf makinasının tabanındaki netleme sensörlerine yansır.

  Netleme sensörleri Alt aynadan gelen ışık, netleme ekranına ulaştığında kırılarak iki görüntü oluşturur. Görüntüler arasındaki sapma netlik elde etmek için gereken objektif ayarını yaparken kullanılır.

  Burada verilen özellikler birçok 35mm EOS fotoğraf makinaları için ortaktır. Bu özelliklerin bir çoğu EOS dijital fotoğraf makinalarında da mevcuttur.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Arkadan Aydınlatma

  Yıllar önce, fotoğrafçıların kullandığı en temel kural, 'çekim yaparken güneşi arkaya almak'tı. Bunun nedeni, objektiflerin kolayca parlama yapmalarıydı. Objektifin bazı dahili parçalarından yansıyan ışık parlamaya neden olurdu. Parlamanın etkileri görüntü kontrastının azalmasından fotoğrafa sızan ışıkla oluşan parlak beneklere kadar değişebilir.

  Günümüzde, objektif parçalarında kullanılan özel kaplamalar ve yansıma önleyici tedbirler sayesinde parlama bir sorun olmaktan çıkmıştır. Çekim yaparken güneşin makinanın önünde olması çok güzel fotoğraflar çekme olanağı sağlar.

  Arkadan aydınlatılan objelerde pozlama sorunu da yaşanırdı, ancak EOS fotoğraf makinalarının değerlendirmeli ölçüm sistemi bir çok durumda iyi sonuçlar verecektir. Tereddüt ediyorsanız, ardarda farklı pozlama değerleriyle üç fotoğraf çekmek için otomatik poz çerçevelemesi (AEB) özelliğini kullanabilirsiniz. Genellikle bu tür objeler için doğru pozlama değeri yoktur. Siz birini diğerlerine tercih edersiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Otomatik Netleme Nedir?

  Bir çok EOS fotoğraf makinasında birden fazla netleme programı vardır. Bazı fotoğraf makinalarında netleme işlemini siz yaparsınız, bazılarında ise makine bu işlemi sizin için yapar.

  Tek Çekimlik AF Sabit ve yavaş hareket eden objelere uygun bir programdır. Deklanşöre yarım bastığınızda, objektif, aktif netleme noktasıyla belirlenmiş objeye odaklanır. Deklanşöre yarım bastığınız sürece netleme sabit kalır. Objektif obje üzerinde netleme işlemini başaramazsa, Tek Çekimlik AF deklanşörü harekete geçirmez.

  AI Servo AF Hızlı hareket eden objeleri çekiyorsanız, ihtiyacınız olan AI Servo AF'dir. Deklanşöre yarım bastığınızda, objektif obje üzerinde odaklanır ancak sabitlenmez. Bunun yerine, objektif objeyi takip etmeyi sürdürür ve fotoğraf makinası ile objenin arasında mesafe değiştikçe netleme noktasını değiştirir. Obje net olmasa bile, deklanşöre istediğiniz zaman basabilirsiniz.

  AI Focus AF Bu program esas olarak Tek Çekimlik programdır, ancak fotoğraf makinası hızlı hareket eden bir obje algılarsa, otomatik olarak AI Servo AF programına geçer. Bazı EOS fotoğraf makinalarında AI Servo AF programına yalnızca AI Focus AF yoluyla geçilebilir.


 2. 2007-03-07 #2
  Yakın Fotoğraf Çekimi

  Bir çok fotoğrafı daha iyi bir hale getirmenin en kolay yolu, objeye yaklaşmaktır. Fotoğraf makinanızın objektifi halihazırda en yakın netleme uzaklığına ayarlı ise, yakın çekim objektifleri ekleyebilir, uzatma parçaları kullanabilir veya makro objektife geçebilirsiniz.

  Yakın çekim objektifi, yakın çekimler yapmanın en basit ve en ucuz yoludur. Makine objektifinin önündeki filtre yatağına takılır. Fotoğraf makinasının hiçbir özelliği değişmez. Otomatik netleme ve pozlama ölçümü normal çalışmasına devam eder.

  EF Uzatma parçası makine gövdesi ile objektifin arasında takılır. Parça takılı olduğu için bir miktar ışık kaybı olur. Bu yüzden pozlamayı yükseltmek gerekir (bu otomatik pozlama ölçümü tarafından otomatik olarak yapılır). Otomatik netleme olumsuz etkilenebilir, genellikle manuel netleme gerekir.

  Çok fazla yakın çekim fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız, makro objektif uygun olacaktır. Makro objektif standart objektifin yerini alır ve çok daha uzun netleme aralığı vardır. Bir çok makro objektifler sonsuza odaklanır ancak gerçek boyutlarında görüntü verecek kadar yakına da odaklanabilir. Objektif en iyi performansını yakın mesafelerde sergiler. Diğer objektifler en iyi sonuçları orta uzaklıktaki objelerde verirler. Makro objektiflerle makinanın tüm özellikleri uyumlu çalışır.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Film Seçimi


  EOS fotoğraf makinanız için film kullanıyorsanız, kısa bir sure içinde farklı bir çok film çeşidinin olduğunu keşfedeceksiniz. Bazı fotoğrafçılar bir film türünde karar kılıp, her zaman aynı tür filmi kullanır. Diğerleri için, farklı film türlerini denemek, fotoğrafçılık zevkinin bir parçasıdır.

  Bir zamanlar bütün fotoğraflar siyah-beyaz çekiliyordu. Siyah-beyaz negatif film hala mevcut ancak daha çok profesyoneller ve bu işin meraklıları tarafından kullanılıyor.

  Günümüzde renkli negatif film en çok tercih edilen türdür. Dünya çapında çekilen fotoğrafların %90'ında renkli negatif kullanılıyor. Renkli negatif film renkli baskı imkanı sağladığı için, renkli baskılı film olarak bilinir.

  Renkli dia filmi (çoğunlukla slayt filmi denir) genellikle, fotoğrafçılık meraklıları ve profesyoneller tarafından tercih edilir. Canlı renkler ve güçlü detaylarla fevkalade sonuçlar elde edilebilir.

  Renkli negatif filmi

  Renkli negatif film denmesinin nedeni, işlenen filmin orijinal görüntünün tersi ton ve renklerde - negatif - bir görüntü vermesidir. Fotoğraf kağıdına basıldıktan sonra görüntü pozitif hale gelir.

  Renkli negatif film kullanışlıdır. Hemen hemen her yerden satın alabilirsiniz ve 1 saat gibi kısa bir sürede tab edilebilir. Sonuç olarak, bir grupta elden ele dolaştırılacak, arkadaşlara veya akrabalara postalanabilecek renkli baskılar elde edilir. Bu baskıların saklanması kolaydır. Fotoğraf dosyalarında veya fotoğraf albümünde muhafaza edilebilir. Filmi koruduğunuz sürece, istenilen sayıda baskı yapmak olasıdır.

  Renkli slayt filmi

  Renkli slayt filmi ile, sonunda elde edeceğiniz işlenen filmdir. Bunun anlamı, çektiğiniz her slayt tektir.

  Slaytlar bakmak için elden ele dolaştırılamayacak kadar küçüktür. En iyi şekilde karanlık bir odada beyaz perdeye yansıtılarak görülebilir.

  Renkli slaytlar baskıya oranla, daha canlı renklere ve daha geniş ton yelpazesine sahiptir. Bunun nedeni yansıtılan ışıkla değil yayılan ışıkla görüntülenmesidir. Bir çoğu renkli baskıları ve dijital görüntüleri de kabul etmelerine karşın, magazin ve kitap yayımcıları çoğaltma yaparken sağladığı kolaylık nedeniyle renkli slaytları tercih eder.

  En iyi 35 mm film

  Fotoğraf makinanız için 35mm film aldığınızda, bir çok marka olduğunu göreceksiniz. Hangisini satın aldığınız önemli mi?

  En iyi film markasının hangisi olduğunu farklı fotoğrafçılara sorarsanız, farklı yanıtlar alırsınız. Aslında çoğu marka iyidir - öyle olmasa üreticiler iflas ederdi. Kural olarak, önde gelen film üreticileri ucuz film sağlayanlardan daha gelişmiş bir teknoloji kullanacaklardır.

  Renkli negatif film kullanıyorsanız, filmi nerede tab ettirdiğiniz fotoğrafların kalitesi ve renkleri açısından önemli bir etkendir. Harcanan para güvenilir bir yol gösterici değildir - mesela bazı indirimli baskı servisleri harika sonuçlar verir.

  Farklı film markalarını ve baskı servislerini denemek iyi bir fikir olabilir. Vasat sonuçlarla asla yetinmeyin. EOS yüksek performansa sahip bir makinadır. Düşük kalitede film veya baskı servislerinin sonuçları mahvetmesine izin vermeyin.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gece Fotoğraf Çekimi

  Bir çok fotoğrafçı günün sonunda fotoğraf makinalarını bırakır veya flaşlarını çıkartır. Buna karşın, harika fotoğraflar istiyorsanız, flaşsız çekim yapmaya devam etmelisiniz. Gece fotoğrafları göründüğünden çok daha kolaydır.

  Birçok obje için, Program modunu kullanarak çekim yapabilmeniz gerekir. Bu, hem diyafram ayarını hem de enstantaneyi ayarlar. Çok loş ışıkta, en geniş objektif diyafram açıklığını ve 30 saniyelik enstantaneyi ayarlayacaktır. 1/30 saniyeden daha düşük enstantaneler kullanırken, fotoğraf makinasının dayanıklı bir üçayakla sabitlenmesi gerekir. Böylece makine titremeleri önlenmiş olur.

  Bir saniyeden daha yavaş enstantanelerde, eksik pozlama hataları oluşabilir. Bu hatalar filmin beklenenden daha fazla pozlamaya ihtiyaç duyduğunu gösterir. Pozlama hatalarını önlemek için, Program modunda makinanın verdiği değerlere dikkat edin ve Manuel moda geçin. Diyafram açıklığını aynı değere göre ayarlayın ve pozlama süresini iki katına çıkartın.

  Gece fotoğrafları konusunda kendinize güvenmeye başlayana kadar, iyi sonuç almak için farklı pozlamalarda kareler çekmek yararlı olabilir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Makina Titremesi

  Pozlama esnasında fotoğraf makinesinin hareket etmesi anlamına gelen makine titremesi, resimlerin kötü çıkmasının en yaygın sebeplerinden biridir. Bu, makineyi oynatmadan resim çekme becerinizi geliştirmenizi gereken bir iştir.

  Makinenizi titretmeden resim çekmek için, makineyi sabit tutup işaret parmağınızı deklanşörün üzerinde hafifçe tutun. Sonra, parmağınızın deklanşöre uyguladığı baskıyı giderek artırın ve düğmeye basın. Resmi çekmeye hazır olduğunuzda, deklanşöre yavaş yavaş basın, ani bir hareketle basıp makineyi titretmemeye özen gösterin.

  Makine titremesinin etkileri, hızlı enstantanelerde düşük olacaktır, çünkü resim titremelerden etkilenmeyecek kadar kısa bir zaman zarfında pozlanacaktır.

  Makineyi elinizde titretmeden tutabileceğiniz en yavaş enstantane, kısmen ellerinizin titreyip titrememesine, kısmen de kullandığınız objektifin odak uzaklığına bağlıdır. Odak uzaklığını artırarak makine titremesinin etkisini de artırmış olursunuz. Kullanabileceğiniz yöntemlerden biri, enstantaneyi, odaklama uzaklığına göre ayarlamaktır. Yani, odak uzaklığı 50 mm ise, enstantaneyi de 1/50 saniyeye, odak uzaklığı 300 mm ise enstantaneyi 1/300 saniyeye ayarlamanızda yarar olacaktır. Zumlu objektif kullanıyorsanız, güvenli enstantane ayarı, yapacağınız zum ayarına göre değişecektir.


  Okunma: 5371 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -