İslamda Anne Baba Hakkı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İslamda Anne Baba Hakkı

 1. İnsan varlığının gerçek sebebi yani yaratıcısı Allah Teâlâ Hazretleridir. Ancak, görünen sebebi ise anne ve babadır. Anne ve baba arasında ise öncelikle annenin fonksiyonu daha fazla ve çektiği zahmetler daha çoktur.

  Yüce Rabbimiz buyurur ki:

  "Biz insana, anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Annesi onu, güçsüzlükten güçsüzlüğe uğrayarak karnında taşımıştı. Çocuğun sütten kesilmesi iki yıl olur. Bana ve anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş Bana'dır."

  O halde, dokuz ay gibi uzun bir süre çocuğunu karnında taşımak, doğumdan sonra belli bir zamana kadar emzirerek büyütürken uykusunu bile terkedecek kadar sıkıntılara katlanmak bakımından anne hakkı baba hakkından önce geçmektedir. Onun için, iyilik yapma ve kendisine iyi davranma bakımından anneye üç defa öncelik tanınmış,dördüncüde babaya hak tanınmıştır.bu anlayış, aynı zamanda bir kadın olması bakımından anneye ne kadar değer verildiğini göstermesi yönünden önemlidir.


  Kadınlarda dikkat çekecek kadar belirgin olan ortak özelliklerden sevgi, şefkat ve merhamet duygusu, anne olduktan sonra özellikle yavrusu üzerinde yoğunlaşmaktadır.bu yönü ile de anne, babadan öne geçmektedir. Dikkat edilirse çocuklar, bir sıkıntı veya korku anında çoğunlukla annelerine sığınırlar. Bu da annelerin şefkat, merhamet ve koruyuculuklarının fazla olduğunun belirgin ifadesidir.


  Çocukların terbiyelerinde, dillerinin, dinlerinin öğretiminde ve sosyal bir varlık olmalarında anne, ilk yıllarda babaya göre daha fazla katkıda bulunmaktadır. Bütün bunlardan dolayı anne hakkı nem kazanmaktadır.


 2. 2011-03-31 #2
  yazı güzelmiş

 3. 2012-04-05 #3
  yazı güzellmiiş

 4. 2012-05-07 #4
  insan yazıya değil konuya bakar

 5. 2012-05-07 #5
  gerizekalılar yazıya bakıyo aptalmısınız deliler özürlüler

 6. 2012-05-07 #6
  gerizekalılar yazıya bakıyo aptalmısınız deliler özürlüler

  amınıza koyarıma

 7. 2012-06-27 #7
  Dünyada ki bütün müslümanlar son 90 senedir sömürgeci gayri müslim ülkelere gizli esir olduklari icin maalesef islamiyeti ögrenemiyorlar. islamiyete karsi görünmeyen gizli bir savas var. Bu sebeple anneler ve babalar maalesef agliyorlar. Anne ve ve babaya kötü davranmak bir gayri muslim hastaligidir. Pisliklerini müslümanlara seytani hilelerle boca ederler ki; müslümanlar kötü örnek olsunlar ve huzuru arayan dünyada ki bütün gayri müslimler müslüman olmasindar.
  Muzaffer Alev Kopenhag www.esir.webbyen.dk

 8. 2013-03-21 #8
  çok güzel

 9. 2013-03-21 #9
  çok güzel

  Okunma: 16182 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -