B6 Vitamini Nelerde Bulunur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

 1. Kırmızı et ve et ürünleri (özellikle karaciğer), çiğ sebzeler, beyaz et, ve bir miktar da süt ve süt ürünlerinde bulunur. Uygun bir diyet ile gerekli günlük piridoksin ihtiyacımızı kolaylıkla karşılarız. Çocuklar için günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 1-2 mg'ken, yetişkinlerin günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 2 mg'dir. Hamile ve emzikli kadınların piridoksin ihtiyacı artar.


  Tedavilerde

  1990'ların sonunda fazlasıyla ünlenen bir vitamin olan piridoksin birçok doktor tarafından diyete takviye olarak, birçok hastalık tedavisinde, ilaç şeklinde önerilmektedir. Yine de önerildiği birçok hastalığa veya soruna etkisinin olup olmadığı klinik düzeyde kanıtlanmamıştır.

  Piridoksin yüksek miktarlarda dahi toksik olmadığı için, doz aşımlarında büyük sorun yaratmasa da, bazı hastalarda uzun bir süre kullanılan yüksek dozda piridoksinin nörolojik bozukluklara yol açtığı bilinmektedir. Bunların ötesinde piridoksinin birçok hastalığın tedavisinde katkı sağladığı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Piridoksinin kullanılacağı yerleri sıralarsak:

  • Nörit (sinir iltihabı) tedavisinde,
  • Bazı ruhsal bozuklukların tedavisinde,
  • Anemi (kansızlık) tedavisinde,
  • Bazı hormonal hastalıkların tedavisinde,
  • Özellikle hamilelik sırasındaki ruhsal bozuklukların ve şeker hastalığının tedavisinde.


  Bunların dışında piridoksinin pozitif etki ettiği birçok tedavi vardır.

 2. 2009-08-28 #2
  eyv saol asdasd

  Okunma: 12134 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -