Derinin Bölümleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Derinin Bölümleri

 1. Deri, en büyük duyu organımızdır ve vücudumuzun dışını tamamen kaplar. Ayrıca vücut ısısını ayarlar, solunum ve boşaltıma yardımcı olur ve vücudu dış etkilerden korur. Derinin üzerinde dokunmayı, basıncı, ağrıyı, sıcağı, soğuğu vb. duyuları algılayan almaçlar vardır.


  Deri, üst deri ve alt deri olmak üzere iki tabakadan oluşur.

  Derinin bölümleri

  a) Üst deri:Derinin alt bölümlerini koruyan tabakadır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler bulunmaz. Üst derinin en dış bölümü ölü hücrelerden meydana gelmiştir. Bu bölümün altında canlı hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Bu tabaka, deriyi güneşten gelen zararlı ışınlardan korur. Üst deride ayrıca derinin rengini belirleyen hücreler de vardır.


  b) Alt deri: Üst deriye göre daha kalın olan alt deri, canlı hücrelerden oluşur. Alt deride kan damarları, kıl kasları, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri, kıl kökleri ve duyu almaçları yer alır. Bu bölümün en altında ise yağ tabakası bulunur. Yağ tabakası vücudu çarpmalara ve vurmalara karşı korur ve vücudun ısı kaybını önler. Burada yer alan ter bezleri, terleme ile boşaltıma yardımcı olur.


  Name:	derivetabakalari.jpg 
Views:	4023 
Size:	85,4 KB (Kilobyte) 
ID:	42460

  Derimizle nasıl hissederiz?
  Alt derideki duyu almaçları sıcak, soğuk, basınç, sertlik, yumuşaklık gibi duyuları algılar. Duyu almaçları ile alınan duyular, sinirler yoluyla beyne iletilir ve burada değerlendirilip algılanır. Derinin her yerinde aynı oranda duyu almacı yoktur. Bu yüzden de algılama duyusu derimizin her bölgesinde aynı değildir. Parmak uçları, dudaklar gibi bölgelerde algılama daha fazladır.


 2. 2011-11-01 #2
  yazana çok teşekkür ederim işime yaradı pazartesi okula gidemedim konudan geri kaldım bu yazı yardımcı oldu çok teşekkür ederim allah razı olsun iyi akşamlar :-)-

 3. 2012-11-11 #3
  bunları kim yaptıysa Allah razı olsun çok teşekkür ederim işime lazım oldu çarşamba gününe kadar ama şimdiden yazayım dedim güzel oldu teşekkür ederim size allah işinizi raz getirsin yine teşekkür eder ellerinizdenb öperim


  yazan murathan arpaç

  Okunma: 9784 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -