Havl u Günü, İngiliz yazar Douglas Adams'ı anmak üzere hayranları tarafından her 25 Mayıs'ta kutlanan gündür. Anma töreni ilk kez 2001 yılında, Adams'ın 11 Mayıs'taki vefatından iki hafta sonra yapıldı. Havlu gününde, tüm sevenleri, yazara hayranlıklarını ve şükranlarını sunmak üzere havlu taşırlar. Havlu, Adams'ın ünlü ve popüler bilim kurgu serisi olan Otostopçunun Galaksi Rehberi'ne bir göndermedir.


162 - 25 Mayıs Havlu Günü  - Dünya Havlu Günü

Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli romanının üçüncü bölümünde, yıldızlararası gezen bir otostopçunun sahip olması gereken en kullanışlı şeyin bir havlu olması gerektiğini açıklamış ve bunun sebeplerini anlatmıştı.

Temelleri

Havlu gününü başlatan ilk makale, "Binary Freedom" isimli bir tartışma sitesinde çıktı ve şöyle diyordu:

Havlu Günü: Douglas Adams'ı Anma

14 Mayıs 2001 Pazar
Douglas Adams, dünyaya yayılmış tüm hayranları tarafından çok özlenecek. Bütün sevenlerinin bu dahiyi anabilmesi için, ölümünden iki hafta sonraya denk gelen 25 Mayıs'ı Havlu Günü olarak ilan etmeyi öneriyorum. Douglas Adams hayranları, Havlu Günü'nü tüm gün boyunca yanlarında bir havlu taşıyarak geçirebilirler.
Hoşça kal Douglas ve balık için teşekkürler!

Chris Campbell ve arkadaşları towelday.org isimli web sitesini açarak, bu günü tüm dünyaya yaymaya ve insanlara havlularını taşımayı unutturmamaya çalıştılar. Havlu Günü'nün başarısı çok hızlı oldu ve dünyanın pek çok köşesinden bir çok insan havluları ile fotoğraflarını siteye gönderdiler.

Tepkiler

Pek çok haber merkezi Havlu Günü'nü haberlerine konu etti. Bunların arasında Norveç'in önemli gazeteleri Aftenposten ve NRK Nyheter de vardır. Los Angeles'taki Ulusal Halk Radyosu'da Havlu Günü'nü tanıttı.

Gün, ayrıca, daha küçük çaplı basın yayın organlarında da haber oldu. Özellikle İsveç gazeteleri ve haber siteleri konuyla ilgili pek çok haber yaptı.