B kompleks ailesinin en önemli üyelerinden birisi olan b12 Vitamini (kobalamin, siyano kobalamin), kan değerleri için büyük önem taşıyan bir vitamindir.

Hücre oluşumunda. özellikle de alyuvar hücrelerinin oluşumunda hayati önem taşır. Ayrıca sinirleri çevreleyen koruyucu kılıfın oluşumunu destekler ve diğer B vitaminleri gibi besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar.

Özellikle hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan Vitamin B12, vejetaryenler ve 50 yaşın üzerindeki kişiler için çok önemli takviyedir. 50 yaşın üzerinde, besinlerden Vitamin b12 emilimi azalır. Vücutta b12 eksikliği, kalp hastalıkları, depresyon ve Alzheimer hastalığı riski gibi önemli sağlık sorunlarına yol açar. Alzheimer hastalarında Vitamin b12 eksikliği çok sık görülür.


b12'nin önemli görevlerinden birisi de bağışıklık sistemini sağlıklı tutmakta oynadığı roldur. Özellikle 50 yaşın üzerinde kanda yeterli seviyede B12 bulunmamasının, sık hastalanma nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Son dönem çalışmalarda ise folik asit ile Vitamin B12'nin kalp rahatsızlıklarına karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bulunmuştur. Vitamin B12, folik asit ile beraber kandaki homosistein miktarını düşürerek kalbi korumaktadır.