Yaşlanınca Sağlıklı Kalmak Orta yaşta veya yaşlılıkta görülen pekçok sağlık sorunu; yüksek tansiyon4 - Tansiyonu Ne Düşürür? damar sertliği4 - Tansiyonu Ne Düşürür? kalp rahatsızlığı ve inme; çoğunlukla gençken nasıl yaşandığına4 - Tansiyonu Ne Düşürür? neler yenip içildiğine ve sigara içip içmemeye bağlıdır. Daha uzun yaşamak ve sağlıklı kalmak istiyorsanız:


1. İyi beslenin ve yeterince besleyici gıdalar alın4 - Tansiyonu Ne Düşürür? ama fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler değil. Kilo almaktan ya da şişmanlamaktan kaçının.


2. Fazla alkol almayın.

3. Sigara içmeyin.

4. Zihinsel ve fiziksel aktiviteleri ihmal etmeyin.

5. Yeterince uyumaya ve dinlenmeye gayret edin.

6. Rahatlamayı öğrenin ve size endişe veya üzüntü veren şeylere olumlu bir açıdan bakmaya çalışın.

İnme ve kalp hastalığının başlıca sebebleri olan yüksek tansiyon ve damar sertliği (arteriosclerosis)4 - Tansiyonu Ne Düşürür? çoğunlukla yukarıdaki tavsiyelere uyarak önlenebilir veya azaltılabilir. Yüksek tansiyonun düşürülmesi4 - Tansiyonu Ne Düşürür? kalp hastalığı ve inmenin önlenmesinde önemlidir. Yüksek tansiyonu olan kişiler arada bir tansiyonunu ölçtürmeli ve düşürmek için önlemler almalıdır. Daha az yemek (fazla kilolu ise)4 - Tansiyonu Ne Düşürür? sigarayı bırakmak4 - Tansiyonu Ne Düşürür? rahatlamayı öğrenmek ve daha fazla egzersiz yapmak suretiyle tansiyonu düşürmeyi başaramayan hastalar4 - Tansiyonu Ne Düşürür? tansiyon düşürücü ilaçlar (antihipertansiyon) alabilir.