Simetri Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Simetri Nedir?

 1. Simetri, ilki, belirsiz bir mükemmellik veya güzelliği yansıtan, bir muntazamlık veya estetik olarak hoşa giden bir orantılılık ve denge duygusu olarak; İkincisi kesin ve iyi tanımlanmış biçemsel sistemin kurallarına (geometri, fizik vb.) göre gösterilebilen veya ispat edilebilen bir denge ve orantılılık kavramı veya "kendine benzeşme örneği"' olarak iki şekilde tanımlanır. Sıkışma mükemmelliğine ve tabii düzenine izafe eden biçim tanımlı geometrik ölçüsüne yorumladı.


  Simetrinin hassas tanımının değişik ölçüleri ve işlemsel tanımları vardır. Örnek olarak simetri değişik şekillerde gözlemlenebilir: Geçen zamana nazaran, bir hacimsel ilişkiye istinaden, ölçeklendirme, döndürme ve aynalama gibi geometrik dönüşümler vasıtasıyla, diğer işlevsel fonksiyonlar vasıtasıyla (düzenli bir desen ile kaplı yer döşemesi, vb), soyut nesnelerin durumu olarak bilimsel modeller, dil, müzik, ve hatta bilginin kendisi. Simetrik nesneler, bir kişi, kristal, desenli örtü, yer döşemesi veya molekül, ve hatta soyut bir nesne gibi bir özdek(madde) olabilir.

  Simetri üç farklı görüş açısında değerlendirilir. İlki, simetrilerin tanımlandığı ve tam olarak kategorize edildiği matematiğidir. İkinci görüş simetriyi bilime ve teknolojiye göre tanımlar.

  Matematikte bir nesnenin simetrik olması için verilen bir matematiksel işleve tabi tutulduğunda bu işlemin nesneyi ve görünüşünü değiştirmemesi gerekir. Verilen bir dizi matematik işleve tabi tutulduğunda birinden diğeri elde edilebiliyorsa (veya tersi) iki nesne birbirine göre simetriktir.

  Simetriler aralarında insanların ve diğer canlıların da bulunduğu yaşayan organizmalarda da görülebilir.

  Simetri Örnekleri

  Name:	or1.gif 
Views:	18528 
Size:	9,8 KB (Kilobyte) 
ID:	33027

  Simetri Nedir?

  Simetri Örnekleri

 2. 2013-01-01 #2
  Bu site guzel guzeldeee bizim hoca simetriyi bole anlatmamisti kafam karisti

 3. 2013-04-01 #3
  simetri şu demek simetri bir şeyi bölmek yani yarıya bölmek mesela 10 tane kutun var yarısını böleceksin yarısını böldüğünde simetri olur bide 10 un yarısı 5

  Okunma: 59510 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -