67 - Ferrari, Marlboro ile Yarışacak


Ferrari, sigara devi Phillip Morris ile ilgili olarak 2007'de takip edeceği sponsorluk stratejiine açıklık getirdi. Dünyanın birçok ülkesinde sigara reklam yasağının uygulanması nedeniyle takımlar teker teker sigara üreticileriyle sponsorluklarını fesh ederken, Ferrari Marlboro logosunu kullanmaya devam edeceğini duyurdu.


Pistlerde sigara reklamı yapan tek takım olarak kalan Ferrari, bu sezon yeni aracının tanıtımında Marlboro logosuna yer vermemişti. Takım ayrıca resmi olarak takım isminden Marlboro kelimesini de çıkarmıştı.

Buna karşın Ferrari Motor Sporları Basın Odası Başkanı Luca Colajanni, takımın Bahreyn testlerinde bu yıl ilk kez Marlboro logosunu kullanmasının ardından konuya açıklık getirdi.

Colajanni, Ferrari'nin - ülkelerin kanunlarını ve diğer bir çok faktörü dikkate alarak, uygun yer ve uygun zamanda - Marlboro logosu ile yarışılacağını belirtti. Colajanni, Marlboro logosunun Melbourne'de araçta olup olmayacağı şeklindeki bir soruya, "Ne uygun olacaksa onu yapacağız. Ülkelerin kanunlarını yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

Bu arada Avustralya Sağlık Bakanlığı özel bir izinle son yıllarda Albert Park'ta sigara reklamı yapılmasına izin veriyordu. Ancak geçen yıl bakanlığın geçici izni kaldırması üzerine sigara reklam yasağı yeniden uygulanmaya başlamıştı.