Aydın Menderes

1946 yılında Ankara'da doğan Aydın Menderes, eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes'in üç oğlundan en küçüğü. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Bir süre Aydın'da çiftçilik yaptı.

22 Mayıs 1950'den, 27 Mayıs 1960'taki askeri darbeye değin başbakanlık görevini yürüten babası Adnan Menderes 17 Eylül 1961'de Türk Ceza Kanunu'nun 146.maddesi (Anayasa'yı ihlal) gereğince idam edildi.

Aydın Menderes de daha sonra politikaya girdi ve 1977-1980 yılları arasında Adalet Partisi'nde Genel İdare Kurulu Üyeliği yaptı. Aynı partiden 1977'de Konya Milletvekili oldu. 12 Eylül 1980'de siyasi yasaklılar arasında yeraldı. 1987 yılında siyasi yasakların kaldırılmasıyla Süleyman Demirel'e destek verdi.

RP'den Meclis'e

21 Mayıs 1993'te Büyük Değişim Partisi'ni kurdu. 6 Şubat 1994'te BDP son kongresini gerçekleştirerek Demokrat Parti'ye katılma kararı oldu. Kongrede yapılan oylamaya 355 delege katıldı. 347 delege, BDP'nin kendisini feshederek DP'ye geçilmesi yönünde oy kullanırken, 8 delege olumsuz oy verdi.

Parti genel başkanı seçilen Menderes , kongrede yaptığı konuşmada, 1946'da başlayan büyük yürüyüşün devam ettiğini söyledi. Menderes, "Büyük yürüyüş hep devam ediyor. Allah'ın izniyle, Adnan Menderes'in yüzündeki nurlu ufuklara doğru gidecek" dedi.

Daha sonra, Refah Partisi'nden İstanbul birinci bölgeden birinci sırada aday gösterilip İstanbul'dan milletvekili seçildi.

İdam, intihar, trafik kazası

Menderes, hayatı boyunca ard arda dramatik olaylar yaşadı. Babasının 17 Eylül 1961'de idamının ardından ağabeyi Yüksel Menderes, 8 Mart 1972'de intihar etti. Yüksel Menderes'in intihar mektubu Menderes ailesinin dramatik yaşam öyküsünün bir özeti gibiydi:

"Sevgili dostlara, hayatta kaderin bütün kötü cilveleri beni buldu. Kötü hadiseler karşısında daha fazla tahammül gösteremeyeceğim. Artık yaşama gücümü kaybettim..."

Aydın Menderes, 1961 ve 1972'de yaşadığı bu elim olayların ardından diğer kardeşi Mutlu Menderes'i 1 Mart 1978'de trafik kazasında kaybetti.

Aydın Menderes, Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı'yken 15 Mart 1996'da Afyon'un Sandıklı ilçesi çıkışında aynı talihsiz olayı yaşadı. Ankara'dan Antalya'ya RP toplantısına giden Menderes'in otomobili, bir kamyonu sollayan araçla çarpışmamak için şarampole düşüp 4 takla attı.

Menderes'in önde oturduğu ve kemer takmadığı bildirilirken, kaza sonrası Ankara'daki Bayındır Tıp Merkezi'ne kaldırılan Menderes'in bel omurunun kırıldığı ve boyun sinirlerini ezildiği belirlendi. Boynundan aşağısı felç olan Menderes, tekerlekli sandalye ile yaşamaya başladı.