Nöroblastom Nedir? - Nöroblastom Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nöroblastom Nedir? - Nöroblastom Hakkında Bilgi

 1. Nöroblastom (ya da nöroblastoma), sinir hücrelerinden çıkan tümördür.

  Genellikle bir yaş altı bebeklerde görülen bu ur (tümör), çocuk yaşlarda görülen kanser türlerinin yaklaşık % 10'luk bir kısmını oluşturur.

  Primitif (primordial) nöral krest hücrelerinden kaynaklanan nörblastomun, biyolojik davranışında değişkenlik sunması nedeniyle, agresif bir yol izlemesinden dolayı prognoz (hastalığın sonucu, geleceği hakkında tahmini yaklaşım) sağaltımı (tedavisi) sorunlu olabilmektedir.

  Etyoloji

  Nöroblastom'un etyolojisi bilinmemektedir. Yakın zamana kadar etyolojide rolü gösterilen çevresel bir faktör (prenatal ya da postnatal karşılaşılan ilaç, kimyasal madde, hamilelikte ilaç kullanımı, vürus ya da radyasyon) tanımlanmış değildir.

  Genetik

  Nöroblastomlu hastaların bazılarında hastalığın gelişiminde yatkınlık olduğu gözlemlenir

  Klinik Bulgular
  Nöroblastom, sinir sisteminde herhangi bir yerde geliştiği için, urun yeri de büyük değişkenlik gösterir. Primer (öncü) ur (tümör), % 65 sıklıkta karın bölgesinde rastlanır. % 1 oranında yeri saptanamayabilir. Nöroblastomun yayılımı, lenfatik ve hematojen yolla olur. metastatik gelişimi nedeniyle yaygın kemik ve kemik iliği kaynaklı kemik ağrıları, kansızlık (anemi), kanama, çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Yayılıma (metastaz) bağlı olarak, ateş, solunum yetmezliği, letarji, kilo kaybı gibi bulgular ortaya çıkabilir. Nöroblastomda yaygın olarak periorbital infiltrasyona bağlı "rakun gözü" görünümü ile karşılaşılması olasıdır.

  Evreleme

  Uluslararası nöroblastom evreleme sistemi (INSS)

  • Evre 1: Tümör köken aldıüğı organa sınırlı, makroskopik tam rezeksiyon. Mikroskopik tümör artığı olabilir/olmayabilir. İpsi ve kontrlateral lenf nodu tutulumu yok.
  • Evre 2a: Ünilateral tm, tam olmayan makroskopik rezeksiyon. İpsi ve kontrlateral lenf nodu tutulumu yok.
  • Evre 2b: Ünilateral tm, makroskopik tam veya tam olmayan rezeksiyon İpsilateral bölgesel lenf nodu tutulumu var, kontrlateral lenf nodu tutulumu yok
  • Evre 3: Orta hattı aflan tm ± regional lenf nodu tutulumu Unilateral tm. + kontrlateral lenf nodu tutulumu var, Orta hat tm + bilateral lenf nodu tutulumu
  • Evre 4: Yaygın hastalık, uzak metastazlar (uzak lenf nodu, kemik iliği, kemik, karaciğer ve/veya di¤er organlar).
  • Evre 4s: Evre 1 ve 2 gibi lokalize primer tm. Yaş <365 gün. Sadece karaciğer, cilt ve/veya kemik iliği yayılımı (ur hücreleri <%10 olmalı) var.

  Tedavi

  Nöroblastom sağaltımı (tedavisi), cerrahi ve kemoterapik yollarla yapılmakta, evrelere göre sonuç değişmektedir.

  Kaynak

  Dr. Serap Aksoylar nöroblastom çalışması

  • Türk Pediatrik Onkoloji Grubu


  Hayatta kimse için ağlamaya değmez

  Ağlamaya değenler zaten ağlatmaz
  Birgün ağlaman gerekirse başını dik tut ki
  Gözyaşların seni ağlatan kişi kadar alçalmasın


 2. 2011-03-02 #2
  bu hastalık hakkında bilgi ve tedavisi varmı benim çocuğum 5 aylık şu anda tedaviye başlandı gibi yani tedavi edilirmi düzelirmi

 3. 2011-08-13 #3
  ben kurtuldum ve şu an sapasğlamım içiniz ferah olsun

 4. 2011-10-04 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  ben kurtuldum ve şu an sapasğlamım içiniz ferah olsun
  MERABA kac yasindasiniz ne zaman cikti sizde bu hastalik ve ne kadar zaman icerisinde ve nasil kurtuldunuz benimde 4 yasindaki yegenimde cikti karin bolgesinde cok korkuyoruz kemoterapiye basladi bildiklerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

  Okunma: 6145 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -