Hiçbir şey anne sütünün yerini tutamaz. Anneler hangi şart altında olursa olsun bebeğin büyüme ve gelişmesini sağlayacak yeterli sütü üretir. Sağlıklı bir anne 700-800 ml süt salgılar. Bunun için de 700 kcal'ye ihtiyaç vardır. Bunun bir kısmı depolardan karşılanır. Ama mutlaka enerjiyi artırmak gerekir. Çünkü bu artış yapılmazsa anne önce kendi enerji depolarını kullanır... İyi beslenen annelerin sütü vitamince daha zengindir. Emzirme döneminde hem annenin sağlığını korumak hem de sütün daha yeterli salgılanmasını sağlamak için beslenmemize önem vermeliyiz.


Sağlıklı bir anne 700-800ml süt salgılar. Bunun için de 700kcal'ye ihtiyaç vardır. Bunun bir kısmı depolardan karşılanır. Ama mutlaka enerjiyi artırmak gerekir. Çünkü bu artış yapılmazsa anne önce kendi enerji depolarını kullanır. Zayıflar, sağlığı bozulur, süt salgısı azalır.

Emzirme döneminde sadece enerji değil; protein, kalsiyum, demir ve sıvı gereksinmesi de artar.

Sütün bollaşmasının bir şartı da annenin huzurlu ve dinlenmiş olmasıdır. Stres, endişe, yorgunluk süt salgılanmasını olumsuz etkiler.

Emziren anne zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Ancak unlu, yağlı, şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat etmelidir. Eski vücut ağırlığına dönmek için acele edilmemelidir. Bu süre 6 ay veya daha fazla sürebilir.

Emzirme döneminde:

- Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmemelidir.

- Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır.

- Kuru meyveler demir ve kalsiyumdan zengindir. Günlük beslenmede yer almalıdır.

- Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tüketilmelidir.

- Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. 1-2 saat sonra açık çay içilebilir. Ama ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

- Tarım ürünlerine haşere öldürücü ilaçlar atıldığından sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır.

- Sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama suları dökülmemelidir. Kurubaklagiller iyice yıkandıktan sonra ıslatılmalı ve haşlama suları dökülmemelidir.

- Pekmez kan yapıcıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden biridir.

- Bebek emzirilirken günde 3lt sıvı almaya çalışılmalıdır.