Omurgalı Hayvanların Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Omurgalı Hayvanların Özellikleri

 1. Vücutlarında kemik ya da kıkırdaktan yapılmış omurgası bulunan hayvanlara omurgalı hayvanlar denir. Omurgalı hayvanlar ; balıklar , kurbağalar , sürüngenler , kuşlar ve memeliler olmak üzere beş guruba ayrılır.  BALIKLAR

  Balıkların bir kısmı tatlı sularda ( göl ve nehir suları ) bir kısmı da tuzlu sularda ( deniz ve okyanuslarda ) yaşar. İzmarit , hamsi , istavrit , kalkan balığı , palamut , lüfer gibi balıklar tuzlu suda yaşayan balıklara örnektir. Yayın balığı , sazan ve alabalık ise tatlı sularda yaşayan balıklardır.

  Balıkların vücutları pullarla örtülüdür. Solungaçları yardımıyla solunum yaparlar , solunumları sırasında suda bulunan oksijeni kullanırlar. Balıkların bir kısmı yumurta ile çoğalırken bir kısmı da canlı doğum yapar. Yüzgeçleri sayesinde suda hareket ederler.

  Omurgalı Hayvanlar
  KURBAĞALAR

  Kurbağalar nehir ve göl kenarlarında yaşar. Kurak bölgelerde pek görülmezler. Kurbağaların derileri ince ve pulsuzdur. Ağızlarında diş bulunmaz. Uzun arka bacakları sayesinde suda rahatlıkla yüzer. Kurbağalar etçil hayvanlardır. Küçük böcekler ve tırtıl ile beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Kurbağaların derilerinin yaşamaları için nemli olması gereklidir. Bu nedenle yaşantılarının bir bölümünü su kenarlarında bir bölümünü de suda geçirirler.

  SÜRÜNGENLER

  Omurgalı hayvanlardan olan sürüngenlerin başlıcaları ; yılan , kertenkele ve kaplumbağadır. Sıcak bölgelerde yaşayan timsahlar da sürüngen hayvanlardır. Timsahlar hem karada hem de suda yaşar. Yılanlar ve kaplumbağaların da hem karada hem suda yaşayan türleri vardır. Sürüngenlerin ayakları kısa ve yanlardadır. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden bu hayvanlara sürüngen hayvanlar adı verilir. Sürüngenlerin vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Etçil ve otçul olanları vardır. Kış uykusuna yatarlar.

  KUŞLAR

  Kuşlar da omurgalı hayvanlardır. Kümes hayvanları da kuş türü içinde yer alır. Bunlar diğer kuşlar gibi uçamaz. Yeryüzünde değişik özellikte çok sayıda kuş vardır. Bülbül , kanarya , saka gibi kuşlar ötücü kuşlardır. Kartal , akbaba , şahin , başkuş gibi kuşlar yırtıcı kuşlardır. Kaz , ördek , martı , pelikan gibi kuşlar perde ayaklıdır. Deve kuşu hızlı koşabilen bir hayvandır. Horoz , tavuk , ördek , hindi evcilleşmiştir.

  Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür. Kuşların bir bölümü sonbahardan başlayarak sıcak ülkelere göç eder. Bütün kuşlar akciğer solunumu yapar. Kuşlarda hareketi kanatlar sağlar. Kuşlar yumurta ile çoğalır. Kuşlarda diş yoktur. Kuşların bazıları avladıkları hayvanların etleriyle bazıları da bitkisel besinlerle beslenir.

  MEMELİLER

  Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onları sütle besleyen hayvanlara memeli hayvanlar denir. Koyun , inek , kedi , köpek , at , maymun , yarasa , balina , gibi hayvanlar memeli hayvanlardır.

  Memeli hayvanların bir bölümü otla beslenir. Bu nedenle bu tip hayvanlara otçul hayvan denir. Geyik , maymun , deve , koyun , keçi , inek gibi hayvanlar otçul memelilerdir. Otla beslenen hayvanların çene yapıları ot koparmaya elverişlidir.

  Et yiyerek beslenen memeli hayvanlara etobur memeliler denir. Çeneleri kuvvetli , dişleri uzun ve sivridir. Et yiyerek beslenen hayvanların büyük bir bölümü yabanidir. Kedi , köpek , aslan , kaplan , kurt ve çakal etle beslenen memeli hayvanlardır.

  Kesici dişleri çok gelişmiş olan fare , sincap , tavşan , kunduz gibi hayvanlar kemirici memelilerdir. Kemirici memeliler bitkilerin kök ve gövdelerini kemirerek beslenir.

  Yarasa uçabilen memeli hayvandır. Yarasaların işitme duyuları çok gelişmiştir. Mağaralarda yaşar. Böceklerle beslenir.

  Yunus , balina ve fok suda yaşayan ve yüzen memeli hayvanlardır. Derilerinde kıl ve tüy yoktur.

  Kelebek , kuş ve yarasalar karada yaşar. Kanatları vardır ve uçarlar. Buna rağmen kelebek ve yarasa kuşlar gurubunda değildir. Çünkü kelebek omurgasız hayvandır. Yarasalar ise canlı doğum yaptıklarından memeli hayvanlar gurubuna girer.


 2. 2011-03-10 #2
  çok teşekkürler oğlumun ödevi içn lazımdı bu bilgier çok işime yaradı..emeğinize sağlık

 3. 2011-04-02 #3
  çok güzel performans ödevim için çok işime yaradı teşekkür ederim...

 4. 2011-04-05 #4
  FEN ve teknoloji dersim için çok işime yaradı bu sayfaaa çok güzelll bayıldım bütün konular varrr .... tesekkürler DELİNETCİLERRRR artık bu sayfadayımm

 5. 2011-04-05 #5
  Sana göre yok istersen bulabilirsinnn herkez nasıl bulmussa

 6. 2011-04-12 #6
  FEN ve teknoloji dersim için çok işime yaradı bu sayfaaa çok güzelll bayıldım bütün konular varrr .... tesekkürler DELİNETCİLERRRR artık bu sayfadayımm[/QUOTE]

  SAĞOLUN SAĞOLUN SAĞOLON SAĞOLUN SAĞOLUN

  SAĞOLUN

 7. 2011-04-14 #7
  evet be cok güzel işime yaradı

 8. 2011-04-18 #8
  gerçekten çok sağolun bu olmasa elli alacaktım

 9. 2011-04-24 #9
  ortak özelliği diyoz heralde

 10. 2011-04-26 #10
  çk tşk ederim ödevimi yaptım :) :P

 11. 2011-04-26 #11
  çk tşk ederim ödevimi yaptım

 12. 2011-05-06 #12
  çok güzel bir sayfa ödevimden 100 aldım

 13. 2011-05-16 #13
  çoookkkk Güzel

  BANA yardımcı OLDU GÜZEL bilgiler var

 14. 2012-03-26 #14
  süper fenveteknoloji dersime çokyaradı@

 15. 2012-05-22 #15
  Gerçekten fen ödevi için çok iyi oldu

 16. 2013-03-19 #16
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok teşekkürler oğlumun ödevi içn lazımdı bu bilgier çok işime yaradı..emeğinize sağlık


  önemli değil herşey sizin için

 17. 2013-03-26 #17
  İşime yaradı. Sağolun, fakat omurgasız hayvanların özelikleri de gerekiyor. Bu konuda daha fazla çalışma yapmalısınız.Yine de teşekkür ederim.

 18. 2013-04-10 #18
  çok eşekkürler çok işime yaradı bence öretmen bana 100 vercek

 19. 2013-04-10 #19
  100 alrım bence

 20. 2013-05-08 #20
  daha kısa ve öz olmaliydi :-):-):-):-):-)

  Okunma: 24967 - Yorum: 19 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -