Mısır Çarşısı Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mısır Çarşısı Hakkında Bilgi

 1. İstanbul'un ikinci büyük kapalı çarşısı olan Mısır Çarşısı, Eminönü'nde bulunan Yeni Cami Külliyesi'nin bir parçası olarak 1663-64 yılında inşa edilmiştir. Mimarı, Osmanlı tarihinde yapımı en uzun süren cami olarak tanınan (60 yıl) Yeni Cami'nin inşaatını tamamlayan Hassa Başmimarı Mustafa Ağa'dır. 1691 ve 1940 yıllarında geçirdiği iki büyük yangında önemli ölçüde hasar gören çarşı son şeklini 1940 yılında İstanbul Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyonda almıştır. İlk dönemlerde çarşıya ‘Valide Çarşısı' ya da ‘Yeni Çarşı' adı verilmişse de, daha çok Mısır'dan getirilen malların satıldığı bir yer olması nedeniyle 18. Yüzyılın ortalarından itibaren Mısır Çarşısı olarak anılmaya başlanmıştır. Çarşının, bugün bazıları kullanılmayan 6 kapısı vardır.


  Mısır Çarşısı

  Yüzölçümü olarak Kapalıçarşı'dan daha küçük olmakla birlikte, özellikle yabancı turistlerin uğramadan geçemediği, ilgi odağı mekanlardan biridir. Tıpkı Kapalıçarşı'da olduğu gibi, Mısır Çarşısı'nın da iki ana kapısı Eminönü ile Sultanhamam arasında bağlantı kurar. Yan kapıları ise Yeni Cami, Tahtakale, Mercan, Yemiş İskelesi ve Süpürgeciler'e çıkış verir.

  Mısır Çarşısı


  Son zamanlarda bazı kuyumcu dükkanlarının açılmış olması, Mısır Çarşısı'nın tarihsel özelliğini değiştirmez. Tarihi boyunca her derde deva olmuş kurutulmuş bitkilerin, çeşit çeşit otların ve yüzlerce tür baharatın buluştuğu dev bir pazardır burası.

  Dünya doğal ürünlere yönelmeyi daha yeni yeni keşfederken, Lokman Hekimler yetiştiren Anadolu, bitkilerin şifalı gücünü Mısır Çarşısı üzerinden yüzlerce yıldır dağıtmaktadır.

  Sanayileşmenin getirdiği "tat" farklılaşmasını hazmedemeyenler için "çiftlik" yapımı veya "köy" çıkışlı peynirlerin, pastırma türlerinin, sucuk ve bakliyatın da sergilendiği Mısır Çarşısı, bu geleneksel özelliğini kolay kolay yitirmeye pek de niyetli görünmemektedir.  Güncelleme : 2007-03-02
  Okunma: 5491 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -