Pascalın Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Pascalın Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir ?

 1. Blaise Pascal, Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür. En bilinen temel eseri Düşünceler'dir. Daha 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı. 1642'de bir hesap makinası icat etti.

  Matematikle uğraşan babasıyla birlikte Paris Mersenne Akademisi'ne kabul edildi. Pascala göre rastlantı geometriye dökülebilir. O'nun olasılıklar hesabına yaklaşımı, Pascal üçgeni denen aritmetik üçgene dayanır. Pascal daha sonra sikloit üzerine incelemelere başladı ve "Traité des sinus du quart du cercle" ( Çeyrek çemberin sinüleri üzerine inceleme) adlı yapıtında Leibniz 'in de yararlanacağı karakteristik üçgeni buldu...


  1653'ten itibaren matematik ve fizik üzerine çalışarak sıvıların kararsızlığı üzerine bir kitapçık yazar. Bu kitapçıkta Pascal'ın basınç kanunu açıklanır. Kendisi binom üçgeni üzerinde çalışan ilk matematikçi olmasa da bu konuda çalışması değişik gelişmelerde ışık tutmuştur.

  Güncelleme : 2013-12-12
 2. 2018-04-29 #2
  1-Fizik biliminde havanın ağırlığı,sıvıların basıncını ve sıvı denge hali ile ilgili bildiklerini Pascal Kanunları ile ortaya koymuştur.

  2-Henüz 16 yaşında iken konikler hakkında araştırmalarını yayınlamıştır.

  3-Sıvıların kararsızlığı hakkında bir kitap yazmıştır.

  4-En ünlü kitabı Penseer (Düşünceler) isimli kitabıdır.

  5-En önemli icatlarından birisi birçok alan içerisinde yaygın bir şekilde kullanılan Pascal üçgenidir.

  Okunma: 38604 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -