Mektubat (Mevlana) - Mevlananın Eserleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mektubat (Mevlana) - Mevlananın Eserleri

 1. Mektubat, mektuplar anlamına gelen bu eser Mevlana'nın dost ve akrabalarına, özelliklede Selçuklu emir ve vezirlerine nasihat için yazdığı 147 adet mektuptan oluşur. Mevlana'nın ölümünden sonra, mektuplar biraraya getirilmiş ve bu esere de Mektûbât adı verilmiştir.


  Mektupların dördü Arapça diğerleri ise Farsça olarak yazılmıştır. Mektup yazma geleneği, İran ve Arap edebiyatlarında edebi bir tür olarak kullanılmasına rağmen mektuplar edebi biçimde değil konuşma dilinde yazmıştır. Mektuplarında "kulunuz, bendeniz" gibi kelimelere hiç yer vermemiştir. Hitaplarında mevki ve memuriyet adları müstesna, mektup yazdığı kişinin aklına, inancına ve yaptığı iyi işlere göre kendisine hangi hitap tarzı yakışıyorsa o sözlerle ve o vasıflarla hitap etmiştir.


  Mevlâna'nın mektuplarını 1937 yılında ilk kez Prof.Dr. F. Nâfiz Uzluk yayınlamıştır. İran'da ise 1956Yusuf Cemşid tarafından yayınlanmıştır. yılında bu eserden yararlanan

  Türkçe çevirisi, Abdülbaki Gölpınarlı tarafından altı yazma nüshası değerlendirilerek karşılaştırmalı olarak tercüme edilmiş ve 1963 yılında İstanbul'da yayınlanmıştır.


 2. 2010-03-08 #2
  tesekkurler

 3. 2010-03-21 #3
  tesekkürler

 4. 2010-11-11 #4
  çok teşekkür ederim işime yaradı... iyi günler :)

  Okunma: 5738 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -