Gümüldür - İZMİR

GÜMÜLDÜR
İzmir'e 50 kilometre uzaklıktaki mandalina diyarı, yeşil ile mavinin kucaklaştığı beldedeyiz. Ay gümüş bir tepsi gibi mandalina bahçelerinin üzerinden doğuyor. Mis kokulu ağaçların yeşili daha koyu. Uzaklardan cırcır böceği korosunun bildik nameleri duyuluyor. Yazın en sıcak günlerinden biri, ama yöreye özgü o tuz kokulu tatlı esinti içimizi ferahlatıyor. Gece ilerledikçe ay büyüyor. Gümüş rengi yavaş yavaş turuncuya dönüyor.

Dünyanın en lezzetli mandalinalarının yetiştiği, yeşilin ve mavinin en güzelinin kucaklaştığı beldedeyiz. Eskilerin deyimi ile hava şerbet gibi. Ay, gümüş peleriniyle insan elinden çıkan tüm çirkinlikleri örtmüş. Sadece doğa ve onun sunduğu güzellikler var. Ortam o kadar etkileyici ki "Bir ara bu güzel beldenin adını Gümüşsuyu olarak değiştirenler böyle dolunaylı bir geceden etkilenmiş olmalı" diye düşünüyorum.

Tarihi Yerler

Seferihisar'dan Gümüldür'e doğru yola çıkıldığında Değirmendere'de Örenşehir köyünde antik Kolophon kenti kalıntıları ilk durak olmalı. Kolophon MÖ. 8. ve 7. yy'da İonia'nın en zengin kentlerinden biriydi. Verimli toprakları, denizcilikteki ustalıkları yanında lüks yaşamaya meraklıları ile de ünlüydüler Kolophonlular. Kazılar mimari açıdan önemli buluntular ortaya çıkardı. Fakat kalıntılar çok belirsiz olduğundan amatör gezginlere pek bir şey söylemiyor. Bakıp bakıp da "Mimari açıdan önemli buluntular ne ola ki?" diye sorabilirsiniz. Doğanbey köyü yakınlarında (Seferihisar'a 15 km.) diğer İonia kenti Lebedos yer alıyor.


Gümüldür - İZMİR


Meraklıları için Seferihisar'dan 13 km. sonra sola ayrılan ve tepeler üzerinden Cumaovası'na ulaşan ara yolun üzerinde Cumalı Ilıcıları bulunduğunu belirtelim. Çok basit tesislerin bulunduğu ılıcalar çok eski tarihlerden beri bölge halkı tarafından kullanılıyor.

Gümüldür ve Özdere hattı yeni gelişen turizm bölgesi. Bu bölge İzmir çevresinin en iyi satsuma mandalinlerini yetiştirir. Turizmin gelişmesi ve yazlık ev merakı sahile yakın yerlerdeki mandalinlikleri hep arsa haline getirdi. Mandalinler iç taraflarda kaldı.

Gümüldür'den doğuya, Kuşadası yönüne devam edildiğinde ara ara sahil tarafında, ama daha çok solunuzda çam ormanları var. Hemen her yıl bir yerinde yangın çıkan çamlıklar çok azaldı. Çok değil, on yıl önce bütün tepeler güzel çam ormanları ile örtülüydü. Özdere, yol üzerindeki Çukuraltı ve 2 km. içerideki güzel köyü ile iki bölümlü bir belediye. Çukuraltı deniz kıyısında ama bütün kıyı yazlıklarla kaplı olduğu için yerleşim bitene kadar denizi göremeyeceksiniz. Köy girişini geçtikten sonra denizle birleşen yol boyunca hâlâ bakir kalmış koylar görebilir ve ilgilenirseniz adaçayı toplayabilirsiniz.

Kuşadası'nın sahilinde otel yapılacak yer kalmayınca yeni oteller Özdere-Gümüldür Sahil şeridine kaymaya başladı. Kuşadası'nın kentleşmiş yoğunluğundan uzak, kolayca gidilip gelinecek kadar yakın.

Notion
İzmir-Kuşadası kavşağına geldiğinizde yolun sağında (deniz tarafı) ve solunda iki antik kent yer alıyor.

Sağda kalan ve Ahmetbeyli plajı ile içiçe olan Notion ilk kez 1921'de kazıldı. Kolophon kentinin güney limanı olduğu için güney anlamına gelen bu isimle adlandırılmış.

Kentin batı ve kuzeyindeki iki kapısı ayaktadır. Akropolün üstünden Samos Adası ve Kuşadası'na doğru çok güzel bir deniz manzarası seyredebilirsiniz. Hellenistik dönemde yapılmış, Roma döneminde değişikliğe uğramış tiyatroyu ve kent duvarlarından kalan bölümleri görebiliyoruz. Bir de otlayan keçi sürülerini görebiliriz ama kentle ilgili bilgi içeren herhangi bir tabela falan aramayın, yoktur.

Klaros
Ahmetbeyli plajına 3 km uzaklıkta olan ve Notion'a göre kara tarafında kalan komşu kent Klaros ise kehanet merkezi olarak ünlüydü ve Kolophon'a bağlıydı. İzmir yolu üzerindeki girişinde bir ok işaretinden giriyor, yol ikiye ayrılınca sağa dönüyorsunuz. Eğer ot bürümüş alanda biraz çaba gösterirseniz girişi bulabileceksiniz. Burada da açklayıcı hiçbir tabela yok.

İlk kazılar 1907 yılında Osmanlı Müzesi adına Theodor Makridy bey tarafından yapılıyor. 1950'lerde Fransa adına yürütülen Louis Robert kazılarında yapının aslı ve kutsal çevresi yeterince ortaya çıkarılmış. Son kazılar ise Juiliette de La Geniere ve Nuran Şahin tarafından yürütülüyor.

Asya'nın en önemli bilicilik merkezlerinden biri olan Klaros'un başarısı yüzünden örende çok sayıda armağan, adak, ve yazıt bulunmuş. Klaros'taki bilicilik geleneği Manto adlı bir bilicinin oğlu olan Mopsos'a dayanır. İ.Ö.6. yüzyıla inen heykel buluntuları yanısıra Hellenistik oturan Homeros figürü, Klaros'un önemini gösteriyor. Dor düzenindeki tapınağın sütunları taş sağlamak için devrildikleri biçimde duruyor Tapınakta bulunan dev heykeller ören yerinde alçı kopyaları ise tapınağın batı ucunda sergileniyor. Oturan dev Apollon, anası Leto ve ikizi Artemis heykelleri Hellenistik çağa tarihlenirler. Tapınağın altına giren ve dolanan koridorlar, fal bakan rahiplerin bulunduğu bölmeye ulaşıyordu. Kemerli odanın içindeki su kaynağı fal bakmada önemli bir işleve sahipti. Yapının doğusundaki sunak önünde elegeçen halkalardan anlaşldığı gibi yüz dananın kurban edildiği görkemli törenler yaşanıyordu. Kuzeyde ikiz Artemis'in küçük tapınağı yeralıyor. Heykel buluntuları için İzmir Arkeoloji Müzesi'ne gitmek gerekir.. Ören yerinde Phokaia/Foça, İkonion/Konya gibi kentlerle Akdeniz'in dört bucağından kentlerin bilicilik metinleri izlenir.

Plajları

Gümüldürün Plajları

Kalemlik Plajı
Menderes ilçesi Özdere Beldesi sahil bandında 1987 yılında 40 hektarlık bir alanda tesis edilmiştir.İzmir'in en önemli rekreasyon alanlarından biridir. Alanın en önemli özelliği Seferihisar-Davutlar arasındaki yaklaşık 100 km uzunluğundaki kıyı bandı üzerinde kıyıda kalmış son orman alanıdır. Özel mikro kliması ve toprak yapısı nedeniyle sahip olduğu ağaç dokusu bakımından kendisini diğer meşcerelerden ayırmaktadır.Çok kaliteli kızılçam ve meşe ormanıyla birlikte bitki örtüsü açısından zengin tür çeşitliliğine sahiptir.Yer yer kayalıklarla kaplı, yer yer de kumsalla denizle buluşan sahili ziyaretçilere pek çok alternatifi bir arada sunmaktadır. Deniz manzaralı modern bir restoran, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, otopark, WC, piknik üniteleri, elektrik, içme ve kullanma suyu vardır. İzmir şehirler arası otobüs terminalinden ve Üçkuyular Terminalinden otobüsle ulaşmak mümkündür. İzmir'e 70 km mesafededir. Günlük 2500 kişi/gün ziyaretçi ve 500 adet/çadır kapasitelidir.

Orman Kampı
İzmir'e 75 Km uzaklıkta, 8 Ha'lık bir sahil şeridini kapsar. Çok uzun yıllardan beri İzmirlilerin çadırlı kamp alanı ve günübirlik piknik alanı olarak tercih ettikleri; tertemiz denizi ve geniş, uzun kumsalı ile önemli bir rekreasyon alanıdır.İzmir ve yöresinde büyük talep patlaması görülen çadırlı kamp ve piknik kullanım ihtiyacını karşılamak ve İzmir sahillerinde büyük oranda artan yapılaşmaya karşı korumak amacıyla saha 1987 yılında Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescil edilmiştir. Modern tesislerin bulunması ve umumi vasıtalarla gidilebilir olması nedeniyle İzmir'in en önemli çadırlı kamp-kamping alanı olma özelliğini korumaktadır. Kır gazinosu, büfe, pide fırını,disko, market, soyunma kabinleri, sıhhi tesis kompleksi, duşlar, WC ve piknik üniteleri bulunmaktadır. Elektrik, içme ve kullanma suyu vardır. Günlük 2000 kişi/gün ziyaretçi ve 300 adet çadır kapasitelidir.

Denizpınarı (Klaros)
Ahmetbeyli - Gümüldür sahil şeridinde 80 hektarlık nefis bir koyda kuruludur. İzmir'e 70 , Menderes ilçesine 40, Kuşadası'na ise 25 kilometre uzaklıkta olan Denizpınarı Ormaniçi Dinlenme Yeri, enfes bir deniz manzarası ile birlikte gezi kullanımına da açıktır. Bu yörede ayrıca Klaros antik kenti de bulunmaktadır. Düşünülen kapasite 3000 kişilik ziyaretçi sayısı ve 100 çadır yeridir.

İpekkum
Ürkmez de bulunan İpekkum plajı, Muhteşem deniziyle Gümüldür'ün gözbebeğidir. Genelde yazlıkçıların kullandığı bu plaja hafta sonları İzmir'in heryerinden insanlar gelmektedir. İpekkum'un denize derin değildir ve tamamen dibi kumdur.Ayrıca misafirlerin kalabilmesi için pansiyonlar mevcuttur. Duş , tuvalet ,market mevcuttur.

Konaklama

Denizaltı Tatil Köyü
Kategori : 4 Yıldız
Telefon : 0232 798 91 91
Web : https://www.denizati-hv.com
Adres : Yeşillik cad. No:8 35480 Gümüldür

Yalı Otel
Kategori : Motel
Telefon : 0232 7426470
Web : yaliotelrestorantbar.com

Carpe Diem Claros Resort & Spa Hotel
Kategori : 4 Yıldız
Telefon : 0232 797 63 63
Web : https://www.carpediemclaroshotel.com
Adres : Ötealan Mevkii

Club Hotel Grand Efe
Kategori : Otel
Telefon : 0232 797 58 03
Web : https://www.grandefe.com
Adres : Cumhuriyet Mah Gökşen Sok No:25

Güçlü Otel
Kategori : Otel
Telefon : 0232 793 24 57
Web : https://www.gucluotel.com
Adres : Büyükalan Mevkii İnönü Cad. No:16 Gümüldür

Club Cactus
Kategori : Otel
Telefon : 0232 793 46 01
Web : https://www.cactushotels.com
Adres : Deniz Caddesi No: 83 Gumuldur

Maxima Otel
Kategori : Otel
Telefon : 0232 797 66 90
Web : https://www.hotelmaxima.com
Adres : Kesre köyü Göztepe Mevkii

Angora Beach Resort
Kategori : Otel
Telefon : 0232 381 59 00
Web : https://www.angorabeachresort.com
Adres : Deniz Cad.No2 Doğanbey

Meunes Pansiyon
Kategori : Pansiyon
Telefon : 0232 793 26 21
Web :

Gurbet Pansiyon
Kategori : Pansiyon
Telefon : 0232 793 12 82
Web :
Adre : İzmir Cd. No:83

Dute Pansiyon
Kategori : Pansiyon
Telefon : 0232 793 23 51
Web :
Adres : Gümüşsu Cd. No:26

Hotel Zurich
Kategori : Pansiyon
Telefon : 0232 797 57 11
Web :
Adres : İzmir Cad.No:27

Club Sultan
Kategori : Otel
Telefon : 0232 797 63 64
Web :
Adres : Göztepe Mevkii

Mert Şansa Otel
Kategori : Motel
Telefon : 02327426267
Web :