Son araştırmalar dokuz aylık şempanze yavrularının, eğer ilgi ve şefkat gösterilirse akranı olan insan yavrularından çok daha zeki davranışlar sergileyebildiğini gösterdi.

PORTSMOUTH - İnsanın yaşayan en yakın akrabaları olan ve DNA'ları yüzde 94 oranında insanınkine benzeyen şempanzelerin sanıldığından daha zeki olduğu kanıtlandı.PORTSMOUTH - İnsanın yaşayan en yakın akrabaları olan ve DNA'ları yüzde 94 oranında insanınkine benzeyen şempanzelerin sanıldığından daha zeki olduğu kanıtlandı.


HAYATA 1-0 ÖNCE BAŞLIYORLAR

Portsmouth Üniversitesi'nden Profesör Kim Bard, 46 yavru şempanzeye, insan yavrularına uygulanan ses ve objelere gösterilen tepkileri ölçen kavramsal zeka testlerinin aynısını uyguladı. Sonuçta bakıcıları tarafından ilgi gösterilmiş şempanze yavrularının, kendi anneleri tarafından şefkat gösterilen akranı bebeklerden daha başarılı olduğu görüldü. Profesör Bard, hayvanat bahçesinde ilgiyle büyüyen şempanzelerin diğerlerine oranla daha gelişmiş ve mutlu olduğunu da saptadı. Bard bu durumu şöyle açıkladı; "Özen gösterilen şempanzeler, bakıcılarıyla daha sağlıklı ilişki kurabiliyorlar ve basmakalıp davranışlara daha az eğilim gösteriyorlar."


1946 - Şempanze Yavruları Bebeklerden Daha Zeki

Profesör Kim Bard ayrıca çalışmasında şempanzelere, uyumsuz, mutsuz ya da gelişimi geri kalmış çocuklara uygulanan tekniklerin uygulandığını belirtti: "Yavru şempanzelerde ortaya çıkan bağlılık sistemi sürpriz bir biçimde bebeklerde görülene benziyor. Erken yaşlarda görülen ilgi, sıcaklık ya da bunlardan mahrum kalma hem şempanze yavrularının hem de bebeklerin kavramsal ve duygusal yeteneklerinde sonuçları önemli etkilere neden oluyor."


SADECE BEBEKLİKTE Mİ?
Bu araştırma, şempanzelerin dikkat çekici zeka seviyelerini gösteren ilk araştırma değil. Başka bir araştırmada, şempanzelerin bir sayı listesini hatırlamada üniversiteli öğrencilerden daha başarılı olabildiğini göstermişti. Şempanzeler yiyecek elde etmek ve avlamak için gelişmiş aletler kullanabiliyor, sembolleri anlamlandırabiliyor ve bir yakınları öldüğünde üzüntülerini ifade edebiliyor.

Buna karşın insanoğlu daha sonraki yaşlarda şempanzelere göre çok daha başarılı… Bir başka deyişle insanoğlu yaşamının büyük bölümünde doğadaki en zeki yaratık ama doğumdan sonraki ilk dokuz ayda değil…