Meşe Ağacı Hakkında Geniş Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Meşe Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

 1. Meşe (Quercus), Fagaceae (Kayıngiller) familyasından, üç yüz kadar türü arasında yaz-kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan, kerestesi dayanıklı bir orman ağacıdır. Anadolu'da ve Yunanistan'da yaygın olarak yetişir. 25 m. boya ve 2 m. gövde çapına erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3-5 m. boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır. Bu bitkilerin gövdeleri düzgün, kabuk önceleri düzgün, sonraları kalın ve yırtılmış durumda olup, esmer renktedir. Kökleri yanlara ve derinlere çok gider. Çok su tüketir. Yaprakları da formları gibi değişkenlik gösterebilir, loplu, dişli ya da düz kenarlıdır. "Palamut" adı verilen silindirik meyveleri bir kadeh içinde yer alır. Bazı türlerinin palamudu büyük ve tırnaklı olur. Tanen bakımından zengin olan bu tür palamudun şırası sepcilikte ve boya sanayiinde kullanılır. İçinde pelit denilen tohumu vardır. Pelit doku bakımından kestaneye benzer. Ancak, tadı acı olduğu için hayvan yemi olarak değerlendirilir. Meşe, alakabak kuşu ve sincabın kışın yemek için toprağa gömdüğü ya da kendiliğinden toprağa karışan pelitlerden ürer.


  18 - Meşe Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

  Türkiye'deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya'da, Marmara ve olu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen pelit, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

  Göbek odunlu ağaçlar grubundandır. Dışı odunu dardır. Çember gözeneklidir. Özkesitte parlak pulcuklar veya şeritler halinde özışınları vardır.Özışınların en belirgin göründüğü ağaç türü meşedir.Öz ışınlarında mat kesitteki görünüşü koyu renkli çizgiler halindedir. İlkbahar dokusunda gözenekler küçülür ve sıklaşır. Yıl halkaları belirgindir. Damar kesitte, gözeneklerin oluşturduğu damar desenleri görünür. Meşenin çok sayıda değişik türü vardır. Bu nedenle yapısal nitelikleri farklı meşe ağaçları ile karşılaşmak doğaldır. Genellikle kaba dokulu ve iri gözeneklidir.


  Meşenin rengi genellikle kirli sarıdır. Dış odunu kirli sarımsı beyazdır. Göbek odunu koyu sarıdır. Bazı türlerin dış odunu açık pembe, göbek odunu açık kahverengidir.

  Meşe ağacının yaklaşık 400 türü vardır. Bu türleri kesinlikle birbirinden ayırmak çok güçtür. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde sertliğine ve yumuşaklığına göre değerlendirilir. Meşenin sert ve yumuşak olmasa çoğunlukla yetiştiği yer bağlıdır. Dar ve sık halkalı meşe kerestesi eş yapılı özellik gösterir ve genellikle yumuşak olur. Kalın ve seyrek halkalı meşenin kerestesi sert olur. Zor işlenir. Meşe genellikle az çalışır. Kola yarılır. Bazı türleri orta sert, bazıları serttir. Meşenin türleri arasında az esnek ve çok esnek olanları vardır. Yumuşak kereste veren türleri kolay işlenir. Havanın ve nemin bozucu etkilerine arşı en büyük dayanımı gösteren ağaçtır. Dış odunu, iç odunu kadar dayanıklı değildir. Bünyesindeki bol toner yüzünden, en iyi boyanabilen ağaç meşedir. Özellikle kimyasal boyalarda ve bu durum açıkça görünür. Kolay verniklenir. Ancak iri gözenekli olduğu için mat verniklenecek işlerde kullanılması daha uygundur.

  Meşenin hava kurusunun özgül ağırlığı ortalama 0.86 gr/cm3 tür.

  Kalın ve seyrek halkalı sert meşe kereste yapıların dış ve iç bölümlerinde, kapı, pencere, merdiven, döşeme kaplamasında, parke yapımında kullanılır. Takım sapları, fıçı, vagon , araba, gemi, kayık, köprü ve iskele ayaklarında sert meşe kereste olumlu sonuç verir. Yumuşak tür meşenin masif ve kaplaması mobilya üretiminde, yapıların iç bölümlerinde, dekorasyon uygulamalarında aranan bir gereçtir. Sert ağaç standartlarına göre biçilmiş olarak kalas, tahta, kadran vb.. biçimlerinde, hazır p0arke halinde paketlenmiş olarak satılır. Mobilya ve iç mimaride kullanılan meşenin büyük bir bölümü de kaplama halinde satılır.

  Odunlarının anatomik özelliklerine göre kırmızı meşeler, ak meşeler ve herdem yeşil meşeler olmak üzere üçe ayrılır.

  mese4 - Meşe Ağacı Hakkında Geniş Bilgi

  Türkiye'de doğal olarak 18 meşe türü bulunur.

  Quercus robur - Saplı meşe
  Q.petraea- Sapsız meşe
  Q.pontica - Doğu Karadeniz meşesi
  Q.cerris - Saçlı meşe
  Q.hartwissiana - Istranca meşesi
  Q.macranthera ssp.syspirensis - ispir meşesi
  Q.frainetto - Macar meşesi
  Q.vulcanica - Kasnak meşesi
  Q.infectoria - Mazı meşesi
  Q.pubescens - Tüylü meşe
  Q.ithaburensis ssp. macrolepis - Anadolu palamut meşesi
  Q.brantii - İran palamut meşesi
  Q.libani - Lübnan meşesi
  Q.trojana - Makedonya meşesi
  Q.ilex - Pırnal meşe
  Q.aucheri - Boz pırnal
  Q.coccifera - Kermes meşesi
  Q.virgiliana - Yalancı tüylü meşe
  Q.suber- Mantar meşesi 2. 2012-01-15 #2
  yetersiz insa aradığını bulamıyor nerdese başta sonuna kadar aynı şey yazıyor beyenmedim ve aradığımı bulamadım

 3. 2012-03-13 #3
  ben bir ödev yapıyorum ama hiç kısa bilgi bulamıyorum örneğin yukarısı

 4. 2012-04-12 #4
  dünyadaki meşe isimleri nelerdir, yabani ipek böcekleri hangi tür meşe ağacının yapraklarıyla beslenir. buna cevap verebilir misin?

 5. 2012-12-25 #5
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  yetersiz insa aradığını bulamıyor nerdese başta sonuna kadar aynı şey yazıyor beyenmedim ve aradığımı bulamadım
  Bak canım bence bu bilgiler de hoş bilgiler.Karışmak istemem ama yani hoş bilgiler gibi geliyor bana:)

 6. 2014-12-10 #6
  güzel bence ama bazı yerler iki defa kullanılmış

Konu Etiketleri

meşe ağacı hakkında bilgi, meşe ağacı yaprağı, meşe ağacı özellikleri, meşe ağacının faydaları, meşe alt sınıflar

  Okunma: 51528 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -