Kore'nin Ulusal Sporları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kore'nin Ulusal Sporları

 1. Ulusal Sporlar

  Tekvando

  623 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Tekvando Kore'de yaklaşık 2000 yıldır kullanılan bir kendini savunma sanatıdır. Diğer savunma sanatlarıyla (Çinlilerin Kung-fu Japonların Karate yine Kore'nin hapkido ve dangsudo) benzerlikleri olan bu spor kollarla ve ayaklarla yapınla güçlü vuruşların üstüne kuruludur. Tekvando ustaları ise yaptıkları akrobatik hareketlerle kırdıkları kalın tahta ve tuğlalarla havada iki hedefe birden vurmalarıyla insanları etkilemektedirler.


  Tekvando diğer savunma sanatlarında olduğu gibi özellikle vücudun ve aklın gelişimi ve kontrolü üstüne odaklanmıştır ve bu onun diğer ülkelere de yayılmasının kolaylaştırmıştır. Yaklaşık 30 milyon insan 140 farklı ülkede bu sporu yapmaktadır.

  Tekvando onuncu Asya Oyunlarında oyun programına alınmış ve bu oyunlarda Koreli sporcular sekiz altın madalyanın yedisini alarak bu konuda ne kadar usta olduklarını göstermişlerdir. 1988 ve 19992 yaz olimpiyatlarında gösteri için yapılan tekvando Sydney'deki 2000 yaz olimpiyatlarında madalya verilen bir spor dalı olarak belirleniştir. 1940'ların sonuna doğru tanınmaya başlayan tekvando özellikle başkan Syngman Rhee'nin Kore'de ulusal bir spor yaratma isteği ve çabasıyla oldukça tanınmıştır. Günümüzde her yerde rastlanan bu spor dalının ismi eski bir Kore savaş sanatı olan taekkyon'dan gelmektedir.

  Cheongdo So Ssa-eum ( Boğa Güreşi)

  624 - Kore'nin Ulusal Sporları
  Kore'de yapılan bu boğa güreşi İspanya'da arenalarda yapılan güreşten farklıdır. İspanya'da arenada bir insan varken burada iki boğa dövüştürülür. Bu iki boğa birbirleriyle dövüşerek bir diğerini geri çekilmeye zorlar ve ilk geri çekilen kaybeder.


  Ch'ajon-nori

  625 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Taşralı halkı bir araya getiren bir oyundur. Bu oyunda grup tahtadan ve pirinç saplarından yapılan gemiyi omuzlarına alırlar her grubun lideri geminin üstüne biner ve gemiler çarpıştırılır. Lideri gemiden düşen veya gemisi yere değen grup oyunu kaybeder.

  Chang-gi (Satranç)

  626 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Bildiğimiz satranç oyununa benzemektedir. Tahtası taşları ve kuralları biraz farklıdır. Stratejik bir oyundur. Kuralları çabuk öğrenilir fakat iyi bir oyuncu olmak uzun zaman alır.

  Hapkido

  627 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Taekwondo kadar popüler olmayan bir çeşit kendini koruma sporudur. Yaklaşık 1300 yıl önce Üç Krallık döneminde ortaya çıkan bu spor Japon Akido sporuyla oldukça fazla benzerlikler taşır.

  Hwa-t'u (git-dur)

  281 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Kore'ya gidince trende parkta restoranlarda barlarda hemen hemen her yerde bu kartları görebilir yada oyun hakkında bir şeyler duyabilirsiniz. 2 yada 3 kişinin oynadığı bu oyunda yerdeki kartları alıp puan kazanıyorsunuz. Kore'de genelde para ile oynanır genelde 10 yada 100 won ortaya konur.

  Jul T'agi (İpte Yürüme)


  628 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Burada kişi ipin bir ucundan diğer ucuna yürür yürürken zıplarlar takla atarlar akrobatik gösterile yaparlar aynı zamanda çevredeki izleyenlere şaklar yapar ve anlatırlar.

  Paduk

  282 - Kore'nin Ulusal Sporları

  Japonların Go dedikleri bu oyun Kore'de oldukça yaygındır. 19x19 kareli bir zemin üstünde oynanır. Her oyuncu kendi taşlarıyla rakip oyuncunun taşlarının etrafını çevirmeye ve tahtada en fazla alanı almaya çalışır. En çok taş alan ve en fazla bölüm alan taraf oyunu kazanır. Bu oyun TV şovlarında kablolu televizyonlarda ve bilgisayarlarda oldukça fazla bir ilgiyle oynanmaktadır


 2. 2018-02-22 #2
  ÇOK GÜZEL OLMUŞ. YAPANIN ELLERİNE SAĞLIK.

  Okunma: 8118 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -