Aloe Vera (Sarısabır) Nedir? - Aloe Veranın Faydaları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Aloe Vera (Sarısabır) Nedir? - Aloe Veranın Faydaları

  1. Aloe vera bitkisi Liliaceae (zambakgiller) familyasına aittir ve 400 den fazla türü vardır. Çeşitli alanlarda en çok kullanılan Aloe barbadensis Miller adı verilen çeşididir. Yaprak iki bölümden meydana gelmiştir. Müshil olarak kullanılan ve antrakinonlar adı verilen maddeleri içeren yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli olarak adlandırılan müsilaj bölümü.


    Jel kısmında 18 amino asid 20 mineral 12 vitamin ile çeşitli bilimsel araştımalarda immunostimülan olduğu gösterilmiş olan asemannan glukomannan mannoz-6 fosfat aloerid gibi polisakkaridler; çeşitli enzimler deneysel olarak antihistaminik olduğu gösterilmiş olan alprogen; yine çeşitli çalışmalarda kan kolesterol düzeylerine ve selim prostat hipertrofisine etkili olduğu bildirilen lupeol beta-sitosterol ve kampesterol gibi steroller ile lignin salisilat gibi maddeler bulunmaktadır. Antrakinonları içeren kabuk bölümü suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif olarak kullanılan kısma Aloe denir. Yaprağın iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısma ise Aloe vera Jel adı verilir. Bu iki kısım devamlı şekilde kavram karışıklığına neden olduğu için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün Seçilmiş Tıbbi Bitkiler monografında ayrı bölümler halinde incelenmiştir.


    Aloe vera jel inin gerek yüzeyel kullanım gerekse besin tamamlayıcısı olarak içecek şeklinde hazırlanması özel yöntemler gerektirmektedir ve ürünler günümüzün son derece gelişmiş analiz yöntemleri ile kontrol edilmektedir. Bundan amaç jelde varolduğu bilinen maddelerin ürünün içinde de korunmuş olarak bulunmasıdır.

    Aloe Vera (Sarısabır) Bitkisi: Daha çok sıcak bölgelerde yetişen yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan kırmızımtırak esmer renkli hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe Vera; Sarısabır Öd Ağacı ve Azvay olarak da bilinir. A C E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum Demir Mangan Magnezyum Kalsiyum Çinko Bakır Fosfor Potasyum gibi mineraller içerir.


    Aloe Veranın Faydaları: Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı güneş yanıkları egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.

    Aloe Vera nasıl kullanılır? Sarısabır sirke ile karıştırılarak saç dipleri ovulursa saç dökülmesini azaltır.
  2. 2011-03-24 #2
    Dünya endüstriyel alan da %90 pazar payına sahip aloe vera üreticisi olan forever lıvıng products temsilcisiyim bu husus da soruları olanlar varsa

    Güncelleme : 2011-10-21
  3. 2011-10-21 #3
    aloe Vera,arı ürünler ve 200 ün üzerinde doğal ürünlerin Faydaları: Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.%100 doğal aloe vera ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak ve onlıne siparişş için

    Güncelleme : 2011-10-21
  Okunma: 7544 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -