Mantar Çeşitleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mantar Çeşitleri

 1. Keme, domalan, tombalak, topalak, geme, kumi bir çeşit mantarıdır.

  Mantar 6-10 · 5-6 cm çapında, küre şeklinde, üst kısım basık ve dalgalı, genellikle patates yumrusu şeklindedir. Yüzey genelde düz bazen pürüzlü, geniş oluklara ayrılmış, kırmızımsı-soluk kahverengi, bazen sarımsı veya gül rengindedir. Ekzoperidyum 1-2mm kalınlıkta olup kolayca soyulur.

  İlkbaharda yağmur sonrası hemen kuruyan kumlu topraklarda fruktifikasyonu toprak altında yetiştiğinden toprak yüzeyinde oluşturduğu çatlaklardan bulunabilir. dünyanın en değerli ve makbul mantar türü olup Amerika da kilosu 2000 dolardan alıcı bulmaktadır.ülkemizin florasında bulunmakta olup daha çok fındık ve mese ağaçları ile mikorizal ilişki içindedir. çok keskin bir kokusu olduğu için hasatı eğitilmiş köpek ve domuzlarca yapılır.


  647 - Mantar Çeşitleri

  Cinsler:

  Terfezia arenaria


  Terfezia boudieri

  Terfezia claveryi

  Terfezia leptoderma

  Terfezia leonis

  Terfezia terfezioides (= Mattirolomyces terfezioides)

  Tirmania nivea


 2. 2009-04-20 #2
  domalan mantarı dediğiniz gibi ülkemizde bulunuyor fakat diğer kıymetli ürünlerimiz gibi yurt dışında tüketiliyor.ayrıca özel sopalar ile de yerlerini tespit edip hasatını yapabiliyorlar. bazen devası büyüklüklerde bulunan bir tane domalan mantarı bir ailenin 1 yıllık geçimini sağlayabiliyor.

  paylaşım için teş.ederim

 3. 2011-01-27 #3
  Terfezia cinsi olanlar değil tuber cinsi domalanlar pahalı olanlardır. bu truf çinsini ülkemize tanıtmak amacıyla tanıtıcı bir blog oluşturdum, isteyen bakabilir.

 4. 2011-11-18 #4
  Maalesef 2 kg keme mantarını trende unuttum bulup yiyenlere afiyet olsun.

 5. 2012-08-23 #5
  mantarın adı DOLAMAN

  Okunma: 17226 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -