Güher Pekinel ve Süher Pekinel (doğum 29 Mart 1953 - İstanbul), Türk ikiz piyano sanatçılarıdır. Uluslararası üne sahip olan sanatçılar, piyanoda düet halinde yer almaktadırlar.

868 - Pekinel Kardeşler (Ünlü Türk Müzisyenler)

Pekinel Kardeşler Hakkında

İlk piyano derslerini bir piyanist olan annelerinden aldılar. İlk konserlerini altı yaşında verdiler. Ankara Filarmoni'yle üç yıl sonra verdikleri konser onların bir orkestrayla verdikleri ilk konser oldu. Paris Konservaturarı ve Frankfurter Musikhochschule'ye giden ikizler Rudolf Serkin'in daveti üzerine eğitimlerini onunla beraber devam ettirmek üzere Philadelphia'daki Curtis Institute of Music'e gittiler. Claudio Arrau ve Leon Fleisher ile çalışan Pekineller müzik eğitimlerini 1978'de Julliard School'da tamamladılar.


İlk olarak 1984'de Herbert Von Karajan tarafında keşfedilen ve bunu takiben Salzburg Festivali'ne davet edilen sanatçılar o zamandan beri kariyerlerine dünya çapında devam etmektedirler.

Berlin Filarmoni, Los Angeles Filarmoni, New York Filarmoni, İsrail Filarmoıni, Concertgebouw Amsterdam, İngiliz Oda Orkestrası, RAI Milano ve Orchestre de le Suisse Romande gibi ünlü orkestralarla birlikte çaldılar.

Pekinellerin uzun resital turneleri sırasında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'nın müzik merkezlerinde konserler verdiler. ABD, Almanya, İtalya ve Fransa'da yapılan uluslararası yarışmalarda her ikisi de hem duo hem de solo olarak birinci oldular. 1978'de sanatçılar UNESCO'nun Dünya Müzik Haftası'nda Federal Almanya Cumhuriyeti'ni temsil ettiler ve birincilik aldılar.

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden olan Pekineller, 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldılar.
Şu anda Türkiye'de üstün yetenekli öğrencilere öğrenim veren Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi'ne maddi ve manevi yardım yapmaya çalışıyorlar. Hatta okulun müzik bölümünün ismi bile onlara atfedilmiş durumda.