Mithat Fenmen (1916 1982) Türk besteci, piyanist.

Yaşamı

Türkiyede çoksesli müzik yaşamının gelişmesi yönünde önemli katkılar getirmiş olan besteci, piyanist, piyano öğretmeni, müzik yazarı ve müzik yayıncısı Fenmen, müziksever bir ailenin çocuğu olarak 9 yaşında piyanoya başlamıştır. Mühendis olan babası flüt, amcası piyano ve keman, annesi piyano çalardı.

1929 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarında Cemal Reşit Reyin öğrencisi olan genç besteci, 1935 yılında liseyi bitirdikten sonra Parise giderek Ecole Normale de Musiquete öğrenim yapmış, Alfred Cortot ile piyano, Nadia Bolulanger ile armoni ve kompozisyon çalışmıştır. Konservatuvarı bitirdikten sonra, Almanyaya giderek Münih Devlet Konservatuvarının kompozisyon bölümünde Joseph Haasın öğrencisi olmuştur. II. Dünya Savaşının patlaması üzerine 1939 yılında yurda dönmüş ve Ankara Devlet Konservatuvarına piyano öğretmeni olarak atanmıştır. 1954 yılında İngiliz bale sanatçısı Beatrice Appleyard ile evlenen besteci, iki kez konservatuvar müdürlüğü yapmıştır.

Mithat Fenmen, bir virtüöz olarak Avrupada resital ve konserler vermiş, Türkiyeye gelen ünlü müzikçilere de eşlik etmiştir. Piyano edebiyatının başlıca yapıtlarını Türkiyede ilk seslendiren üretici kimliğiyle de tanınmıştır. Ülkemizde "ilk seslendirme" kapsamında oda müziği yapıtlarına da el atmış, kurduğu oda müziği topluluklarıyla bu alandaki başlıca yapıtların yorumlanmasını sağlamıştır. 43 yıl boyunca piyano öğretmenliği yapan Fenmen, üstün yetenekli çocukların keşfedilmesi yolunda öncülük etmiştir. Müziğe başlattığı öğrencileri arasında İdil Biret, Pekinel


Kardeşler, Gülsin Onay ve Fazıl Say vardır.

1951 - 1954 ve 1970 - 1973 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı müdürü olarak görev yapan besteci, 1973- 1975 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nü üstlenmiştir.

Fenmen, besteciliğe gençlik yıllarında başlamıştır. 16 yaşındayken bestelediği bir "vals", ölümünden sonra bulunmuş, son öğrencisi Fazıl Say tarafından seslendirilmiştir. Paris ve Münihteki kompozisyon öğreniminin getirdiği geniş açılımla yapıtlarında yerel renklere yönelmemiş, yeni müzik tekniklerini yumuşak bir anlayışla kullanarak derinlikler araştırmıştır.

"Piyanistin Kitabı" ve "Solfej" adlı kitaplarının yanı sıra, 1949- 1954 yılları arasında "Müzik Görüşleri" adlı aylık bir dergi yayınlayan Fenmenin en önemli yapıtı kabul edilen piyano ve orkestra için Concertinosu, Ahmet Say belgeliğindedir. Yapıtlarının yayın ve seslendirme hakları ailesine aittir.

Mithat Fenmen, 1971 yılında Devlet Sanatçılığı unvanı aldı.İdil Biret,Hüsnü Baylav gibi pekçok piyanist yetiştirmiştir.

Başlıca Yapıtları

Orkestra İçin


  • 1943 "Bölüm", Tevfik Fikretin "Balıkçılar"ı üzerine


  • 1943 "Konçertino"

(Praetorius yönetimindeki CSO ile solist Fenmen tarafından 1944 yılında "dünya prömiyeri" gerçekleştirildi. 1980de yeniden SCO eşliğinde Fenmen ile, 1986da ADK Orkestrası eşliğinde Fazıl Say tarafından yorumlandı).

  • 1951 "Tembel Ahmet", bale müziği


  • 1953 "Les Sylphides orkestralaması"


Oda Müziği


  • 1938 "Trio", soprano, klarnet ve flüt için (Paris)


  • 1938 "Kuartet", flüt obua, klarnet ve fagot için


Piyano İçin


  • 1932 "Vals"


  • 1943 "İki Parça"