Tutankhamun ve Eşi

Tutankhamun ya da Tutankamon (Amun`un yaşayan resmi ve Amun şerefesi adına) Mısır'lı bir firavun. M.Ö.1333- 1323 yılları arasında hüküm sürmüştür. Asıl adı, Tutankhaton'dur. Tektanrılı Aton dinini kuran, IV. Amenotep (Akhenaton)'in oğludur. Babası ölünce, başka bir anneden olan yarı kızkardeşi Ankhesenamen ile evlenerek tahta çıktı. Saltanıtının ilk çağlarında, Mısır'ın eski çoktanrılı dinine dönüş yaşandı. Kendisi de Tutankhaton adı yerine Tutankhamun adını aldı. Böylece, IV Amenetep'in kurduğu Aton dini söndü.


Tutankhamun'un çağı barış içinde geçti. Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra, babasına vezirlik, kendisine de küçüklüğünde naiplik yapmış olan Ay, dul kraliçe ile evlenerek tahta çıktı.

Tutanhamun'un mezarını 1922'de İngiliz arkeoloğu Howard Carter buldu. Modern zamanlarda el değmemiş olarak bulunan ilk ve tek firavun mezarı bu olduğu için, Tutankhamun adı ün kazandı. Mezarında Mısır tarihini aydınlatan belgeler, çok değerli sanat eserleri vardı. Bazı kaynaklar bu firavunun bir rahip tarafından öldürüldüğünü yazar ancak mezardaki mumyanın bulguları ünlü firavunun genç yaşında ölmesi sebebinin bacağındaki kırıklar olduğunu belirtir. Tutanhamun'un zehirlendiği söylentisi de vardır. Mumyasını bulan ve ilgisi olanların da çok yaşamadığı boş rivayetler arasındadır.Gerçekten de bu firavun çok genç yaşlar da çıktığı tahta yirmili yaşların başında veda ettiği bilinmektedir. Tutankamon'un kolyesini incelemeye alan De Michele değerli bir taş olduğu var sayılan bu kolyenin aslında camdan olduğunu ve Mısır uygarlığından çok daha önce yapıldığını ortaya çıkardı söz konusu camın ancak çok yüksek bir sıcaklıkta meydana gelebileceğini, bu sıcaklığa ise yeryüzünde ulaşmanın mümkün olmadığı öne sürüldü. Uzaydan gelen göktaşlarının daha önce gökyüzünde şiddetli patlamalara yol açtığı ve benzer bir patlamanın da Mısır çöllerinde gerçekleşmiş olabileceği belirtiliyor. Ancak, camın bulunduğu bölgede meteora kanıt sağlayacak herhangi bir bulgu yok.


"Tutankamon'un kolyesindeki camın oluşması için atom bombasının tesirinin on binlerce katı bir patlamanın meydana gelmiş olması gerekiyor. Esas soru, bu şiddete ulaşacak patlamanın yeryüzündeki kaynağı nedir?"


Tutankhamun mezarı Krallar vadisi


Mezarı

Tutankamon'un mezarı krallar vadisi'nde yer almaktadır.Mezar diğer mezarların görkemi yanında sönük kalır.Bugün bile bunun nedeni bilinmemektedir.Sanki Tutankamon aceleyle gömülmüştür.Araştırmacılara göre mezar bir soylu için hazırlanmaktaydı fakat o sırada Tutankamon ölünce aceleyle buraya gömdürüldü.Tutankamon'un mezarı 2 odadan ve ilk odaya inen bir merdivenden oluşmaktadır.İlk oda da bir at arabası, Tutankamon'un tahtı ve bunlar gibi Tutankamon'un hayattayken kullandığı paha biçilemez eserler bulunmuştur.Bu oda bulunduğunda odanın krallar vadisi'inde yer aldığından bir mezar olması gerektiğini düşünen Howard Carter ve arkadaşları odanın duvarlarına vurarak duvarın arkasında ki boşlukları aradılar.Sonunda bir boşluk bulundu ve duvar kırıldı.Duvarın arkasında ki bir oda da, yeni bir oda gibi görünen kocaman bir tahta kutu vardı.Kutu mühürlüydü.Howard Carter, mühürü açtığında hayatında gördüğü ve göreceği en güzel şeyi görmüştü.Bir lahtin içinde ki som altından tabut mum ışığında bile parlıyordu.Mükemmel mısır işciliği bu fazla bilinmeyen firavunun mezarında bile tüm gösterişiyle parlıyordu.Howard Carter bu keşfi ile kendisine iyi bir kariyer sağlasa bile fakirlik ve unutulmuşluk içinde ölürken cenazesine bir iki kişi dışında kimse katılmamıştır.Ayrıca mezara giren kişilerin ateşli bir hastalıktan teker teker ölmesi de firavunun laneti adın da bir hurafe başlatmıştır.

Ailesi

  • Baba: Amenhotep IV (addeğiş, sonra Akhenaton)
  • Anne: Nefertiti
  • Kardeşleri: Smenkhare
  • Eşi: Ankhesenpaaten
  • Oğulları: yok
  • Kızları: yok