Deve Kuşunun Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Deve Kuşunun Özellikleri

 1. Deve Kuşunun Özellikleri


  Deve kuşu
  (Struthio camelus), deve kuşugiller (Struthionidae) familyasından Afrika'ya özgü uçamayan bir kuş türü.


  Struthionidae familyası ve Struthia cinsinin tek üyesidir. Devekuşları, kuşlar içerisindeki en büyük canlı olduğu düşünülür ve dünyanın her yerinde yetiştirilir. Uzun bir boyun ve bacaklar ile 65 km civarındaki koşularıyla bilinir. Kuşun bilimsel ismi Yunanca'da "serçe devesi" anlamına gelmektedir.

  Özellikleri
  Devekuşları genellikle, 90 ile 130 kg ağırlığındadır, bazı erkek deve kuşlarının ağırlıkları 155 kg'ye kadar çıkar. Erişkin erkeklerin tüyleri, çoğunlukla siyahtır, kanatlar ve kuyrukta bazı yerler beyazdır. Dişiler ve genç erkekler, grimsi-kahverengidir. Kanatlar, erkekler tarafından çiftleşme gösterilerinde kullanılır. Aynı zamanda civcivler için gölge sağlar.


  Tüyler yumuşaktır ve yalıtım görevine hizmet eder. Parmakların her ikisinde pençeler vardır. Deve kuşunun kuvvetli bacakları tüysüzdür. Kuş, bir toynağa benzeyen daha büyük olanıyla iki ayak parmağında durur. Bu koşmaya yardım ettiği düşünülen deve kuşlarına özgü bir adaptasyondur. Kalın siyah kirpikleriyle gözleri vardır. Bütün kara hayvanları içerisinde en büyük gözlere sahiptir.Deve kuşlarının dışında hiç bir kuşta idrar kesesi yoktur.


  Üreme
  Erkek devekuşları cinsel olgunluğa (2 ila 4 yaşları) 1.8-2.7 m, dişi devekuşları ise 1.7 -2 m yüksekliğe ulaşınca girer. Yaşamın ilk yıllarında civcivler her ay 25 cm kadar büyür. Bir yıl sonunda devekuşları 45 kg ağırlığa ulaşır.

 2. 2011-05-03 #2
  deve kuşu mesela memelimidir ? vucudu neylerle kaplıdır ? felann

 3. 2011-09-21 #3
  Alıntı:
  misafir Nickli Üyeden Alıntı
  deve kuşu mesela memelimidir ? Vucudu neylerle kaplıdır ? Felann


  ewet deve kuşu memelidir. Ancak ne hikmetse aynı zamanda da yumurtlar...hatta ara sıra keseli olanları bile vardır.

 4. 2012-10-06 #4
  deve kuşları neden ötmez ?

 5. 2014-03-24 #5
  devekuşunun gözü beyninden büyüktür

 6. 2015-01-11 #6
  Mesela neden gözü beyninden büyüktür veya gerçekten öyle midir ? Bunları açıklayabilirsiniz bence. Daha birçok bilgisi var ama burda nerdeyse 2-3 bilgi özetlenmiş. Fazla iyi değil ama işime yarayabilir. Slayt yapıcaktım herangi bir hayvan hakkında ve devekuşunu seçmiştim. Bu yüzden daha fazla bilgi lazım bana. Biraz daha bilgi koyarsanız mutlu olurum.

  Okunma: 25669 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -