Muazzez İlmiye Çığ Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Muazzez İlmiye Çığ Kimdir?

 1. Muazzez İlmiye Çığ, (doğum 20 Haziran 1914, Bursa), Türk Sümerologtur.

  Biyografi Ailesi köken olarak Kırım'lı göçmenlerden olup babası Kırım'dan Merzifon'a, annesi ise Kırım'dan Bursa'ya göçmüştür. Ailesi İzmir'de yaşamaktayken, 15 Mayıs 1919 tarihinde meydana gelen İzmir'in Yunan Ordusu tarafından işgali ardından daha güvenli bir yer olan Çorum'a yerleşti.

  Eğitim ve kariyer

  İlkokula Çorum'da başladı. Daha sonra ailecek Bursa'ya taşındılar. Bursada özel bir okul olan "Bizim Mektep"te Fransızca ve keman dersleri aldı. 1926'da sınavla Bursa Kız Muallim Mektebi'ne (Bursa Kız Öğretmen Okulu) girdi. 1931 yılında mezun oldu ve babasının da öğretmenlik yapmakta olduğu Eskişehir'e tayin oldu. Eskişehir'de öğretmenlik mesleğini dört buçuk yıl yaptı.

  15 Şubat 1936 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne kaydoldu. Nazi Partisinin idarisindeki Almanya'dan Atatürk Türkiye'sine iltica etmiş olan ve Ankara Üniversitesi'nde dersler veren Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock'dan Hitit Dili ve KültürüBenno Landsberger'den Sümer ve Akad Dilleri ve Mezopotamya Kültürüİstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivine uzman olarak atandı. Aynı yıl Kemal Çığ ile evlenmişti. Müzede çalıştığı 31 yıl boyunca meslektaşı Hatice Kızılay ve Dr. F.R. Kraus ile birlikte müzenin deposunda bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış onbinlerce tableti temizleyip, sınıflandırıp numaralandırdı, 74bin tabletten oluşan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu, üç bin tabletin kopyasını yapıp katalog halinde yayımladı, dünya bilim adamlarına eşsiz bir kaynak hazırladı. derslerini, Prof. Dr. derslerini aldı. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra


  1957'de Münih'teki Oryantalistler Kongresi'ne katıldı. 1960'da Heidelberg Üniversitesi'nde altı aylık bir çalışma yaptı. 1965'de Roma'da sergilenen Hitit sergisini bu şehirden alarak Londra'ya götürdü. 1972'de emekliye ayrıldı.

  Emeklilikten sonra bir süre yurtdışında yaşayan Muazzez İlmiye Çığ, 1988'de Philadelphia'daki Asuroloji kongresine katıldı. Prof. Kramer'in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990'da "Tarih Sümerle Başlar" adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Kitabın çok ilgi görmesi üzerine 1993'te çocuklara yönelik Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk kitabını yazdı; ilerlemiş yaşına rağmen ardı ardına eser vermeyi sürdürerek Sümer ve Hitit kültürlerini tanıtan 13 kitap yazdı.

  2000 yılında İstanbul Üniversitesi kendisine "Fahri Doktor" unvanı verdi. 2005 yılında Osmaniye'nin Çardakköyü'ndeki Anadolu Kültür Araştırmaları Derneği tarafından "Özgür İnsan Ödülü" ile ödüllendirildi.

  Ödüller

  • Türkiye'de, canlı tarih olarak anılan 1914 doğumlu, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'a, Adana Tepebağ Rotary Kulübü Meslek Hizmet Ödülü verdi.
  • İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi teklifi uyarınca üniversite senatosu tarafından 4 Mayıs 2000 tarihinde Fahri Doktora unvanı verildi.

  ödüllendirildi

  Dava

  Sümerlerde Mabet fahiseiği ve Vatandaşlık Tepkilerim isimli kitaplarında kadınlarda başörtüsünün köklerinin Akadlara dayandığını yazmıştı. Bu kitapları 2007 yılında kamuoyunda yankı uyandırdı. 2007 yılında, "Vatandaşlık Tepkilerim" adlı kitabında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçuyla yargılandı ve ilk celsede beraat etti Muazzez İlmiye Çığ'ın Vatadaşlık tepkilerim isimli kitabı, Galatarasaray Rotary Kulübü tarafından İngilizceye çevrilerek Avrupa ve Amerika'daki üniversite kütüphanelerine dağıtılmıştır.
  Muazzez İlmiye Çığ, davet edildiği konferans ve organizasyonlarında Sümer tarihi ve toplum sorunları hakkında konuşmalar yapmaktadır.

  Kitapları

  • "Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni", 1995, Kaynak Yayınları
  • "Sümerli Ludingirra - Geçmişe Dönük Bilimkurgu", 1996, Kaynak Yayınları
  • "İbrahim Peygamber - Sümer Yazılarına ve Arkeolojik Buluntulara Göre", 1997, Kaynak Yayınları
  • "İnanna'nın Aşkı - Sümer'de İnanç ve Kutsal Evlenme", 1998, Kaynak Yayınları
  • "Zaman Tüneliyle Sümer'e Yolculuk", 1998, Kaynak Yayınları (Genişletilmiş ikinci basım; ilk basım 1993, Kültür Bakanlığı Yayınları)
  • "Hititler ve Hattuşa - İştar'ın Kaleminden", 2000, Kaynak Yayınları
  • "Gilgameş - Tarihte İlk Kral Kahraman", 2000, Kaynak Yayınları
  • "Ortadoğu Uygarlık Mirası", 2002, Kaynak Yayınları
  • "Ortadoğu Uygarlık Mirası 2", 2003, Kaynak Yayınları
  • "Sümer Hayvan Masalları", 2003, Kaynak Yayınları
  • "Bereket Kültü ve Mabet Fahiseliği", 2004, Kaynak Yayınları
  • "Vatandaşlık Tepkilerim", 2004, Kaynak Yayınları
  • "Atatürk Düşünüyor", 2005, Kaynak Yayınları
  • "Bereket Kültü ve Mabet Fahiseliği", 2005, Kaynak Yayınları
  • "Çivi Çiviyi Söker - Muazzez İlmiye Çığ Kitabı", Serhat Öztürk, 2002, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  • "Sümerlilerde Tufan - Tufan'da Türkler", 2008, "Kaynak Yayınları"


 2. 2011-03-20 #2
  çok teşekkürler gerçekten sağolun

  Okunma: 3943 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -