Zavallı Çocuk (oyun)

1873 yılında Namık Kemal tarafından yazılan piyes. İlk defa 18 Ocak 1874 tarihinde Gedikpaşa Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir.

Konusu

Namık Kemal, bu oyununda halka görücü usulü evliliğin kötülüklerini anlatmak istemiştir. Oyun çok kısadır. Uzun ve ustalıklı tiyatro entrikaları kullanılmamıştır. Eserin etkisi de bundan ileri gelmektedir. Metnin olay örgüsü;

Halil Bey kardeşinin çocuğu olan Atâ'yı evine almış ve onun Tıbbiye'ye devamını sağlamaktadır. Atâ on dokuz, Halil Bey'in kızı Şefika ise on dört yaşına gelmiştir. Yakında tamamıyla erkekten kaçacak olan Şefika, Atâ'yı sevmektedir. İlk perdede bu sevginin karşılıklı olduğunu karşılıklı konuşmalardan anlaşılır.

İkinci perde Şefika'yı görüp beğenen bir paşanın onunla evlenmek istemesiyle başlar. Kız bu durumu biraz tutuk bir şekilde karşılar. Anne kızın evlenmesi için ailenin içinde olduğu durumu açık açık anlatır. Şefika, evlenme haberinin Atâ'ya geç iletilmesi koşuluyla evlenmeye karar verir; ancak Atâ o gün evemüjdeli bir haber vermek için beklenmedik bir şekilde gelir. Bu durum Şefika'nın yürek acısını ve bunu saklama çabasını ağırlaştırır.

Üçüncü perdede Şefika vereme yakalanmıştır. Hastalığı çok şiddetli geçirmektedir. Hekim onun ertesi günü görebileceğinden bile emin değildir. Şefika, Atâ'nın onu bu halde görmesini engellemeye çalışır; ancak bu babası Atâ'yı eve çağırır. Atâ, Şefika'nın halini görünce eczaneden keskin bir zehir getirir, onu içer ve acı çekerek can verir. Bunun üzerine Şefika'da zayıflığından gücü tükenerek ölür.

Karakterler

Atâ Bey: Halil Bey'in kardeşinin oğlu. On dokuz yaşında, Tıbbiye'nin onuncu sınıf sınıfından bir delikanlı.Şefika Hanım: On dört yaşında bir kız.
Halil Bey: Şefika Hanım'ın babası.
Tahire Hanım: Şefika Hanım'ın annesi.
Şerife Hanım: Komşu.
Tâbende: Cariye.
Hekim