Bebeğiniz öyle çabuk büyüdü ki... Küçük afacan yürüyor, bıcır bıcır konuşuyor ve her şeyi keşfetmeye çalışıyor.

İşte Playskool''dan 12-36 ay arasındaki bebeğiniz için size yaşamı kolaylaştıracak birkaç ipucu;

* Bebeğinizin kolayca yürüyebilmesi için, ilk yürüme ayakkabılarının topuk kısmını destekleyen derinin biraz sert ve tabanının esnek olmasına dikkat edin.

* Bebeğinize konuşmayı öğretmek için, iki heceli kelimeleri kullanmanız, başarısını artırır!

* Bu aylarda, bebeğiniz çok hareketlidir! Eğer altını kolayca değiştirmek istiyorsanız;

* Onun oyunu bırakıp, bir kenara çekilmesini bekleyin.

* Bezini değiştirmeden birkaç dakika önce, altını değiştireceğinizi haber verin.

* Onu sırtüstü yatırmadan önce eline, dikkatini çekeceğine emin olduğunuz bir oyuncak verin.

* Markete bebeğinizle gittiğinizde onun eline de ufak bir sepet verin. Sizi taklit etmesine yardımcı olarak ya da küçük ve hafif olan bir paketi ona taşıtarak rafları dağıtmasını önleyebilirsiniz.

* Çocuğunuz sizi taklit ederek davranış kalıplarını öğrenir. Onun en sevdiği oyun "anneye yardım" oyunudur. Ona oyuncak ev gereçleri vererek güzel ve faydalı vakit geçirmesini sağlayın.

* Bebeğinizi diğer bebeklerle tanıştırın. Zaman zaman tanımadığı kişilerle kısa süreli yalnız bırakın. Böylece sadece size bağımlı olmasını engellemiş olursunuz.

* Yatma ya da yemek saatinin geldiğini, beş dakika öncesinden haber vererek, onun huysuzluk yapmasını önleyin.

* Koyduğunuz yasakların nedenlerini, mümkün olduğunca onun anlayabileceği bir dille anlatmaya çalışın. Böylece yasaklara daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olun.

* Resim, renk ve dokuları öğrenmesini sağlayan en iyi araçtır. Ona kalın fırçalar vererek ve giysilerini önlüklerle koruyarak gönül rahatlığıyla öğrenme sürecini hızlandırın.

* Pazar sabahları erkenden uyanmak istemiyorsanız, bebeğinizin yatağının yanına yeni bir oyuncak koyun. Böylece fazladan bir saat uyumanın keyfini çıkarın.