Pişmaniye Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

 1. Şeker ve sudan oluşan karışım bir kazanda 165 dereceye kadar kaynatılır. Kaynamış şeker soğutma tazgahlarına dökülür. Şeker soğutma tezgahlarında soğuyup yavaş yavaş macun halini alır.

  Macun halini almış şeker daha sonra beyazlatma işlemine tabi tutulur. Eski zamanlarda ustanın şekeri demir bir çubuğa asarak uzata uzata yaptığı beyazlatma işini, günümüzde özel beyazlatma makineleri yapmaktadır. Bu işlem bittiğinde şeker büyük bir sakıza benzer.

  Diğer yandan un ve yağdan oluşan ve bir kazanda 7-8 saat pişen özel hamur, pişmaniye'nin çekileceği büyük tepsiye belli bir miktar yayılır. Halka haline getirilmiş ve hamur ile karıştırılmış şeker çekilerek açılmaya başlanır.

  Şeker, esnedikçe ve tepsi genişliğinde açıldıkça katlanıp tekrar açılır. Bu işlem, hamur kaybolana (hamurun şekere yedirilmesi) ve şeker tel tel ayrılana kadar (yaklaşık 15-20 dakika) sürer.

  Şeker tel tel ayrılıp hamur kaybolduktan sonra artık "pişmaniye" olmuştur. 2 usta tarafından karşılıklı çekilerek koparılan pişmaniye halkası, soğutma tezgahlarına serilerek soğutulur.

  Çekilen pişmaniye'nin bir kısmı tel tel yemekten hoşlananlar için o şekilde paketlenirken, büyük bir kısmı sade, kakaolu ve şamfıstıklı olarak özel fincanlar ile top haline getirilir.

  Güncelleme : 2017-05-22
 2. 2012-01-01 #2
  Artık en taze ve lezzetli pişmaniyeyi yemek için yolunuzun İzmit'e düşmesine gerek yok. Kendi üretim tesislerinden günlük ve taze olarak İzmit'in meşhur Kar Pişmaniyesi' ne ulaşmak bir tık kadar uzağınızda. Hemen https://www.pismaniyesepeti.com/ adresine girin ve dilediğiniz ürene Türkiye'nin her yerinde kredi kartı ile ödeme avantajıyla kapınızda sahip olun. Bu fırsatı kaçırmayın....

 3. 2012-11-17 #3
  pek beğenmedim

 4. 2012-12-19 #4
  Pismaniye Türkiyemizin en güzel buluslarindan bir .Izmit yöresine ait malesef biz Tùrkler tanitim yapamiyoruz (italyanlar , Fransizlar) gibi Reklamcilik kanimizda yok.

 5. 2012-12-23 #5
  Pismayie harika birsey ben polonia da im burada ole guzel bisey yok biz evimizde yapioruz .

 6. 2013-03-19 #6
  Pismaniye biz turklerin bulusu degil.

 7. 2013-03-23 #7
  çok güzel oldu...

  Okunma: 41691 - Yorum: 6 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -