Cinsel Ayrımcılık Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Cinsel Ayrımcılık Nedir?

 1. Cinsel Ayrımcılık

  Cinsel ayrımcılık, insanların diğer insanlar hakkındaki yargıları, kişisel değerlerden çok cinsiyete dayandığında ortaya çıkan ve kimi zaman nefret içeren çatışmalı durumdur. Daha genel olarak, cinsiyete dayanan her tür ayrım cinsel ayrımcılık olarak tanımlanabilir.
  Başlıca düşünce şekilleri ve inanışlar şu şekildedir:

  • Bir cinsiyet diğerine göre (kadın erkeğe göre veya erkek kadına göre) daha üstündür veya daha değerlidir.
  • Kadınlar nefret edilesidir, erkekler nefret edilesidir.
  • Kadınlık belli sınırları olan bir kavramdır, erkeklik belli sınırları olan bir kavramdır.


  Genellemeler ve Bölümlendirmeler
  Cinsel ayrımcılık temel olarak belli bir varlığın karakteristik özelliklerinin her zaman kendine özgü sınırlar içinde kalmaya mahkûm olduğu düşüncesine dayanır. Kendi içinde ise; erkeğe, kadına, çift cinsiyetli olana ve cinsiyet değiştirene karşı ayrımcılık olarak bölümlendirilebilir. Bu türlerden her biri faklı bir tarihi gelişime sahiptir ve farklı davranış biçimleriyle kendini gösterir.

  Her karakteristik özelliğin kendine ait kesin sınırları olduğu düşüncesi, erkeği ve kadını ait oldukları sınıflara kesin bir şekilde ayırdığı gibi, her iki cinsiyete ait özellikleri gösteren bireyi de reddeder. Böylece bu düşünce; bir erkeğin diğer erkeklerden, bir kadınınsa diğer kadınlardan önemli bir farklı olabileceği ihtimalini de yok sayar.

  Cinsel ayrımcılığın belirli türleri birçok ülkede yasa dışı olduğu halde; bireylere, cinsiyete dayanan bazı özel haklar, öncelikler veya sorumluluklar verilmesi oldukça yaygındır.

  Kadınlara karşı Cinsel Ayrımcılık

  Cinsel ayrımcılık kavramı aslında genellikle kadınlara karşı olan ayrımcılıklarla eş tutulur. Bunun nedeni kadınlara karşı ayrımcılığın ortaya çıkan ilk form olmasıdır. Şovenizm kavramı, en geniş haliyle bu ayrımcılığı da kapsar.
  Erkek egemen, ailedeki baba figürünün ağırlık bastığı toplumlarda bu tür ayrımcılık, kadının zayıf olduğu yaygın kanısı ile kendini belli eder; bazı toplumlarda kadın kanunen bir birey olarak dahi görülmemiştir. Feminist bazı oluşumlar; kanun önünde eşitlik, politik alanda kadının temsil edilmesi, kadına karşı şiddetin önlenmesi, eğitim ve iş fırsatları gibi konular üzerine giderek kadın haklarını gözetmektedirler.

  Erkeklere karşı Cinsel Ayrımcılık
  Erkeklere karşı cinsel ayrımcılık içinde erkek düşmanlığı ve androfobiden bahsedilebilir. Erkek düşmanlığı adından da anlaşılabileceği gibi nefret duygusunu içerir. Androfobi ise "erkeklere karşı korku" anlamına gelir ve psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Kadının kendini erkekten üstün hissetmesi de bir cinsel ayrımcılık türü olmasına rağmen, kavram yakın zamanda yaygınlaşmıştır. 2. 2013-06-26 #2
  Toplumumuzda bir erkek düşmanlıgı başladı cinsel suçlar 2005 ten sonra öyle bir yapılmışki uygulamalarıda yasanın kendiside kin düşmanlık adaletsizlik mevcut bu durum son yıllardada devam etmektedir.konu cinsellik çocuk kadın oldugu için üzerine üzerine gidip adaleti etkilemekte yargıyı etkilemekte erkek kıyımına devam edilmektedir.onların ismi magdur.erkekler suçlu.onların beyanlarına itibar edin.onlar yalan söylemezler.kimse durup duruken namusunu ortaya atmaz.bu suçlarda delil olmaz yerine düzmece rapor.hakim saldımı.birileri cocuk,kadın onları ben korurum salmayın tutuklama.BU ÜLKEDE ADALET neden yönlendiriliyor.adalet niye engelleniyor.kısacası erkek düşmanlıgı cezaevleri doldu taştıYARGITAY bu adaletsizligi görmüş suçun ani ve kesik hareketlerle işlenmesi maddesini çıkarın demiş.DİKKAT EDERSENİZ TECAVÜZ OLAYINI İSTİSMAR DİYE VERİYORLAR.çünkü cezalarıda aynı yapmışlar.içeride bir çok masum insan var bunlar tecavüzcü degil.tecavüz harici suçlardan 15 yıl fazladan yatıyorlar.BU ADALETSİZLİKLER için pkk için tüm cezaevindekiler için herkez için GENEL AF ŞART OLDU.Adalete güven kalmadı.düzmece ruh saglıgı raporlarına göre adalet olmaz.cinsellik deyip hep erkekler içeri tıkılmaz.hakim savcılar bile yolda yürümeye korkuyoruz bir çocuk şikayet eder diye.erkekler mecburmu bu korkuyla yaşamaya.adamın karısı zorla yattı dese tecavüz yakında baktı tecavüz bu böyle devam edemez.yargıtayın istedigi madde çıksın raporlar ve cezaları kaldırılsın.tüm içeridekilere apo dahil GENEL AF ÇIKSIN ONLARDA KARDEŞİMİZ.devlet kinle yönetilmez.Barışında kaybsdeni olmaz.

  Okunma: 2052 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -