Bolluca Çocuk Köyü, kimsesiz çocukların bakımı için, 1992'den bu yana SOS çocuk köyü modeline uygun olarak, İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Bolluca Beldesi'nde hizmet vermekte olan çocuk köyü.


Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMÇV) tarafından 1992 yılında hizmete açıldı. Köyde 12 müstakil evde yardıma muhtaç sekizer çocuk barınıyor. Ayrıca 2 gençlik evi de bulunuyor. Zihinsel ve bedensel özrü bulunmayan 0-8 yaş arası bakılmaya muhtaç çocukların kabul edildiği çocuk köyünde büyüyen çocuklar, hayatlarını kendileri idare edebilecek duruma gelinceye kadar bakılıyorlar.


Köy, Sabri Akın tarafından vakfa hibe edilen 52 dönüm arazi üzerinde AvusturyaTürkiye Çocuk Esirgeme Kurumu'na (ÇEK) ait yurtlarda yaşanan sorunların ortadan kaldırıldığı bir model olduğu düşüncesi ile SOS Çocuk Köyleri Kurumu'nun çocuk köyü modeli örnek alındı. Urla'da, ÇEK tarafından yönetilen Barbaros Çocuk Köyü'nde de aynı sistem yürütülüyor. merkezli SOS Uluslararası Çocuk Köyleri Kurumu'nun desteğiyle inşa edildi.


Bolluca Çocuk Köyü'nde çocukların bakım sistemi şu şekilde işliyor: Her aile evinde 25-40 yaş arası dul ya da boşanmış, orta öğrenimini tamamlamış kadınlar istihdam ediliyor ve koruyucu anne eğitimi alarak görev yapıyorlar. Köydeki çocuklar, Alman bir girişimci tarafından yaptırılan Bolluca Çocukköyü İlköğretimokulu'nda ve yöredeki okullarda okuyorlar; orta okul çağı ve üzerindeki çocuklar yaz tatilinde 2 ay konfeksiyon, laboratuvar, kuaför ve benzeri yerlerde çırak olarak çalışıyorlar. Köyde, ergenlik çağına gelen erkek çocuklar 24 kişi kapasiteli gençlik evlerinde 6 ‘şar kişilik dairelerde yaşıyorlar ve hayata atılana kadar gençlik evinde kalabiliyorlar. Kız çocuklar ise büyüdükten sonra "teyze evlerinde" kalıyorlar. Köyde aile evi ve gençlik evlerinin yanısıra misafirhane, teknisyenevi, kütüphane, oyunparkı, spor sahası gibi tesisler yer alıyor.