Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı kullanımı bakın ve onarımları alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duymaları şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip insanlara yardım etmekten hoşlanan sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.


Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programının Amacı : Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı kullanımı bakım ve onarımı alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Biyomedikal cihaz teknolojisi programında matematik fizik kimya gibi temel bilim dersleri elektrik devreleri biyofizik biyokimya biyomedikal teknoloji fizyoloji genel tıp cihazları ve X-Ray cihazları gibi dersler okutulur.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi için Gereken Nitelikler : Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgi duymaları şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip insanlara yardım etmekten hoşlanan sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitirenlere "Biyomedikal Cihaz Teknikeri" ünvanı verilir. Biyomedikal cihaz teknikeri tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder sürekli bakımını yapar arıza olunca yerini saptar ve onarır.

Biyomedikal Cihaz Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Biyomedikal cihaz teknikerleri resmi ve özel hastanelerde dispanserlerde ve laboratuvarlarda görev alabilirler.


Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

FIRAT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

MARMARA - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU

İSTANBUL - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

DOKUZ EYLÜL - İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU

AKDENİZ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

ERCİYES - HALİL BAYRAKTAR SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU

KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU

GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU

FATİH - SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

AFYON - KOCATEPE ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

BAŞKENT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

BAŞKENT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

KADİR HAS - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU


EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU