Unutmak Tarihe Karışıyor... - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Unutmak Tarihe Karışıyor...

 1. Gelişen teknoloji sayesinde unutmak artık tarihe karışmak üzere.


  Teknolojik gelişmeler sayesinde genç yaşlı herkesin ortak sorunu olan "unutmak" tarihe karışacak. Bilgileri doğru bir şekilde sınıflandırabilen akıllı cihazlar, gündelik hayattaki tüm bilgileri ve ayrıntıları depolayacak, analiz edecek, uygun zamanda ve uygun yerde hatırlatacak.

  IBM, önümüzdeki 5 yıl içinde "unutmak" sorununu ortadan kaldırmak için yeni bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda tasarlanan oldukça küçük mikrofonlar ve video kameralar, yapılan tüm görüşmeleri, katılınan etkinlikleri kolaylıkla kaydetme imkanı sunacak.

  Geliştirilen akıllı cihazlar da bu bilgileri doğru bir şekilde sınıflandıracak, ayrıntıları depolayacak, analiz edecek, uygun zamanda ve uygun yerde hatırlatacak. GPRS teknolojisiyle donatılan akıllı telefonlar, kişilere, belirli bir dükkanın yanından geçerken, reçetedeki ilaçlarını ya da marketteki ürünlerden birini almaları gerektiğini anımsatacak.


  Bu teknoloji sayesinde yaşlılar, doktorlarıyla yaptıkları görüşmeleri daha kolay hatırlayacak. Hafızalarını zinde tutmak isteyenler ise gündelik hayatlarına ilişkin isimleri ve olayları hatırlamak için bellek alıştırmaları yapabilecek.

  Bu tür teknolojilerin kullanıldığı girişimlerden ilki HERMES Etkin Yaşlanma İçin Bilişsel Bakım programı olacak. HERMES, yaşlıların bir teknoloji dahisi olmak zorunda kalmaksızın, gündelik hayatlarına ilişkin önemli ayrıntıları hatırlamalarını ve kısa süreli belleklerini geliştirmelerini sağlayacak.
 2. 2009-02-25 #2
  bn onu bi yere kaydedene kdr paröağıma yine kurdele bağlarım daha ii olur

 3. 2009-02-25 #3
  Bence de onu kaydedene kadar parmağıma ip bağlarım zaten kaydettiklerimi de unutuyorum

 4. 2009-02-25 #4
  aynen ben de öyle parmağıma hemen küçük lastiklerden elimin altında ondan bir tane takarım zaten onu görünce hemen hatırlarım....

  Okunma: 1251 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -