Atatürk'ün Kuva-Yı Milliye Çetelerine Gönderdiği Üzerinde 'Evvela 5 Vakit Namaz' Yazılı Emir Belgesinin Olduğu Ortaya Çıktı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'da çektirdiği üzerine 'Bir gaza ettik ki hoşnut eyledik Peygamberi' yazılı fotoğrafının da yer aldığı 'Savaş Hatırası' isimli fotoğraf sergisi, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Sabancı Merkez Camii'nde açıldı. Sergide, Atatürk'ün Kuva-yı Milliye çetelerine gönderdiği üzerinde 'Evvela 5 vakit namaz' yazılı emir belgesi de yer aldı.


Peygamber Efendimizin 1437. doğum yılı dolayısıyla Araştırmacı-Tarihçi Cezmi Yurtsever tarafından hazırlanan 'Savaş Hatırası' isimli fotoğraf sergisi, Sabancı Merkez Camii avlusunda açıldı. Sergide, Atatürk'ün Adana'da çektirdiği ve üzerine Peygambere saygısını anlatan 'Bir gaza ettik ki hoşnut eyledik Peygamberi' sözünü yazdırdığı fotoğraf ile Çukurova tarihinden önemli olayların fotoğraf ve belgeleri yer alıyor. Sergide, Atatürk'ün Ulu Cami'de cuma namazı kıldığında çektirdiği fotoğraf ile Kozan cephesinde Fransızlara karşı savaşan Kuva-yı Milliye çetelerine gönderdiği, 'Evvela 5 vakit namaz' ile başlayan emir belgesi dikkat çekti.


Yurtsever, Adana tarihi ile ilgili yaptığı araştırmalar neticesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'nın sona erdiği günlerde, Kasım 1918 başlarında Adana'ya geldiğini ve 10 gün kadar kaldığını öğrendiğini söyledi.

Bu süre içinde Osmanlı Yıldırım Ordular Kumandanlığı devir-teslim işlemi yapıldığını anlatan Yurtsever, şöyle konuştu: 'Ve Alman asıllı kumandan Liman von Sanders, kumandanlık görevini Mustafa Kemal'e devretti. Mustafa Kemal Paşa, Adana'da kaldığı günlerde ordu kumandanı olmanın hatırasını ebedileştirmek için resmi kıyafetiyle fotoğraflar çektirdi. Şu an elimizde bu olaylarla ilgili 4 fotoğraf var. Göğsünde madalyalar da olduğu halde çektirdiği fotoğrafın birisinden kartpostal yaptırdı. Aynı kartpostalın alt kısmına 'Bir gaza ettik ki hoşnut eyledik Peygamberi' yazdırarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed'e olan saygı ve bağlılığını belirtmiş oldu. Aynı kartpostalda yer alan kalpaklı portre fotoğrafında göğsünde Çanakkale Savaşı'nda aldığı madalyayı da takmıştı.' Kurtuluş Savaşı'nın sona ermesinden sonra Cumhuriyet rejimini ilan etmeyi amaçlayan Atatürk'ün halkın bu konudaki düşüncelerini öğrenmek için ziyaretlere başladığını ve 15 Mart 1923 de Adana'ya geldiğini belirten Yurtsever, sözlerine şöyle devam etti: 'Ve ertesi cuma günü sabah Adana Kolordu binasını ziyaret etti. Kumandanlarla birlikte sözleşerek, öğle üzeri kendisini görmeye gelen halk ile aynı ortamda bulunmak için otomobiliyle Ulu Cami'ye hareket etti. Caminin giriş kapısında halk ile buluştu. Kısa süren konuşması esnasında cami kapısındaki halini gösterir fotoğrafı çektirdi. Arkasından da camiye girerek cuma namazını kıldı.' Sergi, Sabancı Merkez Camii avlusunda bir hafta boyunca açık kalacak.