Edisonun Çocukluğu - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Edisonun Çocukluğu

 1. Edisonun 6 yaşında iken çektirdiği fotoğrafı


  Thomas Alva Edison, Milan, Ohion'da doğdu. Yedi kardeşin 7. olmaktadır. Babası Samuel "The Iron Shovel" Edison, Jr.(1804-1896)(Kanada), anneside Nancy Matthews Elliott (1810-1871)dur. Kendisinin Hollandalı olduğu düşünülmektedir.Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı.

  Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.12 yaşındayken bir tirende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da tirenin yük vagonunu yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Ama bir gün içinde kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem tirendeki işinden oldu hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralandı.

  Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison 1863-1868 arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olara Boston dan New York ‘a gitti.


 2. 2018-01-02 #2
  cidden iyi yazmışsın kardeşim edisonun hayatıyla ilgili bir ödevim vardı senin sayende bu ödevimi başarı ile bu siteden yaptım başarıların ve bilgilerininin devamını dilerim

 3. 2018-01-02 #3
  he bu arada oy kısmına mükemmel verdim

 4. 2018-02-14 #4
  çok güzel proje ödevime yardım etti çok güzel ben akşam tekrar okuyacağım

  Okunma: 61930 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -