Kökeni:

Resmi, ilk kez bir Flaman dokumasında yer almıştır, Fakat busanatçının hayalgücünden kaynaklanmış da olabilir. Çünkü boyercinsi o sırada mevcut değildi. Bu cins 1850 yılında Münih'de bullenbeisser mastiffi ile bulldogun çiftleşlirilmesiyle geliştirildi. Bu cinslerin ilki, ayı avında kullanıldı; ikincisi ise, boğalarla dövüşmek için. Atalarının vahşi içgüdülerinin bu geçmişten kaynaklandığı düşünülmektedir.


Tanımı:

Boxer en güzel çirkin köpek olarak tanımlan mıştır, Başı vücuduyla orantılı. etsiz ve kırışıksız olmalıdır. Üst çenesi, alt çenesinden biraz daha çıkık ve yukarı doğru kıvrıktır. Agzı kapalı olduğu zaman dili ve dişleri gözükmez. Burnu büyük ve siyah burun delikleri açıklır. Kulaklar: dik durur. uçları kesiktir. Gözler: siyah. Yüz; yuvarlak, güçlü ve kaslı: sarkık değildir. Vücut köşeli olmalıdır.

Kuyruk: çok kısa ve dik duruşlu. Ön bacaklar düz ve paraleldir.
Yükseklik: erkeklerde 57-63 cm. dişilerde 52.2-58.4 cm.
Ağırlık: erkeklerde 30-32 kg., dişilerde 24-25 kg. Kişiliği: Boxer çok iyi huylu ve sadık bir köpektir, Kin duymaz ve özellikle çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir.

Kullanımı:

Boxer polis faaliyetlerinde ayrıca bekçi köpeği, muhafiz ve körler için rehber olarak kullanılır. Daha önemlisi sevimli ve canlı bir arkadaş olarak büyük değer taşır. Hoşgörülü , oyuncu bir köpektir. Ancak yabancılara karşı kuşkucudur . Egzersizden hoşlanır. sıksık uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır.

Not: Boxer uzun ömürlü blr köpek değildir. Genelikle on yaşına kadar yaşayamaz. Romatizmaya yakalanabilir. Bu nedenla yağmurlu havalarda yürüyüşe çıkarılmamalıdır, Dişleri sık sık veteriner bakımı gerektirir.

505 - Boxer Köpeği Hakkında Bilgi