Sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagiller gibi bitkisel gıdalarımızda doğal olarak bulunan fitokimyasallar (bitki kimyasalları) kilo kontrolü sağlıyor.

Sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagiller gibi bitkisel gıdalarımızda doğal olarak bulunan fitokimyasallar (bitki kimyasalları) kilo kontrolü sağlıyor. Yeterli miktarda sebze meyve tüketimi ile önemli hastalıklardan kurtulup kilo sorununu tamamen hayatınızdan çıkarmanız mümkün...

Şişmanlığın yahut kilo verememenin en önemli sebebini sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzı oluşturuyor. Genellikle insanlar yıllar boyu yanlış beslenmenin ve hareketsizliğin bedelini birbiri üzerine eklenen kalıcı kilolar ya da dönemsel diyetler sonunda fazlasıyla geri alınan kilolar olarak ödüyor. Oysa kilo problemini hayatınızdan çıkarmanın sağlıklı ve uzun ömrün kapılarını aralamanın formülü çok açık. Yeterli miktarda vitamin mineral fitokimyasal ve lif alarak kilo sorununu hayatınızdan tamamıyla çıkarabilirsiniz.


HANGİ BESİNLERDE VAR

"Soğan, sarımsak, pırasa, lahana, karnabahar, brokoli, soya fasulyesi, domates suyu, turunçgiller, havuç, fındık, tahıllar. Yeşil çay, üzüm, zeytin fasulye ve bezelye, kiraz, turunçgillerin kabuğu fitokimyasalların ana kaynaklarıdır. Dinimizde de zeytin, hurma, ayva gibi bazı bitkilerin tüketiminin önerilmesi fitokimyasalların önemini vurgular niteliktedir.

NELERE KARŞI KORUR?

Fotokimyasallar kanser, kalp hastalıkları, damar sertliği, şeker hastalığı, bağışıklık sistemindeki zayıflama, menopoz sıkıntıları ve sorunlarına karşı etkilidir.

KİLO KONTROLÜ SAĞLIYOR

Kilo kontrolü için tüketmeniz gereken fitokimyasallar ve lifler kalorisi az olan meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıl ürünleridir. Kilo almanıza neden olan şeker ve hayvansal ürünlerde ise fitokimyasal ve lif değerleri oldukça düşüktür. Kurubaklagiller bir çok diyette önemli rol oynar. Kuru fasulye ve soya fasulyeleri besin öğeleri ve posadan zengindirler ve yüksek kalitede protein kaynağıdırlar diyabeti düzenler ve kilo kontrolüne yardımcıdır.

FiTOKiMYASAL NEDiR ?

Şişmanlığı belirleyen ana faktörlerden biri yetersiz VMF yani fitokimyasal ve lif tüketimidir. Sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagiller gibi bitkisel gıdalarımızda doğal olarak bulunan bu maddelere fitokimyasallar (bitki kimyasalları) adı verilmektedir.

Vitamin ve minerallerin aksine fitokimyasallar besin olarak kabul edilmezler. Günümüzde fitokimyasalların serbest radikal adı verilen ve hücrelere saldıran molekülleri zararsız hâle getiren antioksidan özellikleri olduğu bilinmektedir. Fitokimyasalları ve lifleri rafine edilmemiş tüm doğal sebze ve meyvelerden alabilirsiniz. Fitokimyasallar, yaşlanmadan kansere kadar hastalıklara karşı güçlü koruyucular olarak bilinmektedir.

SARMISAK DOĞAL AFRODİZYAK MI?

Yüzyıllar boyu bir çok tedavi için kullanılmış olan sarımsağın bedenin kana nitrik oksit salmasına neden olarak ereksiyon sorunu karşısında etki gösterdiği biliniyor.

Fitokimyasal zengini beslenme nasıl olur ?

Kanser, damar sertliği, kemik zayıflaması, unutkanlık, görme kaybı gibi sorunlara karşı savaşacak güçlü ajanlar olan vitamin yüklü fitokimyasalları beslenme düzeniz içine sokmak için aşağıdaki listeyi mutfağınızda bulundurmanızı öneriyoruz: Portakal, limon, greyfurt kayısı, şeftali, kuşburnu, yaban mersini, kiraz, vişne, böğürtlen, çilek, elma, lahana, karnabahar, fasulye, mercimek, börülce, soya fasulyesi, domates.

Dr. İsmail AĞAR