Doğalgaz Nedir? - Doğalgaz Kaynakları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğalgaz Nedir? - Doğalgaz Kaynakları

 1. Doğalgaz Nedir? - Doğalgaz Kaynakları

  Doğal gaz yerkabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Bir petrol türevidir. Yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alır. Doğal gazın büyük bölümü (%70-90'ı), metan gazı (CH4) adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluşur. Diğer bileşenleri; etan (C2H6), propan(C3H8), bütan (C4H10) gazlarıdır. İçeriğinde eser miktarda karbondioksit (CO2), azot (N2), helyum(He) ve hidrojensülfür (H2S) de bulunur.


  Doğal gazı oluşturan hidrokarbon bileşikleri, yeraltındaki petrol'ün de bileşenleridir. Doğal gaz geçmişte petrol üretimi esnasında ortaya çıkan yararsız bir atık olarak görülmüş ve petrol üretim tesislerinde yakılarak uzaklaştırlmıştır. Günümüzde ise oldukça değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak sıklıkla evlerde ve endüstride kullanılmaktadır.

  Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda doğal gaz üretilmektedir. Dünyadaki en büyük üretici Bağımsız Devletler Topluluğu'dur. ABD, Kanada ve Hollanda ve İran da önemli doğal gaz üreticileri ülkelerdendir.
  Doğal gazı en verimli ve en ucuz taşıma yöntemi boru hattı kullanımıdır. ABD'de büyük bölümü II. Dünya Savaşı sırasında döşenmiş yaklaşık 3,2 milyon km doğalgaz boru hattı vardır. Bunun yanında doğal gaz basınçlı tanklarda sıvılaştırılmış olarak da taşınabilir. Sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) taşıma sırasında çok yüksek basınç altında ve düşük sıcaklıklarda tutulması zorunluluğu bu taşıma yöntemini boru hattı yöntemine göre daha az fizibl kılmaktadır.


  Kaynakları

  Doğal gaz, petrol ile birleşik olarak bulunduğundan petrol alanlarının yoğun olduğu yerlerdedir.Sürekli gelişen bir doğal gaz endüstrisi vardır.Bugün Dünya'nın en geniş doğal gaz alanı Katar'ın kuzey bölgesindedir.Öyleki burada 25 tirilyon metreküp gaz olduğu tahmin edilmektedir.


   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2011-10-31 #2
  çok uzun bunu yazasıya kadar kolum koptu

 3. 2011-10-31 #3
  ben bundan çok bilgi edinemedim ewet doğru ama nbenim istediğim bu değildi doğalgazın kaynağı güneşmidir cevabını bilen varmııı?

 4. 2012-11-15 #4
  çok kolaydı ama kalemimin ucu kırıldı bende yazmadım

 5. 2012-11-15 #5
  en büyük galatasaray kanka

 6. 2012-11-15 #6
  çok kolaydı ama kömürün kaynağı yoktu

  Okunma: 8733 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 3.5/5 - 4