Cover Nedir? - Delinetciler Portal

Cover Nedir?

 1. Cover versiyon ya da kısaca Cover, popüler müzik alanında önceden plağı çıkmış bir şarkının yeni bir yorumla farklı şarkıcılar tarafından yeniden icra edilmesi veya plağının çıkartılması anlamına gelmektedir. Tanımlama bazen küçümseyici (pejoratif) bir anlam taşıyabilmektedir: sanki ilk çıkan sürüm asıl ve otantik olup daha iyiymiş, sonradan yapılan sürümleri taklit ve ikinci sınıf alternatifleriymiş gibi. Bunun her zaman böyle olmadığını ispat eden birçok örnek mevcuttur. The Beatles grubunun, en çok cover yapılan parçalardan biri olan "Yesterday" adlı parçasının 3000'in üzerinde farklı sürümü olduğu söylenmektedir.Ancak buna dair herhangi bir kanıt sunulmamıştır.


  "Cover",(Okunuşu kavır) kökeni eski Fransızcaya (coverir, 13. Yüzyıl) dayanan İngilizce bir sözcük olmasına rağmen müzikteki anlamı ile Türkçede de birçok dilde olduğu gibi değiştirilmeden kullanılmaktadır. Sözcüğün müzikle ilgili anlamının Türkiye'de gündelik hayatta şu şekillerde kullanıldığı görülmektedir; Cover'lamak, cover yapmak, cover'ını çıkarmak, cover şarkılar, cover albümleri
 2. 2010-12-11 #2
  En İyi 10 Cover

  Eğer yeteneğim olsaydı ve müzisyen olsaydım heralde en çok eğleneceğim şey cover yapmak olurdu. Daha doğrusu, bizim bildiğimiz anlamdaki barlarda çalan cover grupları gibi değil, şarkıyı tamamen değiştirerek yapılan coverlardan bahsediyorum. Eminim çok eğlenceli oluyordur…

  İşte benim en iyi 10 cover listem, cover yaptın mı böyle yapcaksın… Orjinalinden daha güzel yani ;

  10 - Muse, Can't take my eyes off you: Şarkının orjinali Frank Sinatra diye hatırlıyorum. Çok coverlanan şarkılardan biridir. Damien Rice'ın da çok güzel bir cover'ı var bu şarkıya ama Muse cover'ı gerçekten hoş olmuş.

  9 - Gypsy Kings, Hotel California: İşte bir şarkı kendi tarzına nasıl adapte edilirin en iyi örneklerinden… Sonra bizde Berk'le Öykü çıktı bu tip coverlarla, bayaa da sevildi.

  8 - Petty Smith, Smells Like a Teen Spirit: Şahsına münasır bu ablamızın yaptığı orjinal bir cover. Aynı şarkıdan bambaşka bir şarkı nasıl yapılır gösteriyor herkese...


  1 - Cover Nedir?

  7 - Guns'n Roses, Knockin' on Heavens Doors: Herşey bir yana, bunun bir videosu vardır ki stadyum konserinden... İnsanın 80'lere gidip, Axl Rose fanı olası geliyor.. Blue Jean dergisindeki Metallica ve Guns'n Roses haberlerini takip edesi geliyor.


  12 - Cover Nedir?

  6 -Travis, Hit me Baby one more time: Tüm zamanların en iyi şarkıları listesine çok rahat girecek bir şarkı aslında. Tabi listeyi entel dantel kaygılardan ve Britney ve popular kültür düşmanlığından uzak yaparsak. Çok fazla cover yapılan da bir şarkıdır ki özellikle punk türünde çok cover'landı. Ama Marlin Manson'ın konser cover'ı vardır meşhur, o çok iyi. Ama en orjinal cover kesinlikle Travis grubuna ait. Bir defa müthiş eğleniyorlar cover yaparken ve yer yer de gülüyorlar hatta..

  5 - Santa Esmaralda, Please Don't Let me be misunderstood: Orjinalini uzun yıllar Animals sandığım bu şarkı meğerse Nina Simone tarafından 1964 yılında yapılmış, 1965 yılında da Animals tarafından ilk cover'ı yapılmış. Bu da çok coverlanan klasikler arasındaki yerini aldı. Joe Cocker'ın da bu şarkıya çok güzel coverı vardır. Ama bu Santa Esmeralda Cover'ı, Kill Bill I'in her karesi bir wallpaper olan final sahnesinde, Uma Thurman ve Lucy Lui dövüşünde resmen tadından yenmiyor…


  13 - Cover Nedir?

  4 - Fender Blenders, Gönül : Fender Blenders da kim diyenler için hemen anlatıyım. Kendileri Ankara'lı bir grup olup 1998-2001 yılları arasında özellikle Ankara'da meşhur olup Manhattan'da Perşembe akşamları kendi seyirci kitlelerini topluyorlardı. Vokal Özge Fışkın bugün solo album yapmış olsada grubun asıl beyni olan grubun gitaristi (Gürbüz Barlas, benim aynı zamanda universite hazırlıkta ingilizce hocamdır, Perşembe dersten çıkınca Ankara Manhattan'da buluşurduk gece : ) hala Özge Fışkın'ın arkasında gitar çalar). Neyse lafı uzatmayalım, bu Fender Blenders'ın orjinali Orhan Gencebay olan ama Zerrin Özer ile meşhur olmuş olan Gönül şarkısı duyduğum en iyi coverlardandı. Acaba kayıtlı bir kopyası var mı bilmiyorum ama Özge Fışkın albume koysa fena olmaz aslında.

  3 - Luxus, Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş: Duydum ve bu dedim. Kimin nerden aklına gelmişse bu şarkıyı blues tadında söylemek, çok güzel bir cover olmuş, hala dinlemeye doyamıyorum. Luxus'u bir yerde canlı da izlemek isterim, çok eğlencelidir kesin.

  2 - Cake, I'll Survive: Orjinali ilk defa Gloria Gaynor tarafından 1978 yılında söylendi diye biliyorum ama o kadar çok insan ve grup söylediki bir kişiye mal etmek zor. Sanırım dünyada en çok cover'lanan şarkı olsa gerek. Dünyanın en iyi veya en meşhur 10 şarkısı listeleri yapılsa onlara da ilk 3'ten girer kesin. Ama bu Cake Cover'ının tadı bambaşka… Şarkıyı resmen baştan yaratmışlar kendi tarzlarında. Bir de Ajda Pekkan Cover'ı vardırki, Türkçe sözlü o da gayet başarılıdır. Türkçe çevirisi, şarkının kendi sözlerinden bile daha etkili olmuş.


  14 - Cover Nedir?

  1 - Duman, Herşeyi Yak: Bu cover'ı yaparak resmen Level atladı Duman. Bu şarkı kariyerlerinde olmasa birşeyler eksik kalacakmış. Cake'in I'll Survive Cover'ı gibi, resmen şarkıyı baştan yaratmışlar bu tip cover çalışmaları yapsalar keşke...


Bölüm: Müzik Türleri
  Okunma: 31393 - Yorum: 1 - Amp