Hiram Bingham III (19 Kasım 1875, Honolulu - 6 Haziran 1956, Washington D.C., ABD), ABD'li arkeolog ve senatör. 1911'de, Peru Andları'nın ulaşılması neredeyse olanaksız bir kesiminde yer alan Machu Picchu'da İnka başkenti Vilcabamba'yı bulmuştur.


Arkeoloji
Büyük Okyanus kıyısının ünlü misyonerlerinden bir olan babasından küçük yaşta dağcılık öğrendi. İnka araştırması sırasında bu becerisinden çok yararlandı. Latin Amerika üzerine verdiği derslerde yararlanabilmek için, Simon Bolivar'ın 1819'da Venezuela'dan Kolombiya'ya giderken And Dağlarında izlediği yol üzerinde 1906'da bir yolculuğa çıktı. And Dağları arasındaki eski İspanyol ticaret yolunu izleyerek 1908'de de Buenos Aires'ten Lima'ya ulaştı.
1909 - 1924 arasında Yale Üniversitesi'nin tarih bölümünde öğretim üyeliği yaptı. 1911'de Vilcabamba'yı bulmak amacıyla yola çıkan Yale arkeoloji grubunun keşif gezisinin yönetti.Gezisinin başarılı olması çok zordu. İspanyol conquistador'lar (fatih) bile bu eski kenti bulmayı başaramamıştı. Kentin, Peru'da Andlar'ı aşmanın çok güç olduğu Cuzco yöresinde bulunduğu sanılıyordu. İnka tarih kayıtlarında da pek az ipucu vardı. Sonuçta ulaşılan başarının kaynağı, büyük ölçüde Bingham'ın kararlılık ve cesaretiydi. Bingham gezi sırasında bazen yaşamını tehlikeye atarak birçok eski İnka yerleşme alanına ulaştı.


24 Temmuz'da Vilcabamba'ya geldi.Kentteki taş işi kalıntılar çok iyi korunmuştu. En çarpıcı bulgu, yapılardan birinin, Cuzco'daki Güneş Tapınağı'na çok benziyor olmasıydı. Ama Bingham ulaştığı yerin Vilcabamba olduğunu henüz bilmiyordu. Ağustosta, başka bir İnka yerleşmesi olan Vitcos'u buldu. 1912'de Vilcabamba kazı grubunu yönetti.Bingham, Güney Amerika ile ilgili Inca Land (1922; İnka Toprakları), Machu Picchu (1930) ve Lost City of the Incas (1948; İnkaların Kayıp Kenti) gibi kitaplar da yayımladı.


Siyasi yaşamı
Daha sonra siyasete atılan Bingham 1922-1924 arasında Connecticut vali yardımcılığı yaptı. 1924'te valilik seçimlerini kazandıktan hemen sonra, ABD Senatosu'nda bir sandalyenin boşalması üzerine Senato'ya girmek üzere görevinden istifa etti. 1926'da yeni yasama dönemi için yeniden seçildi ve kendini iş çevrelerinin çıkarlarını korumaya adadı. 1951'de, Başkan Harry S. Truman tarafından Kamu Görevlilerinin Devlete Bağlılığını Gözetme Kurulu'na atandı; Dışişleri Bakanlığı çatısı altında var olduğu önesürülen yıkıcı etkinliklerle ilgili tartışmalı davaların soruşturulmasına katıldı.