Barack Obama Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Barack Obama Kimdir?

 1. Barack Hussein Obama (doğum 4 Ağustos 1961) ABD Senatosunda Illinois eyaletini temsil eden iki senatörden biridir ve 4 Kasım 2008'de yapılacak olan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde Demokratik Parti'nin ABD başkan adayıdır.


  Yaşamı
  Barack Obama 4 Kasım 1961 tarihinde ABD'nin Hawaii eyaletinin Honolulu kentinde dünyaya geldi. Babası aynı isimli Kenyalı bir Müslüman olup annesi Ann Durham'la evlendiği sırada yabancı öğrenci olarak Hawaii'de bulunmaktaydı. Obama 2 yaşındayken anne ve babası boşandılar. Babası Harvard Üniversitesi'nden doktora aldı ve Kenya'ya geri döndü. Annesi ise gene yabancı bir öğrenci olan Endonezyalı müslüman Lolo Soetoro'yla evlendi. Annesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama 6-10 yaşları arasında Cakarta'da ilkokula devam etti. Sonra Honolulu'ya geri dönerek 1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesi tarafından büyütüldü. Liseden sonra Los Angeles'teki Occidental College'de üniversitenin ilk iki sınıfını okudu ve New York'taki Columbia Üniversitesi'ne geçerek 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu. 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi ve burada "Harvard Law Review" dergisinin editörlüğüne seçilen ilk siyahi oldu. 1991 yılında avukatlık diplomasını aldı.


  Dinsel ve etnik kökeni
  Amerikan medyasının bazı ögeleri Obama'nın üvey babasının onu zorla İslam dinine zorladığını ve onu Endonezya'daki radikal İslamcı bir okula gönderdigini iddia etmişti. Sonradan ise okulun farklı dinlerden öğrencilerinin bulundugu bir devlet okulu olduğu ortaya çıktı. Obama bugün United Church of Christ mezhebine bağlı bir Protestan Hristiyan'dır.

  184 - Barack Obama Kimdir?

  Obama, etnik arka planıyla da ilgi çekiyor. Kenyalı Müslüman bir aileden gelen babası, Harvard Üniversitesi'nde eğitim için geldikten sonra Kansaslı beyaz annesiyle tanışmış ve bir süre evli kalan çift Havaii'de yaşamış. Barack Hussein Obama, 1961 yılında burada dünyaya gelmiş. Babası Kenya'ya döndükten sonra, beyaz anneannesi ve dedesinin yanında büyüyen Obama, annesinin ikinci evliliği sebebiyle 4 yıl da Endonezya'da yaşamış. Amerikan Senatosu'nun tek siyahî üyesi olan Obama, kampanyasını, değişim kavramı üzerine kuruyor ve Washington'daki işleyişin değişmesi gerektiğini savunuyor. Demokratik Parti'li genç kuşağın gözdesi durumunda.


  Siyasi yaşamı
  Obama 1997 yılından 2004 yılına dek Illinois eyaletinde senatör olarak görev yaptı. Kasım 2004 tarihinde ise ABD Senatosu'nuna % 70'lik bir oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi. ABD Senatosu'nda henüz 6 yıllık ilk dönemini tamamlamadan önce 10 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti'den adaylığını koyduğunu açıkladı.


  185 - Barack Obama Kimdir?


  2008 ABD başkanlık seçimleri

  Ana madde: 2008 ABD başkanlık seçimleri

  Barack Obama'yla birlikte Demokratik Parti içinde yapılacak ön seçimlere adaylığı koyan diğer siyasetçiler arasında Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson bulunmaktaydı. New York senatörü ve eski ABD başkanı Bill Clinton'un eşi olan Hillary Clinton 2007 yılı boyunca Demokratik Parti içindeki en şanslı aday olarak görülmekteydi.

  Her eyalette değişik tarihlerde yapılan ön seçimlerden ilki Iowa eyaletinde 3 Ocak 2008 tarihinde gerçekleşti. Barack Obama'nın bu eyalette beklenmedik bir başarı elde ederek seçimi kazanması Hillary Clinton'un adaylık şansını olumsuz yönde etkiledi Ancak Clinton 5 gün sonra New Hampshire eyaletindeki seçimleri kazanarak rekabeti sürdürdü. 2008'in Ocak boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün adaylar adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler. 5 Şubat 2008 günü 20 eyalette aynı günde yapılacak ön seçimlere kritik gözüyle bakılıyordu. Bu seçimlerde her iki aday da başarılı oldu. Ancak Obama'nın Clinton'a kıyasla az bir farkla öne geçtiği gözlendi. Haziran ayına kadar Demokratik Parti içindeki yarış başa baş devam etti. Hillary Clinton Obama'yı sonuna kadar az bir farkla takip etti. Ancak 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletlerinde yapılan ön seçimlerden sonra Hillary Clinton'un Obama'nın açtığı küçük farkı kapatamayacağı anlaşılınca Barack Obama Demokratik Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Böylece Barack Obama ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olma özelliğini kazanmış oldu.

  Demokratik Partinin kurultayı 25-28 Ağustos 2008 tarihleri arasında Colorado eyaletinin Denver kentindeki Pepsi Center'da yapıldı. Barack Obama 28 Ağustos gecesi canlı yayınla aktarılan konuşmasında Demokratik Parti'nin adaylığını resmen kabul etti. 1 hafta sonra Minnesota eyaletinin St. Paul kentindeki XCel Energy Center'da yapılan Cumhuriyetçi Parti kurultayında Arizona senatörü John McCain'in başkan adaylığını onaylandı. Böylece 2008 ABD başkanlık seçimleri kampanyası resmen başlamış oldu.

  Barack Obama ve John McCain 26 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında televizyon kameraları önünde 3 defa münazara yaptılar. Seçim kampanyası sırasında ABD gündemi 2008 Ekonomik Kriziyle sarsıldı. Irak Savaşı ve Terörizm gibi konular arka plana itildi. Obama McCain'in Cumhuriyetçi Partili başkan George W. Bush'un başarısız ekonomik siyasetlerini devam ettireceğini öne sürdü. McCain ise Obama'nın küçük esnafın gelir vergilerini arttıracağını iddia etti. Seçim kampanyası süresince Obama hakkında bir çok iddia dile getirilmiştir.

  2008 ABD başkanlık seçimleri 4 Kasım 2008 günü yapıldı. Barack Obama oyların %52'sini kazanarak ABD'nin 44. devlet başkanı seçildi. Obama kazandığı oy oranı ve kazandığı eyaletler bakımından son 30 yıl boyunca hiç bir Demokrat Partili başkan adayının elde edemediği bir başarıyı elde etmiştir. Obama'nın adaylığı altında Demokrat Parti Virginia, Florida ve Ohio gibi son seçimlerde değişmez bir biçimde Cumhuriyetçilere oy veren eyaletleri kazanmayı başarabilmiştir. Seçim zaferi sonrasında yaptığı konuşmada Obama, ABD'nin gelecek döneminde zorlukların ve hataların olabileceğini belirtmiş, yaşanacak sıkıntıların ise vatanseverlikle aşılacağını anlatmıştır.

  Barack Obama 20 Ocak 2009 günü yerel saatle 12.00 (TSİ 19.00)'de daha önce 1861 yılında başkan Abraham Lincoln'un yemin töreninde kullandığı incil'e el basıp yemin ederek George W. Bush'tan görevi devraldı ve Resmen ABD devlet başkanı oldu.   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2010-03-23
  Okunma: 3944 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0