Çamaşır Makinasının İcadı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çamaşır Makinasının İcadı

 1. Çamaşır Makinesi


  Çamaşır makinesi 1908'de Alva John Fisher tarafından icat edildi. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924'te üretildi. Çamaşır makineleri sürekli gelişerek günümüzdeki halini aldı.çamaşır makinesini yapan alva john fisher çamaşır makinesini insan sağlığına yararda olması için icat etti ve insanlar onu hep çamaşır temizlerken kullandı.Çamaşır makinesi özellikle ev hanımların işini kolaylaştırdı.


  308 - Çamaşır Makinasının İcadı   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2013-11-15
 2. 2011-05-26 #2
  Çamaşır Makinesinin İcadı

  • Yüzyıllar boyunca insanlar uzun deniz yolculuklarında kirli çamaşırlarını yıkamak için bez bir çuvalın içine koyup teknenin yanından denize sallarlardı. Fikir aslında çok basit. Tuzlu suyun çamaşırlardan sürekli geçmesini sağlayıp nispeten temiz çamaşırlara kavuşmak.
  • Modern çağda yıllar boyu çamaşırlar ev kadınlarının en zor görevi olarak anıldı. Tüm insanlık bu soruna bir çare arasada çoğu zaman çözüm bu işi sizin için yapabilecek insan gücü bulmayla geçiştirildi. Yakın yüzyılda mekanik biliminde gelişen icatlar sayesinde evlerin bu en zor iş kalemi biraz olsun hafifledi.
  • İlk çamaşır makinesi insan hareketlerini taklit eden basit tırtıklı yuvarlak iki yüzeyden oluşuyordu. Birbirine tersyönde gidip gelen yüzeylerin arasındaki çamaşırlar su içerisinde yıkanıyordu. El gücü ile çevrilen kolla çamaşır yıkayan bu ilk model Amerikada 1846 patemtlendi ve 1950 lere kadar popülerliğini sürdürdü.
  • İlk elektrikle çalışan çamaşır makinesinin icadı 1900 yılında yapılmıştır. Bu makinelerin altında bulunan bir elektrik motoru çamaşırların konulduğu bir tekneyi tek yönde döndürerek çalışıyordu. Ancak elektrik motoru genelde tam korunmadığından üzerine damlayan sular nedeniyle elektrik kaçaklarına yada bozulmalara sebep veriyordu.
  • 1911'de ilk ev tipi çamaşır makinesinin icadı ile belirli düzenlerde çamaşır yıkayan bu gün bildiğimiz makinelere en yakın model ortaya çıktı.
  • 1920'lerde ilk gaz veya elektrik su ısıtmalı modeller kanada da boy güstermeye başladı.
  • 1930'larda ise yüz yılın icadı çamaşır makinesi motorla su atma ve yavaş yavaş zaman ve program özelliklerine kavuştu.


  Kısacası; çamaşır makinasının icadı yüzyılı temiz kıyafetlerle yaşamamızın sebebi oldu.


  Okunma: 28869 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4.85/5 - 7