Patent Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Patent Nedir?

 1. Patent, bir buluş sahibinin buluşunu sahiplenme ve kullanma hakkıdır. Bu hakkı kullanabileceğini gösteren belgeye ise, patent belgesi denir. Buluşu yapılan neredeyse herşey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir aygıtın bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.


  Eğer böyle bir durum varsa, patent sahibi ilgili kurum veya tüzel kişiye dava açarak hakkını alabilir. Her ülkenin kanunlarında belirtilmiş olan patent yasaları ile yaratıcı fikirler ve bunların geliştirilmesini teşvik etmek için gereken koruma sağlanır. Bir ülkede verilmiş olan patent sayısının yüksekliği, o ülkenin gelişmişliğinin net bir göstergesidir.

  Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, alınmış bir patent örneği veriyorum.

  Bir firma Türk Patent Enstitüsü'den marka patenti almış.


  Patent Nedir?  Nasıl Alınır?
  Patent başvurusunun ilk aşaması, buluş sahibinin Türk Patent Enstitüsüne başvurarak patent araştrması yapmasıdır. Eğer buluş, mevcut patenti bulunanlara yeni birşeyler katıyor veya onlardan ciddi farklarla ayrılıyorsa, başvurunun red edilme ihtimali azalır.

  Patent başvurusu için gerekli olanlar: Başvuru dilekçesi(1 nüsha), patentle korunması istenilen buluşun unsurlarını kapsayan istemler(3 nüsha), buluş konusunu anlatan açıklama(3 nüsha), isteme ait resimler(3 nüsha), özet(3 nüsha) ve tarifname olarak sıralanabilir.

  Mevcut patentleri aratmak ve detaylarını görmek için,
  Google Patent Search servisinden yararlanabilir, Türk Patent Enstitüsünün resmi web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz: www.turkpatent.gov.tr   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2010-12-09 #2
  gerçekten çoktşk ederim öğrtmnm çok beğendi ...[D)]

 3. 2011-02-21 #3
  çooooooook teşekkür ederim

 4. 2011-02-25 #4
  çoooooooooooook teşekkür ederiz çok güzel

 5. 2011-02-28 #5
  benca güze ama daaha kısa ve öz olmalıydı.....

 6. 2011-03-10 #6
  gercekten cok güzelmis ellerine kollarına sağlık diğer sitelerdeki cok uzun bu hem kısa hem içeriği cok güzel :)))))

 7. 2011-05-16 #7
  Öğretmenimiz en az 5 sayfa olssun dior başka yokmu
  ????????

 8. 2011-10-03 #8
  bencede biraz kısa olmuş en az 5 cümle daha olmalı bence.........................:D
  .

 9. 2011-10-09 #9
  Çok güzel eline koluna sağlık bakalım yarın göstericem hocaya bu arada diğer sitelerde hep patent nasıl alımır vardı burda buldum sadece :)

 10. 2011-11-29 #10
  tesekkür ederm..

 11. 2011-12-01 #11
  lütfen daha ayrıntılı ve öz anlatınız siz sadece bir bölümünü anlatmışsınız

 12. 2011-12-06 #12
  Teşekkür Ederim

 13. 2011-12-10 #13
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Öğretmenimiz en az 5 sayfa olssun dior başka yokmu
  ????????
  Allah yardım etsin ne diyelim...

 14. 2011-12-13 #14
  Bence iyi bir şidir ögrencilerin daha fazla bilgi edinmleri lazım degilmi sizcee:)(())

 15. 2011-12-15 #15
  bence biraz daha detaylı olmalı patent firmaları patentin faydaları vb. gibi hiç detay yok

 16. 2011-12-16 #16
  Bence saçma ve çokkkk kısa hacııı

 17. 2011-12-16 #17
  Bunee daha fazla olabilirdi yani pek yetersizzzzz

 18. 2011-12-19 #18
  herşey yazmışsınız.şey ayrı olur.şey öyle bir şeydir ki her zaman ayrı yazılır=)

 19. 2011-12-20 #19
  lan sizn öğretmen 5 sayfa istiyo bizmki enaz 15 olsun dio salaklar yaw mallar azınıza edem siznde siternnde

 20. 2011-12-21 #20
  yaa süper iyiki yazmışsınız özet olarak çok yaradı

 21. 2011-12-24 #21
  Çok Teşekkür Ederim Çok iş Gördü Ellerinize Sağlık :)

 22. 2011-12-25 #22
  sagol tşk ederm :)

 23. 2011-12-26 #23
  ya lütfen daha uzun bir bilgi istiyorum yardım edinnnnn!!!:(

 24. 2012-01-03 #24
  saçma saçma sayfa
  malca malca cevap
  amca amca o.ç.ler

 25. 2012-01-05 #25
  ççoookk lazım oldu tamda istediğim gibi :)

 26. 2012-01-05 #26
  Alıntı:
  bucaspr Nickli Üyeden Alıntı
  sagol tşk ederm :)
  malar ozaman başka yerdde arayın

 27. 2012-01-10 #27
  PATENT NEDİR

  1. Patent Nedir
  Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma veya satma hakkıdır. Aynı zamanda, bu hakkı gösteren belgeye de patent denir. Sınai mülkiyet haklarının içinde önemli bir yer tutan patent hakkı, özellikle teknoloji transferinin aracı olması bakımından gelişmekte olan ülkeleri daha çok ilgilendirmektedir.

  2. Buluş Nedir
  Buluş, tarım dahil sanayideki herhangi bir teknik problemin çözümüdür.

  BİR BULUŞUN PATENT VERİLEREK KORUNABİLMESİ İÇİN GEREKEN KRİTERLER NELERDİR?
  *Yenilik, *Tekniğin bilinen durumunun aşılması *Sanayiye uygulanabilirlik.

  3. Faydalı Model
  Türkiyede ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının tanınmasıdır.

  BİR BULUŞUN FAYDALI MODEL VERİLEREK KORUNABİLMESİ İÇİN GEREKLİ KRİTERLER NELERDİR?
  *Yenilik, *Sanayiye uygulanabilirlik.

  4. Patent ile Faydalı Model Arasındaki Fark

  *Faydalı Modelde, tekniğin bilinen durumunun aşılması kriteri aranmaz,
  *Koruma süreleri farklıdır,
  *Faydalı Model belgesine, Ek Faydalı Model belgesi verilmez,
  *Araştırma ve inceleme işlemlerinin olmaması nedeniyle patent verilmesine oranla faydalı model belgesinin verilmesi, hem zaman hem de masraf açısından daha elverişlidir.

  5. PATENT VE FAYDALI MODEL BELGESİ KORUMA SÜRELERİ KAÇ YILDIR?
  *İncelemeli patent 20 yıl, *İncelemesiz patent 7 yıl, *Faydalı model belgesi 10 yıl, süreyle korunur.

  6. Patent Çeşitleri
  Patentler veriliş çeşitlerine göre aşağıdaki gibi sıralanabilir. İncelemeli - İncelemesiz Patent Ek Patent Gizli Patent Ürün - Usül Patenti

  7. İncelemeli - İncelemesiz Patent
  Patentlerin verilmesinde tercih edilen sisteme göre ikiye ayırmak mümkündür.Başvuru sahibinin talebi üzerine TPE tarafından yenilik incelemesi yaptırılmaksızın verilen patentler,incelemesiz patent olarak nitelendirilir.Buna karşılık patent verilebilirlik şartları bakımından inceleme yapıldıktan sonra verilen patentler ise incelemeli patent olarak nitelendirilir.

  8. EK PATENT
  Patent konusu buluşu mükemmelleştiren veya geliştirilen asıl patentin konusu ile bütünlük içinde bulunan buluşların korunması için verilen patentler,ek patent olarak anılır.Ek patentler asıl patentin konusu olan buluşu geliştiren ve onunla bütünlük oluşturan buluşları koruma amacı güttüğünden ek patent konusu bağımsız bir patent konusu olmayacağından bu buluşlara patent verilmesinde tekniğin bilinen durumunun aşılması söz konusu değildir. Ek patent başvurusu başvuranın talebi üzerine her zaman bağımsız bir patent konusuna dönüştürülebilir.

  9. GİZLİ PATENT
  Milli savunma menfaatleri nedeniyle gizlilik prosedürüne uyularak verilen ve gizli patent siciline kaydedilen patentler,gizli patent olarak nitelendirilir. Kural olarak Tpe tarafından önceden açıklanmasına karar verilmemişse bir patent başvurusunun içeriği başvuru tarihinden itibaren iki ay süre ile gizli tutulur.Gizlilik süresi 5 aya kadar uzatılabilir.

  10. GİZLİ PATENT
  Başvuru sahibine yapılan gizlilik bildiriminden sonra başvuru sahibi buluş hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere bilgi vermekten kaçınmakla yükümlüdür. Gizli patentlere yıllık ücret ödeme yükümlülüğü yoktur.Ayrıca patent sahibi patentin gizli tutulduğu süre içerisinde devletten tazminat isteyebilir.

  11. ÜRÜN-USUL PATENTİ
  PatKHK de patentler ürün ve usul patenti olarak ikiye ayrılır.Ürün patenti ortaya çıkan neticeye değil neticeyi gerçekleştiren maddi varlığa yani ürüne verilir.Buna bağlı olarak ürün patentine verilen hak koruma koruna altına alınmış ürün ile üretilen ürünleri kapsamaz. Usul patentinde ise asıl unsur bir ürünü veya neticeyi meydana getiren yöntemlerdir.Usul patentinde önemli olan yöntemdir yöntem ile ortaya çıkan neticelerdir.

  12. PATENT VERİLEMEYECEK KONULAR VE BULUŞLAR

  13. Aşağıda sayılanlar buluş niteliğinde olmadıkları için patent verilerek korunamazlar: Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları, Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar, Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller, İnsan ve hayvan vücuduna uygulanacak teşhis ve tedavi usulleri ile cerrahi usuller.(Bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile bunların üretim usulleri hariç.)

  14. Aşağıda belirtilen buluşlar da patent verilerek korunamazlar: Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar, Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.

  15. Başvuru İçin Gerekli Belgeler -Başvuru dilekçesi, -Tarifname, Buluşun tüm özellikleri buluş konusunun ilgili olduğu teknik alanda uzman olan kişi tarafından, buluşun uygulanabilmesini sağlayacak nitelikte açık ve ayrıntılı yazılır.Tarifname sırasıyla; buluş başlığı, buluşun ilgili olduğu teknik saha ve tekniğin bilinen durumu, buluşun çözmeyi amaçladığı teknik problem, resimlerin açıklanması, resimlerden yararlanarak buluşun açıklanması, buluşun sanayiye uygulanma biçimi şeklindeki alt bölümleri kapsar.

  16. İstem veya İstemler, Buluşun patentle ya da faydalı modelle korunması istenilen unsurları tanımlar.Her istem açık ve öz olarak yazılır.İstem veya istemler tarifnamede tanımlanan buluşun kapsamını aşamaz Özet, Özetin başında buluş başlığı yer almalıdır.Özet sadece teknik bilgi verme amacına hizmet eder; tarifname, istemler, eğer varsa resimlerde bulunan temel özellikleri içerir.Buluşun ilişkili olduğu teknik sahayı bildirir.Özet kısmı anlatımın izin verdiği ölçüde kısa olmalı, Tercihen 50 ila 100 kelimeden oluşmalıdır.

  17. Resimler, Buluş konusu makine, cihaz, ürün ve yöntemin tarifnamede açıklanması resimleri gerektiriyorsa, yazılı kısım içermeyen,siyah-beyaz,teknik resim kurallarına uygun olarak çizilmiş resimler başvuruda yer alabilecektir. Vekaletname (imza + kaşelenmiş olarak noter onaysız).

  18. Patent Belgesi Alma Süreci Patent alabilmek için 3 yol izlenebilir: 1) ulusal patent başvurusu yapmak (klasik yöntem), 2) Uluslar arası başvuru yapmak (Patent İşbirliği Antlaşması vasıtasıyla), 3) Bölgesel Patent başvurusu yapmak (Avrupa Patenti başvurusu, Avrasya Patenti başvurusu gibi)

  19. Ulusal patent alabilmek için, ulusal ofislere (Türkiyede Türk Patent Enstitüsü) veya Dünya Ticaret Örgütünün üyesi olan her hangi bir ülkeye başvuru yapılabilir. Yapılan başvuru ilgili ülkenin dilinde hazırlanmış olmalıdır ya da başvuru farklı bir dilde yapıldıysa bile, belirli bir süre içinde ilgili ülkenin diline çevrilip düzenlenmelidir. (Türkiyede bu süre 1 aydır). Ayrıca klasik başvuruda dikkate alınması gereken bir diğer nokta da, başvuru yaptığınız ülkenin vatandaşı değil iseniz, o ülkede sizi temsil edecek bir vekil tutma zorunluluğudur. Ayrıca minimum standartlar aynı olmasına rağmen, her ülke patent ofisinde şekli incelemeye tabi tutulan başvurular, farklı uygulamalara maruz kalabilir.

  20. Patent prosedüründe şekli incelemeden sonraki iki ana safha da, yapılan başvuru için araştırma ve incelemenin yapılmasıdır. Araştırmada başvuru konusu hakkındaki tekniğin bilinen durumuna bakılır. İncelemede ise, buluş konusu hakkındaki tekniğin bilinen durumu ile buluş karşılaştırılarak, başvurunun patentlenebilirlik kriterlerinin sahip olup olmadığı değerlendirilir. Klasik yolda araştırma ve inceleme ulusal ofisler tarafından yapılmaktadır. Birden çok ülkede patent alınmak istenilmesi durumunda, her bir ülke için, şekli şartların yerine getirilmesi, araştırma ve incelemenin her bir ülkede ayrı ayrı yapılması gerekmektedir.

  21. Patent alabilmek için izlenebilecek ikinci yol Uluslar arası Patent İşbirliği Antlaşması kanalıyla başvuru yapmaktır. Bu yolla yapılan başvurularda, tek bir başvuruyla antlaşmaya üye ülkelerin her birinde patent alabilme olanağı vardır. (Yaklaşık 120 ülke). PCT (Patent Cooperation Treaty) iki safhadan oluşmaktadır. 1) Uluslara arası safha ki bu safhada şekli inceleme, araştırma ve istenirse inceleme ulusları ofis tarafından yapılmakta veya yaptırılmaktadır. 2) Ulusal safha ki burada başvuru sahibi uluslar arası safhada hazırlanmış olan araştırma (1.kısım) veya inceleme (2.kısım) raporu ile patent koruması istediği ülkelere giriş yapar.

  22. Çok sayıda ülkede patent alınması düşünülüyorsa, klasik yolla patent almaya göre avantajları vardır. Başvuru sahibine zaman kazandırır, birden çok ofisin şekli gereklilikleri sağlamak yerine (birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir), tek bir şekli incelemeye tabi tutulur. Ayrıca, hazırlanan araştırma ve inceleme raporları ulusal safhada antlaşmaya taraf ülkeler tarafından kabul edilir ki bu da patent alma maliyetini önemli ölçüde düşürmektedir.

  23. Burada şu belirtilmelidir ki, PCT başvuran işlemlerini kolaylaştıran bir patent alma yöntemidir, patentin verilmesi yine ulusal safhada ulusal ofisler tarafından verilen bir karardır.

  24. Patent almak için üçüncü bir yol bölgesel patent ofislerine başvurusu yapmaktır. Bölgesel patent ofislerinden alınan patentler, yine şekli incelemeye, araştırma ve inceleme safhalarına tabidirler. İnceleme raporu olumluysa, yani başvuru patentlenebilirlik kriterlerine sahipse, patent o bölgesel ofise taraf olan, başvuru sahibi tarafından seçilen ülkeler için verilir. Türkiye Avrupa Patent Sözleşmesine Kasım 2000 yılından bu yana tarafdır. Türkiye veya antlaşmaya taraf herhangi bir ülkeye veya Avrupa Patent Ofisinin kendi birimlerine başvuru yapılarak, antlaşmaya taraf ülkelerde patent koruması alınabilir.

  25. Patent başvuru sahibi, başvuru yapmadan önce ürünü için pazar olarak gördüğü ülkelerin sayısı, yeri gibi faktörleri göz önüne alarak yukarıdaki yollardan birini veya uygun olanlarını tercih edebilir


 28. 2012-01-10 #28
  çok saolun ellerinize sağlık...

 29. 2012-01-16 #29
  abi iyi hoş da bu tpe sitesinde de yazıyor.. nasıl alındığıı önemli olan

 30. 2012-02-01 #30
  gerçekten çok güzel hemde arkadaşın dedigi gibi kısa çok sagolun*??*?*??????*???===)

 31. 2012-02-13 #31
  bence ml gibi daha uzun olsa tmm ama şu an ml gibi

 32. 2012-02-13 #32
  Allah razı olsun hep böyle kısa ve öz yazılar verilmelidir...! ;)

 33. 2012-02-16 #33
  patent nedir, nasıl alınır, neler gerkelidir....

  bilgi için

  https://www.etkinpatent.com/patent.html

 34. 2012-11-15 #34
  çok güzel olmuş saol

 35. 2012-11-21 #35
  çokkkkkkkkkkk güzelllllllllll hoca 5 verdi bunu size borçluyum

 36. 2012-11-21 #36
  çoooook teşekkür ederim çok işime yaradı

 37. 2012-11-21 #37
  çok teşekkür ederim işime yaradı

 38. 2012-11-21 #38
  thanks conconlar

 39. 2012-11-21 #39
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Öğretmenimiz en az 5 sayfa olssun dior başka yokmu
  ????????
  hahaha ben yarım sayfa yazdım hoca yüz verdi

 40. 2012-12-10 #40
  işime yaradı ama biraz daha bilgi lütfennnnnnnnnnnnnnnn

 41. 2012-12-18 #41
  çokkkkkkkkkkkkkkkkk teşekkürler

 42. 2013-01-14 #42
  güzelmiş :D

 43. 2013-05-07 #43
  bence güzel ama neyse tam emin olamadım

  Okunma: 51187 - Yorum: 42 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0