Islahat Fermanı Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Islahat Fermanı Hakkında Bilgi

 1. Kırım Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin yanında yer alan ingiltere, Fransa ve Avusturya; Osmanlıda yaşayan Hristiyan halka Tanzimat Fermanı ile tanınan hakları az buluyor ve genişletilmesini istiyorlardı.


  Osmanlı Devleti, Avrupa devletlerinin istekleri doğrultusunda ıslahatlar yaparak, Paris Bans Konferansi'nda lehine kararlar çıkartmak amacını güttü. Islahat Fermanı da, tıpkı Tanzimat Fermanı gibi Osmanlı'nın zor bir döneminde, Avrupa'nın desteğini almak için yayınlanmıştır.

  Tanzimat Fermanı'nda; ırk, dil, din ayrımı yapılmamiş bütün halk için geçerli haklar tanınmışken, Islahat Fermanı'nda sadece gayrimüslimlere yeni haklar tanınmıştır. Islahat Fermani ile gayrimüslimlerin devlet memuru olabilmeleri ile sivil ve askeri okullara girebilmeleri hükme bağlandı. Kendi aralarındaki miras davaları yine patrikhanelerde görülebilecekti. Her gayrimüslim topluma, ikişer temsilci ile Meclis-i Vala'ya katılma hakkı sağlandı. Vergilerin bütün Osmanlı vatandaşlarından eşit olarak alınacaği ve iltizam usulünün kademeli olarak kaldırılalacağı belirtildi.


  Paris Konferansi sürerken Şubat 1856'da yayinlanan bu ferman ile Osmanlı Devleti Avrupa devletlerinin kendi iç işlerine karışmasını önleyemedi. ileride Osmanlı Devleti'ni paylaşmayı hedefleyen devletler, Islahat Fermani'na uyulmadığını öne sürerek Osmanlının iç işlerine karışmak için yeni fırsatlar buldular. Yapılan düzenlemeler başta Rumlar ve Ermeniler olmak üzere gayrimüslim topluluklara güç verdi. Bu topluluklar patrikhanelerde toplanarak kendi milletlerine ait nizamnameler çıkardılar. Tanzimat ve Islahat fermanlan ile tanınan haklar gayrimüslimlerce yeterli bulunmadı. Çünkü Osmanlı tebaasi olan gayrimüslimler, Müslümanlarla eşitlik değil bağımsızlık istiyorlardı. Dağılmakta olan devleti elde tutabilmek amacıyla Osmanlı Devleti yeni ödünler vermek zorunda kaldi.
   Konuyu Beğendin mi?
  Güncelleme : 2009-01-20
 2. 2011-02-09 #2
  ıslahat fermanının padişahı kimdir ve nedin ilan edilmiştir madde madde olarak yazarmısınız

 3. 2012-03-01 #3
  çook uzun bunun daha kısası yokmuu???? :(

 4. 2013-04-11 #4
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çook uzun bunun daha kısası yokmuu???? :(
  yani ne o ya

  Okunma: 8808 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 1/5 - 1